07136476172 - 09172030360 [email protected]

اصطلاح نوبت کاری به هر برنامه کاری که خارج از ساعات 7 صبح و 6 بعد از ظهر باشد اشاره دارد. نوبت کاری می تواند شامل شیفت های عصر، شب و اوایل صبح و همچنین برنامه های ثابت یا چرخشی باشد. طبق آمار اداره آمار کار ایالات متحده، تقریباً 16٪ از کارمندان مزد و حقوق از برنامه های نوبت کاری پیروی می کنند. این شامل 6 درصد افرادی است که در شیفت عصر و 4 درصد در شیفت شب کار می کنند.

ریتم های شبانه روزی تا حد زیادی توسط نور و تاریکی طبیعی هدایت می شوند. در طول روز، شبکیه چشم شما نور خورشید را درک می کند و به مغز سیگنال می دهد.  سپس مغز، هورمون هایی مانند کورتیزول را ترشح کند که به شما احساس هوشیاری و انرژی می دهد.  با غروب خورشید و محو شدن نور، مغز هورمون دیگری به نام ملاتونین تولید می کند. این هورمون باعث ایجاد احساس خواب آلودگی و آرامش می شود.

برخی از کارمندان از کار در شب لذت می برند.  بنابراین آنها و برنامه ای غیر سنتی را ترجیح می دهند، نوبت کاری دارای اشکالات خاصی است. افرادی که شب، صبح زود یا شیفت های چرخشی کار می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به اختلال نوبت کاری و سایر مشکلات خواب هستند.

کدام مشاغل معمولاً شامل نوبت کاری می شوند؟

بر اساس اداره آمار کار، برنامه نوبت کاری به سه دسته کلی تقسیم می شود :

عصر: این دسته شیفت هایی را نشان می دهد که در پاییز شامل ساعات 6 بعد از ظهر تا 10 بعد از ظهر است. مشاغل رایج با شیفت عصر عبارتند از:

 • سرورها و تهیه کنندگان غذا، خدمات کافی شاپ ها و سایر کارمندان خدمات غذا
 • آرایشگران، کارکنان سالن، مربیان شخصی و سایر کارکنان مراقبت شخصی
 • کارگران فروشگاه های خرده فروشی، نمایندگان املاک، صندوقداران و سایر پرسنل فروش
 • نوازندگان، کارگردانان، تکنسین های پخش و سایر افرادی که در هنر، ورزش، مراقبت های بهداشتی و رسانه کار می کنند.

شب: کار در شب شامل هر شیفتی است که بین ساعت 11 شب تا 3 بامداد باشد. مشاغل متداول که شامل شیفت های شب می شوند عبارتند از:

 • پزشکان، پرستاران، پیراپزشکان و سایر پزشکان مراقبت های بهداشتی
 • دستیاران پرستاری، دستیاران روانپزشکی، دستیاران دامپزشکی و سایر کارکنان پشتیبانی مراقبت های بهداشتی
 • آتش نشانان، افسران پلیس، نگهبانان امنیتی و سایر کارکنان خدمات حفاظتی
 • نانوایان، ماشین‌کارها، کارگران خط مونتاژ و سایرین که در تولید و تولید کار می‌کنند
 • رانندگان کامیون، کنترلرهای ترافیک هوایی، اپراتورهای نوار نقاله و سایر کارکنان حمل و نقل و جابجایی مواد.

صبح زود: شیفت صبح زود شامل ساعات 4 صبح تا 8 صبح است. مشاغل معمولی که شامل این شیفت ها می شوند عبارتند از:

 • معماران و مهندسان
 • نجاران، اپراتورهای تجهیزات، سقف‌ها و سایر کارگران ساختمانی و استخراج
 • کشاورزان، کارگران ماهیگیری و پرسنل جنگلداری
 • مکانیک هواپیما و ماشین آلات صنعتی، تعمیرکاران تجهیزات مخابراتی و سایر متخصصان نصب، نگهداری و تعمیرات

شیفت چرخشی چیست؟

بسیاری از موقعیت های کاری شیفتی از یک برنامه ثابت با زمان شروع و پایان یکسان برای هر شیفت و همچنین روزهای کاری یکسان در طول هفته پیروی می کنند. از سوی دیگر، یک برنامه چرخشی ممکن است شامل زمان‌های شیفت مختلف و/یا روزهای کاری متفاوت باشد که از هفته به هفته متفاوت است.

الزامات خاص یک شیفت چرخشی بسته به کارفرما متفاوت است. برخی از رایج ترین برنامه های چرخشی عبارتند از:

 • قاره ای : کارگران بین شیفت های روز، عصر و شب به مدت هفت روز کاری متوالی می چرخند. هر شیفت هشت ساعت طول می کشد. پس از هر بلوک هفت روز کاری، کارمندان دو یا سه روز مرخصی دریافت می کنند.
 • پاناما : برنامه پاناما – همچنین به عنوان 2-2-3 شناخته می شود – یک جدول زمانی 14 روزه را دنبال می کند. کارمندان دو یا سه روز متوالی در شیفت های 12 ساعته کار می کنند. سپس دو تا سه روز مرخصی دریافت می کنند. این بدان معناست که آنها در هفته های اول و دوم چرخه 14 روزه روزهای متفاوتی کار خواهند کرد.
 • Dupont : یک برنامه چرخشی طولانی تر، سیستم Dupont چهار هفته طول می کشد. کارگران معمولاً بین شیفت های روز و شب هر یک تا دو هفته یکبار چرخش می کنند. آنها سه یا چهار روز متوالی کار خواهند کرد، سپس یک تا سه روز متوالی مرخصی دریافت خواهند کرد. برنامه چهار هفته ای در هفت روز مرخصی متوالی برای کارگر به اوج خود می رسد.

 تفاوت با شیفت های شب

شیفت‌های چرخشی می‌تواند دشوارتر از شیفت‌های ثابت باشد، زیرا از کارگران می‌خواهند هر هفته یا ماه برنامه خود را دوباره تنظیم کنند. با این حال، ریتم‌های شبانه‌روزی که چرخه خواب و بیداری شما را هدایت می‌کنند. وقتی از روز تا شب تا شیفت صبح زود به جلو می‌چرخند، راحت‌تر قابل تنظیم هستند. چرخش به عقب یا در یک الگوی تصادفی بیشتر در چرخه های شبانه روزی اختلال ایجاد می کند.

برخی از کارگران همچنین با شیفت های چرخشی مشکل دارند. زیرا مجبور هستند برنامه خواب و بیداری خود را هر یک تا دو هفته یکبار تنظیم کنند. برای بسیاری از افراد، چرخش هر پنج تا هفت روز سخت‌ترین کار است. چرخش مکرر – هر دو تا سه روز یا بیشتر – باعث اختلالات شبانه روزی کمتری می شود. در حالی که چرخش کمتر به شما امکان می دهد زمان بیشتری را در یک چرخه شبانه روزی قبل از نیاز به تنظیم مجدد بگذرانید.

مزایا و معایب نوبت کاری

مزایای نوبت کاری اغلب عبارتند از:

 • مناسب برای جغدهای شب و افراد صبحگاهی : افرادی که بعد از غروب خورشید احساس انگیزه و بهره وری بیشتری می کنند ممکن است در شیفت شب راحتتر باشند. و بهتر بتوانند قابلیت های خود را شکوفا  کنند.  در حالی که افرادی که در ساعات قبل از سحر تمرکز بهتری دارند ممکن است از شیفت صبح زود بهره ببرند.
 • رفت و آمد راحت تر :با اجتناب از جاده ها و بزرگراه ها در زمان اوج ترافیک، می توانید سریعتر از بسیاری از مسافران روزانه به محل کار خود برسید.
 • دستمزد بهتر از شیفت روزانه : در حالی که کارفرمایان در ایالات متحده از نظر قانونی موظف نیستند برای نوبت کاری به شما پول بیشتری بپردازند، برخی از شرکت ها به کارگران انگیزه می دهند. که یک برنامه غیر سنتی کار می کنند.

معایب نوبت کاری عبارتند از:

 • مشکلات خواب : اختلال نوبت کاری یک وضعیت پزشکی است که بر افرادی که بر اساس برنامه های غیر سنتی کار می کنند تاثیر می گذارد. این اختلال با علائم بی خوابی زمانی که فرد سعی می کند بخوابد و خواب آلودگی بیش از حد در هنگام بیداری مشخص می شود. حتی اگر علائم آنها به اختلال تبدیل نشود، بسیاری از کارگران شیفتی با افتادن یا به خواب رفتن در طول روز که نیاز به استراحت است. و بیدار ماندن در طول شیفت کاری خود دست و پنجه نرم می کنند. اختلالات هورمونی سطح کورتیزول و تستوسترون می تواند بر کیفیت زندگی تأثیر بگذارد. و باعث خستگی، سطح انرژی پایین و کاهش میل جنسی شود.
 • اختلالات زندگی : کار در شب و خوابیدن در روز می تواند در زندگی خانوادگی و همچنین معاشرت با دوستان یا همکاران اختلال ایجاد کند.
 • شرایط رانندگی خطرناک تر : در حالی که کارگران شیفتی با ترافیک کمتری مواجه هستند، خطر بیشتری برای درگیر شدن در تصادفات مربوط به رانندگی خواب آلودگی دارند. بیشتر این برخوردها بین نیمه شب تا ۶ صبح یا در اواخر بعد از ظهر اتفاق می‌افتد. و اکثریت آن‌ها شامل رانندگان مجرد و بدون مسافر هستند که دچار خواب الودگی شده اند.

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

درمان اختلال شیفت کاری

چگونه خواب بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد؟ (قسمت اول)