07136476172 - 09172030360 [email protected]

بر اساس گزارش The Migraine Trust

میگرن مزمن حدود 2٪ از مردم را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. تعداد زیادی از مبتلایان با اختلالات قابل توجهی در طول حملات میگرنی و سردرد مواجه هستند. مطالعات جدیدتر نشان داده است که بسیاری از افرادی که با میگرن سر و کار دارند نیز گردن درد را تجربه می کنند. بدیهی است که گردن و سر ارتباط نزدیکی با هم دارند. اما چه ارتباطی بین گردن درد و میگرن وجود دارد؟ آیا میگرن باعث گردن درد می شود یا گردن درد باعث میگرن شما می شود؟

درد گردن در میان مبتلایان به میگرن چقدر شایع است؟

در آمریکا در سال 2018،  مبتلایان به میگرن مورد بررسی قرار گرفتند. 69 درصدشان گزارش دادند که هنگام ابتلا به میگرن با گردن درد روبرو هستند. مطالعه دیگری که در مجله Headache منتشر شد، نشان داد که در بین 113 فرد مورد ارزیابی، گردن درد در بیماران میگرنی بیشتر از حالت تهوع بود.

بسیاری از مردم گزارش می دهند که گردن درد قبل از میگرن شروع می شود. اگرچه برای بسیاری، این پیش ساز در طول حمله میگرن نیز ادامه می یابد.

علائم مرتبط با گردن درد در میگرن

 برخی از مطالعات نشان می دهد که گردن درد ممکن است حتی بیشتر از حالت تهوع در مبتلایان به میگرن باشد. مهم است که از برخی از علائم میگرن که مربوط به درد و ناراحتی در گردن است آگاه باشید. این ها شامل:

 • دردی که فقط در یک طرف سر وجود دارد
 • درد پشت چشم و سفتی در گردن
 • سردردهایی که اگر به نواحی خاصی از گردن فشار وارد کنید بدتر می شوند
 • انتشار درد از پشت گردن و سر به سمت جلو
 • کاهش دامنه حرکتی گردن

در حالی که بسیاری از افراد علائم فوق را به عنوان مرتبط با گردن درد نادیده می گیرند، در بسیاری از موارد می توانند در واقع نشانه حمله میگرن باشند. در گذشته تصور می شد که گردن درد یک محرک میگرن است. با این حال، یک مطالعه در سال 2018 در مجله سردرد نشان داد که گردن درد در واقع یک علامت حمله میگرنی است. متأسفانه، همچنان یک علامت نادیده گرفته شده است. بسیاری از بیماران آن را با سندرم گردن درد اشتباه می گیرند.

یک مطالعه نشان داد که در 90٪ مواردی که بیماران فکر می کردند سندرم درد گردنی (گردن) دارند، در واقع میگرن داشتند. برخی از دلایلی که بیماران فکر می کردند فقط با سندرم گردن درد درگیر هستند عبارتند از:

 • درد ناشی از تغییرات آب و هوا بود
 • این شرایط در خانواده آنها وجود داشت
 • درد از پشت گردن آنها شروع شد
 • آنها علائم دیگری مانند سرگیجه داشتند
 • گردن درد قبل از علائم دیگر رخ داده است
 • آنها با تهوع و استفراغ با درد مقابله کردند

با این حال، همه این علائم همراه با میگرن هستند. بسیاری از بیماران زمانی که واقعاً حملات میگرنی را تجربه می کنند، خود را دچار سندرم درد گردن تشخیص می دهند.

علل میگرن و گردن درد

ما می دانیم که ارتباطی بین میگرن و گردن درد وجود دارد. اما واقعاً چه چیزی باعث آن می شود؟ یک ناحیه مهم مغزی در میگرن، ناحیه تریژمینوسرویکال است. که مرکز درد اعصاب صورت و بالای گردن است.

محققان فکر می‌کنند که کل این مجموعه در طول میگرن فعال می‌شود. این توضیح می‌دهد که چرا درد در برخی از بیماران به گردن کشیده می‌شود. برخی از محققان فکر می کنند که ورودی های دیگر به مجموعه تری ژمینوسرویکال ممکن است در تشدید سردرد در افراد مبتلا به میگرن نقش داشته باشد.

مشکلات اسکلتی عضلانی در گردن، مانند میگرن، اعصاب بالای گردن را نیز فعال می کند. که بخشی از این مجموعه تریژمینوسرویکال است. مشکلات اسکلتی عضلانی گردن عبارتند از:

مورد اول

وضعیت بدن

مشکلات پوسچر به نحوه نگه داشتن شانه ها، راه رفتن، ایستادن و حتی می تواند به محل کار یا نوع کاری که انجام می دهید مربوط باشد. افرادی که ساعت ها را پشت میز می گذرانند ممکن است بیشتر دچار مشکلات وضعیتی شوند.  مشکلاتی که بر گردن تاثیر می گذارد. وضعیت بدن به عنوان یک محرک مهم برای سردردهای تنشی شناخته می شود. اما در جامعه میگرنی توجهی که باید به آن نمی شود.

مورد دوم

بیماری مفاصل

ساییدگی و پارگی مفاصل گردن با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد. می‌تواند باعث گردن درد شود که اعصاب گردن را تحریک می‌کند که به سمت سر کشیده می‌شوند. اختلال عملکرد مفاصل گردن از هر نوع می تواند منجر به دردی شود که به سمت بالا حرکت می کند. باعث میگرن در افرادی می شود که مستعد ابتلا به آنها هستند.

با این حال، توجه به این نکته مهم است که در حالی که همه این مسائل به طور بالقوه می تواند علت گردن درد در میگرن باشد، محققان هنوز به طور کامل مطمئن نیستند که چگونه و چرا گردن درد به عنوان یکی از علائم میگرن رخ می دهد.  برخی از بیماران مبتلا به میگرن ممکن است به طور کامل مستقل از آن وضعیت مشکلات گردن داشته باشند. مشکلاتی مانند آرتریت یا تحت فشار قرار گرفتن عصب

ردیابی گردن درد و سایر علائم میگرن

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که درد گردن و سایر علائم میگرن خود را پیگیری کنید. ردیابی علائم می تواند به شما در کشف هر گونه محرک یا الگوی حملات میگرنی کمک کند. ممکن است بخواهید نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از مواردی که ممکن است بخواهید ثبت کنید عبارتند از:

 • درد گردن و/یا سایر علائم از کجا و چه زمانی شروع می شود؟
 • آیا درد در کل گردن و سر شما پخش می شود یا در یک نقطه قرار دارد؟
 • درد گردن و/یا سایر علائم چقدر طول می کشد؟
 • آیا علائم دیگری مانند حساسیت به نور، تغییرات بینایی یا حالت تهوع را با گردن درد تجربه می کنید؟
 • درمان میگرن شما، چقدر میگرن و گردن درد را تسکین می دهد؟ چقدر سریع کار می کند؟

جمع بندی

با وجود شیوع بالای گردن درد در مبتلایان به میگرن و کشف این که گردن درد در واقع یک علامت میگرن است، هنوز اطلاعات کافی در مورد ارتباط بین این دو نداریم. تحقیقات بیشتری برای کمک به کشف اطلاعات بیشتر در مورد میگرن مورد نیاز است. اطلاعاتی که منجر به درمان می شود.

شما می توانید با مراجعه به انستیتو سلامت مغزدانا، با کمک جدیدترین درمان های در دسترس، درمانی برای میگرن و سردردهای خوشه ای پیدا کنید. برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید. 

منبع: The Link Between Neck Pain and Migraines | Will Erwin Headache Research Foundation (cureheadaches.org)

سردرد و استرس! سردرد تنشی

جدیدترین روش درمان سردرد میگرن بدون دارو با نوروفیدبک

 

سردرد هورمونی در دوران قاعدگی خانم ها!