07136476172 - 09172030360 [email protected]

مقدمه: دلتنگی

دانشگاه یک تجربه بزرگ در زندگی شما است. به خصوص اگر در حال دور شدن از خانه، رفتن به دانشگاه در شهر یا کشور دیگر یا بدون پدر و مادر و خواهر و برادر خود برای اولین بار در زندگی خود باشید. احساس دلتنگی در این دوران طبیعی است. احساس دلتنگی به خصوص برای دانشجویان سال اول کاملا رایج است.

در حالی که دلتنگی در ابتدای سال تحصیلی، زمانی که در حال تطبیق با زندگی جدید خود هستید، رایج‌تر است، اما می‌تواند در هر زمانی رخ دهد. برای برخی از افراد، دلتنگی می‌تواند شدید و ناتوان‌کننده باشد. درنتیجه بر توانایی آن‌ها برای همگام شدن با تحصیلات و کسب نمرات خوب تأثیر بگذارد.

حتی ممکن است باعث شود آنها به فکر ترک دانشگاه و بازگشت به خانه باشند. اگر خودتان را در این قایق پیدا کردید، تنها نیستید. خبر خوب این است که کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

مقابله با دلتنگی

دلتنگی می تواند با احساس تنهایی و انزوا همراه باشد. اغلب برای افرادی که خود را درگیر فعالیت های مدرسه نمی کنند بدتر است. برای مبارزه با دلتنگی، می توانید درگیر شوید. دوستان جدید و خاطرات خوش را در فضای زندگی خود وارد کنید.

بیرون بروید

یکی از بدترین کارهایی که می توانید برای سلامت روان خود انجام دهید این است که در اتاق خوابگاه خود بمانید. در عوض، خارج شوید و شروع به کاوش در محوطه دانشگاه و اطراف خود کنید. ساختمان های کلاس های خود را بررسی کنید. از کافی شاپ یک قهوه بگیرید و از آن در بیرون لذت ببرید. انرژی و هیجان اطراف خود را جذب کنید. به غریبه ای در خیابان یا آسانسور سلام کنید.

بیرون رفتن از خانه و آشنایی با خانه جدیدتان در چند سال آینده می تواند به شما کمک کند تا فکرتان را از خانه دور کنید.

ثبت نام برای فعالیت های جدید

مهم نیست که سرگرمی یا علایق شما چیست، قطعاً نوعی باشگاه گروهی یا دانشگاهی مرتبط با آن وجود دارد. پیوستن به چنین گروهی راهی عالی برای ملاقات با افراد همفکر و شروع به ایجاد دوستی در محوطه دانشگاه است. هر چه دوستی های بیشتری ایجاد کنید، در محیط جدیدتان احساس راحتی بیشتری خواهید کر. بنابراین درد دلتنگی را به این شدت احساس نمی کنید.

با خانواده و دوستان خود در خانه تماس بگیرید

توجه کنید که منفجر کردن مداوم تلفن های خانواده درست نیست و کمکی به دلتنگی شما نمی کند. می توانید چت های ویدیویی منظم با آنها را برنامه ریزی کنید. یا هنگام غذا خوردن یا پیاده روی به کلاس با آنها تماس بگیرید. به این ترتیب شما همچنان احساس می کنید با آنها ارتباط برقرار می کنید، حتی اگر شخصاً آنجا نباشید.

درب اتاق خواب خود را تا حد امکان باز بگذارید

باز گذاشتن درب اتاق خوابگاه شما در ابتدا می تواند اعصاب خردکن باشد. اما در سالن های خوابگاه، به ویژه برای دانشجویان سال اول، کاری رایج است. به این ترتیب می توانید به افرادی که در حال قدم زدن هستند خوشامدگویی کنید. به چیدمان اتاق افراد دیگر نگاه کنید. با افرادی که در طبقه شما زندگی می کنند دوست شوید.

تصاویری از خانواده و دوستان خود در اطراف اتاق خوابگاه خود قرار دهید

تصاویر خانواده خود را چاپ کنید و آنها را در اطراف اتاق خود سنجاق کنید. به این ترتیب، می‌توانید به آن‌ها نگاه کنید. درنتیجه زمان‌های شاد و همه افرادی را که در خانه دوستتان دارند، یادآوری کنید، هر زمان که احساس ناراحتی کردید.

تمرین مراقبت از خود

اگر در دانشگاه با دلتنگی دست و پنجه نرم می کنید، تمرین مراقبت از خود مهم تر از همیشه است. خودمراقبتی شامل انجام کارهایی برای مراقبت از سلامت روانی، جسمی و عاطفی شماست. ممکن است مدتی طول بکشد تا بفهمید کدام شکل از خودمراقبتی برای شما بهتر است. اما نتایج، ارزش تلاش را دارد. چند ایده برای امتحان عبارتند از:

 • گذراندن مدتی در طبیعت
 • خواندن یک کتاب نشاط آور
 • گوش دادن به موسیقی آرام بخش
 • خوردن یک وعده غذایی سالم
 • دوش گرفتن
 • تمرین یوگا یا شکل دیگری از مدیتیشن
 • روزنامه نگاری
 • خلق هنر
 • دوری از رسانه های اجتماعی
 • چرت زدن
 • گذراندن زمان در اطراف حیوانات
 • نوشیدن یک فنجان قهوه با یک دوست
 • تماشای یک قسمت از برنامه مورد علاقه خود

دریافت کمک حرفه ای برای دلتنگی در دانشگاه

اگر دلتنگی شما همچنان ادامه دارد یا بر توانایی شما برای عملکرد روزمره شما تأثیر می گذارد، ممکن است زمان آن رسیده باشد که از کمک حرفه ای استفاده کنید. به منابعی که مدرسه شما برای سلامت روان دانش آموزان ارائه می دهد نگاه کنید.

بسیاری از مدارس جلسات درمانی رایگان ارائه می دهند. صحبت کردن با یک درمانگر می تواند به شما کمک کند تا با آنچه که احساس می کنید و چرا چنین احساسی دارید، مقابله کنید. درمانگر شما می تواند راه های سالم و مثبتی را برای مدیریت استرس به شما آموزش دهد.

آنها همچنین ممکن است بتوانند تمرین‌های تنفسی را به شما آموزش دهند. تمرین هایی که می‌تواند به شما کمک کند زمانی که در حال مبارزه هستید آرام شوید. اگر نمی‌توانید به یک درمانگر در محوطه دانشگاه مراجعه کنید، با پزشک مراقبت‌های اولیه خود تماس بگیرید. آنها می‌توانند به شما در جهت درمان مورد نیازتان راهنمایی کنند.

به یاد داشته باشید که شما تنها کسی نیستید که این مبارزه را تجربه کرده اید و برای همیشه این احساس را نخواهید داشت.

جمع بندی

دلتنگی مشکلی است که بسیاری از دانشجویان با آن روبرو هستند. به خصوص اگر اولین بار باشد که از خانواده یا شهر خود دور می شوند. در برخی موارد، دلتنگی می تواند بسیار شدید و ناتوان کننده باشد. حتی ممکن است باعث شود دانش آموزی بخواهد درس را رها کند و به طور کامل به خانه برگردد.

خبر خوب این است که کارهایی وجود دارد که می توانید انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید. مطمئن شوید که خود را مشغول نگه دارید. مرتباً از اتاق خوابگاه خود خارج شوید و برای فعالیت ها و گروه های اطراف دانشگاه ثبت نام کنید.

این به شما کمک می کند تا در محوطه دانشگاه روابط دوستانه ایجاد کنید. اوقات فراغت خود را پر کنید. بنابراین دلیل کمتری برای فکر کردن به چیزهایی که در خانه از دست می دهید خواهید داشت. همچنین ممکن است به تمرین منظم خودمراقبتی و کمک حرفه ای کمک کند. در انستیتو سلامت مغز دانا، ما می خواهیم به شما در دستیابی به سلامت روانی بهتر کمک کنیم.

منبع: How to Deal with Homesickness in College | Achieve Medical Center

اثرات جسمی و روانی غم و اندوه! سلامت روان!

آیا بهتر است غم و اندوه خود را سرکوب کنیم؟!