07136476172 - 09172030360 [email protected]

نظریه کانن-برد

نظریه Cannon-Bard درباره احساسات، بیان می کند که رویدادهای تحریک کننده باعث تحریک احساسات و واکنش های فیزیکی می شوند. درواقع این دو همزمان رخ می دهند.

به عنوان مثال، دیدن یک مار ممکن است هم احساس ترس (یک واکنش عاطفی) و هم تپش تند قلب (یک واکنش فیزیکی) را ایجاد کند. Cannon-Bard پیشنهاد می کند که هر دوی این واکنش ها به طور همزمان و مستقل از هم رخ می دهند.

به عبارت دیگر، واکنش فیزیکی به واکنش عاطفی وابسته نیست و بالعکس. Cannon-Bard پیشنهاد می کند که هر دوی این واکنش ها به طور همزمان در تالاموس منشا می گیرند. تالاموس یک ساختار کوچک در مغز است که مسئول دریافت اطلاعات حسی است. سپس احساسات را برای پردازش به ناحیه مناسب مغزی ارسال می کند.

هنگامی که یک رویداد محرک رخ می دهد، تالاموس ممکن است سیگنال هایی را به آمیگدال ارسال کند.

آمیگدال مسئول پردازش احساسات قوی مانند ترس، لذت یا خشم است. همچنین ممکن است سیگنال هایی را به قشر مغز بفرستد که افکار آگاهانه را کنترل می کند. سیگنال های ارسال شده از تالاموس به سیستم عصبی خودمختار و عضلات اسکلتی واکنش های فیزیکی را کنترل می کنند.

این واکنش ها شامل عرق کردن، لرزش یا تنش عضلانی است. گاهی از نظریه کانن برد به عنوان نظریه تالاموسی احساسات یاد می شود.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه اعمال نظریه کانن-برد در موقعیت های روزمره، ادامه مطلب را بخوانید. با ما در انستیتو سلامت مغز دانا همراه باشید.

نمونه هایی ازاحساسات Cannon-Bard

Cannon-Bard را می توان برای هر رویداد یا تجربه ای که باعث واکنش عاطفی می شود به کار برد. این احساس می تواند مثبت یا منفی باشد. سناریوهای شرح داده شده در زیر نشان می دهد که چگونه این نظریه در موقعیت های زندگی واقعی اعمال می شود.

در تمام این سناریوها، نظریه کانن برد بیان می کند که واکنش های فیزیکی و احساسی به طور همزمان اتفاق می افتد، نه اینکه یکی باعث دیگری شود.

مصاحبه شغلی

بسیاری از افراد مصاحبه های شغلی را استرس زا می دانند. تصور کنید فردا صبح برای موقعیتی که واقعاً می خواهید مصاحبه شغلی دارید. فکر کردن در مورد مصاحبه ممکن است شما را عصبی یا نگران کند. همچنین ممکن است احساسات فیزیکی مانند لرزش، عضلات منقبض یا ضربان قلب تند را تجربه کنید. این احساسا به خصوص با نزدیک شدن به مصاحبه، شدت می گیرند.

نقل مکان به یک خانه جدید

برای بسیاری از مردم، نقل مکان به یک خانه جدید منبع شادی و هیجان است. تصور کنید که به تازگی با شریک یا همسرتان به خانه جدیدی نقل مکان کرده اید. خانه جدید شما بزرگتر از آپارتمانی است که قبلا در آن زندگی می کردید.

فضای کافی برای بچه هایی که امیدوارید با هم داشته باشید، دارد. همانطور که جعبه ها را باز می کنید، احساس خوشحالی می کنید. اشک در چشمانتان حلقه می زند. قفسه سینه شما سفت است و نفس کشیدن تقریباً دشوار است.

طلاق والدین

کودکان همچنین در پاسخ به رویدادهای مهم اثرات فیزیکی و عاطفی را تجربه می کنند. به عنوان مثال می توان به جدایی یا طلاق والدین آنها اشاره کرد. تصور کنید 8 ساله هستید. والدینتان به تازگی به شما گفته اند که در حال جدایی هستند و احتمالاً طلاق خواهند گرفت. شما احساس غمگینی و عصبانیت می کنید. معده شما ناراحت است و مشکلات گوارشی دارید. فکر می کنید ممکن است بیمار باشید.

سایر نظریه های احساسات

James-Lange

Cannon-Bard در پاسخ به نظریه James-Lange توسعه یافت. این نظریه در اواخر قرن نوزدهم معرفی شد و از آن زمان تاکنون محبوبیت خود را حفظ کرده است. تئوری James-Lange بیان می‌کند که رویدادهای تحریک‌کننده یک واکنش فیزیکی را تحریک می‌کنند. سپس واکنش فیزیکی با یک احساس مربوطه برچسب گذاری می شود.

به عنوان مثال، اگر با مار برخورد کنید، ضربان قلب شما افزایش می یابد. نظریه James-Lange نشان می دهد که افزایش ضربان قلب چیزی است که ما را متوجه می کند که می ترسیم.

کانن و بارد انتقادات مهمی بر نظریه James-Lange  وارد کردند. اولاً، احساسات و عواطف فیزیکی همیشه به هم مرتبط نیستند. ما می توانیم واکنش های فیزیکی را بدون احساس خاصی تجربه کنیم و بالعکس.

در واقع، مطالعات نشان داده‌اند که ورزش و تزریق هورمون‌های استرس رایج، مانند آدرنالین، باعث ایجاد احساسات فیزیولوژیکی می‌شود که به یک احساس خاص مرتبط نیستند.

انتقاد دیگری که به نظریه James-Lange  وارد می شود این است که واکنش های فیزیکی یک احساس متناظر واحد ندارند. به عنوان مثال، تپش قلب می تواند نشان دهنده ترس، هیجان یا حتی عصبانیت باشد. احساسات متفاوت است، اما واکنش فیزیکی یکسان است.

 

Schachter-Singer

یک نظریه جدیدتر درمورد احساسات است. عناصری از هر دو نظریه ذکر شده در بالا را در بر می گیرد. نظریه احساسات Schachter-Singer نشان می دهد که واکنش های فیزیکی ابتدا رخ می دهد، اما می تواند برای احساسات مختلف مشابه باشد.

به این، نظریه دو عاملی نیز می گویند. مانند James-Lange، این نظریه پیشنهاد می کند که احساسات فیزیکی باید قبل از اینکه بتوان آنها را به عنوان یک احساس خاص شناسایی کرد، تجربه کرد.

انتقاد از نظریه Schachter-Singer نشان می دهد که ما می توانیم احساسات را قبل از اینکه متوجه شویم به آنها فکر می کنیم، تجربه کنیم. به عنوان مثال، با دیدن یک مار، ممکن است بدون اینکه فکر کنید احساسی که تجربه می کنید ترس است بدوید.

نقد نظریه کانن-برد

یکی از انتقادات غالب نظریه کانن برد این است که فرض می کند واکنش های فیزیکی بر احساسات تأثیر نمی گذارد. با این حال، تعداد زیادی از تحقیقات در مورد حالات چهره و احساسات، چیز دیگری را نشان می دهد.

مطالعات متعدد نشان داده‌اند که شرکت‌کنندگانی که از آنها خواسته می‌شود حالت چهره خاصی را بیان کنند، احتمالاً واکنش عاطفی مرتبط با آن حالت را تجربه می‌کنند. انتقاد قابل توجه دیگری بیان می کند که کانن و بارد بر نقش تالاموس در فرآیندهای عاطفی بیش از حد تأکید کردند. آنها بر نقش سایر ساختارهای مغز تأکید نکردند.

به طور کلی

تئوری احساسات کانن برد نشان می دهد که واکنش های فیزیکی و عاطفی به محرک ها به طور مستقل و همزمان تجربه می شوند. تحقیقات در مورد فرآیندهای عاطفی در مغز ادامه دارد و نظریه ها همچنان در حال تکامل هستند.

این یکی از اولین تئوری‌های احساست بود که رویکردی عصب‌شناسی داشت. اکنون که نظریه کانن برد را می شناسید، می توانید از آن برای درک واکنش های احساسی خود و دیگران استفاده کنید.

هدف ما در انستیتو سلامت مغز دانا بهبود سلامت روان شماست، با ما همراه باشید.

منبع: Cannon-Bard Theory of Emotion: Definition and Examples (healthline.com)

چه بخشی از مغز احساسات را کنترل می کند؟

نوروفیدبک درمانی غیرتهاجمی برای اضطراب و افسردگی در شیراز