07136476172 - 09172030360 [email protected]

سرویس بهداشت ملی انگلیس بیان می کند افرادی که مبتلا به COVID-19 هستند، خود را قرنطینه کرده و باید استراحت کنند و مایعات زیادی بنوشند. با این حال، در ادامه توصیه می شود که برای تب و درد، پاراستامول یا ایبوپروفن مصرف کنند. در حالیکه وزیر بهداشت فرانسه، الیویه وران، که خود متخصص مغز و اعصاب است با این موضوع اختلاف نظر دارد. وران روز شنبه در توییت خود خاطر نشان کرد: “مصرف ضد التهاب ها [ایبوپروفن، کورتیزون و …] می تواند عاملی برای تشدید عفونت باشد.

در صورت بروز تب، پاراستامول مصرف کنید. اگر قبلاً داروهای ضد التهابی مصرف کرده اید، با پزشک خود مشورت کنید. “

 

NSAID ها عملکرد ایمنی بدن را کاهش می دهند


این توصیه توسط ویروس شناس، یان جونز پشتیبانی می شود: “شواهد علمی خوبی وجود دارند که نشان میدهند ایبوپروفن منجر به وخیم تر شدن شرایط یا طولانی شدن آن می شود.” او بیان میکند ایبوپروفن در تضعیف سیستم ایمنی بدن تأثیر گذار است، بنابراین بهبودی را به تأخیر می اندازد.”

علاوه بر این، می تواند به بدتر شدن ذات الریه منجر شود. وی استفاده از پاراستامول را برای پایین آوردن درجه حرارت در بیماران COVID-19 در صورت داشتن تب در منزل توصیه می کند.

به طور مشابه، پروفسور پل لیتل توضیح می دهد: دستورالعمل فرانسه “معقول” است، زیرا، “در حال حاضر مطالعات قابل توجهی در چندین کشور وجود دارد که طولانی شدن بیماری یا رایج تر شدن عوارض عفونت های تنفسی در موارد مصرف  ضد التهابی غیر استروئیدی [NSAIDs] را، بیشتر نشان می دهند.”

لیتل توضیح می دهد، که التهاب یک واکنش طبیعی ضد عفونت است، به منظور تقویت توانایی ایمنی بدن. اما، هیچ مدرک مستقیمی مبنی بر مضرات ایبوپروفن به ویژه در بیماران مبتلا به COVID-19 موجود نیست. با این حال، اگر زمینه کافی برای این مسئله وجود داشته باشد که می تواند مضر باشد، توصیه NHS باید تغییر یابد.

 

 


ایبوپروفن ممکن است خطر عوارض را افزایش دهد


به عنوان مثال، یک کارآزمایی توسط لیتل و تیم وی، که در BMJ منتشر شده است، گزارش می دهد که بیماران مبتلا به عفونت های تنفسی که ایبوپروفن را به جای پاراستامول مصرف کرده اند، در معرض خطر بیشتری برای بیماری شدید یا عوارض قرار گرفته اند. مطالعات دیگر نشان می دهد که داروهای ضد التهاب ذات الریه را وخیم تر می کند.

این ماده همچنین می تواند یک آنزیم اساسی مسئول تنظیم الکترولیتها را مهار کند و منجر به تجمع مایعات و ذات الریه شود. این عمل توسط ایبوپروفن تشدید می شود اما توسط پاراستامول اتفاق نمی افتد.

مطابق NHS، می تواند NSAIDs ها باعث تحریک معده، زخم معده، سردرد، سرگیجه، واکنش های آلرژیک و مشکلات کبدی و یا کلیوی شود.

 

 

 

NSAID ها باعث آسیب کلیه می شوند


شارلوت وارن گاش، اپیدمیولوژیست می افزاید: “برای Covid-19، تحقیقات در مورد تأثیر NSAID های خاص در بین افراد با شرایط بهداشتی مختلف ضروری است، که شدت عفونت را در نظر بگیرند.”

او همچنین توصیه می کند که برای رفع تب و گلو درد، پاراستامول مصرف کنند، مگر اینکه نیاز به ایبوپروفن باشد و هیچ جایگزینی وجود نداشته باشد. به گفته وی، NSAIDS می تواند برخی از مشکلات کلیوی و قلبی عروقی را تشدید کند.

 

 

 

از نظر وی، این دلایل منطقی برای جلوگیری از مصرف ایبوپروفن را فراهم می کند، زیرا این موارد از جمله شرایط اساسی بهداشتی است که احتمال مرگ را در افراد مسن با COVID-19 افزایش می دهد.

او توضیح می دهد، حتی در غیر این صورت، افرادی که قبلاً از یک یا چند شرایط پزشکی رنج برده اند، باید با احتیاط زیادی چنین داروهایی را تجویز کنند. او به مطالعه ای در سال 2017 اشاره كرد كه از افزایش احتمال حمله قلبی در هنگام درمان بیماران مبتلا به عفونت تنفسی با NSAIDs خبر می دهد.

 

نمایی متعادل

البته، مصرف قرص ایبوپروفن در زمانی که پاراستامول در دسترس نباشد، بلافاصله بیمار را از بین نمی برد. اما در شرایط دیگر، هنگامی که نیاز به ایبوپروفن ضروری نیست، مانند تب کم، بهتر است منتظر بمانید تا فرد بتواند، پاراستامول را دریافت کند.

از سوی دیگر، بیانیه PHE بیان می کند: “در حال حاضر هیچ شواهد علمی منتشر نشده ای مبنی بر اینکه ایبوپروفن خطر ابتلا به Covid-19 را افزایش می دهد یا بیماری را بدتر می کند، وجود ندارد. همچنین هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که نشان دهد مصرف ایبوپروفن برای سایر عفونتهای تنفسی مضر است. “

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منابع:

  • #COVID ー 19 | Taking anti-inflammatory drugs (ibuprofen, cortisone, …) could be a factor in worsening the infection. If you have a fever, take paracetamol. If you are already on anti-inflammatory drugs or in doubt, ask your doctor for advice – https://twitter.com/olivierveran/status/1238776545398923264
  • Little Paul, Moore Michael, Kelly Joanne, Williamson Ian, Leydon Geraldine, McDermott Lisa et al. Ibuprofen, paracetamol, and steam for patients with respiratory tract infections in primary care: pragmatic randomised factorial trial BMJ 2013; 347:f6041, https://www.bmj.com/content/347/bmj.f6041
  • Devlin, H., and Boseley, S. (2020). Health experts criticise NHS advice to take ibuprofen for Covid-19.  https://www.theguardian.com/world/2020/mar/16/health-experts-criticise-nhs-advice-to-take-ibuprofen-for-covid-19
  • Gulland, A. (2020).  Experts question official NHS advice over ibuprofen and coronavirus. https://www.telegraph.co.uk/global-health/science-and-disease/experts-question-official-nhs-advice-ibuprofen-coronavirus/
  • Chalmers, V. (2020). Taking ibuprofen and other over-the-counter anti-inflammatories may worsen coronavirus, French health minister warns. https://www.dailymail.co.uk/news/article-8116349/Taking-ibuprofen-anti-inflammatories-worsen-coronavirus-French-doctor-warns.html
  • Independent.co.uk. (2020). Coronavirus: Should you take paracetamol rather than ibuprofen to treat symptoms? https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/coronavirus-paracetamol-ibuprofen-symptoms-nhs-advice-latest-a9404881.html