07136476172 - 09172030360 [email protected]

مشاوره اختلال خواب + دکتر متخصص اختلالات خواب با هم بشنویم:

خوب نخوابیدن می تواند شما را خسته، تحریک پذیر و ناتوان از تمرکز کند. این می تواند بر عملکرد شما در مدرسه یا محل کار تأثیر بگذارد، بر روابط شما تأثیر بگذارد و سلامت و ایمنی شما را تضعیف کند.

مشاوره اختلال خواب نوعی تراپی است که برای بهبود کیفیت خواب شما طراحی شده است. می تواند به اختلالات خواب مانند بی خوابی کمک کند. همچنین ممکن است به سایر بیماری های روانی و جسمی کمک کند.

وقتی صحبت از مشکلات خواب می شود، معمولاً منشأ این سؤال مطرح می شود:

آیا یک اختلال خواب باعث علائم سلامت روان می شود یا سلامت روان شما بر خواب شما تأثیر می گذارد؟

برخی از اختلالات خواب رایجی که خواب را درگیر می کنند عبارتند از افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی، سوء مصرف مواد، وسواس یا OCD و PTSD.

انواع روان درمانی و مشاوره اختلال خواب

رایج‌ترین نوع درمان بی‌خوابی مورد استفاده و مطالعه شده، درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی (CBTi) است.  CBTi استاندارد طلایی درمان مبتنی بر شواهد برای مشکلات خواب است.

درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی نوعی درمان است که می تواند به شما کمک کند افکار و رفتارهای ناسالم مرتبط با خواب را بشناسید و با عادات و نگرش های سالم تر جایگزین کنید.

هدف درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی ترکیب عادات و رفتارهای مؤثر داشتن خواب خوب و در نتیجه به حداقل رساندن رفتارهای غیر مؤثر است.

تکنیک های مورد استفاده در درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی

یک درمانگر متخصص در درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی ممکن است از تکنیک های مختلفی برای کمک به بهبود خواب شما استفاده کند. از آنجایی که خواب می‌تواند تحت تأثیر بسیاری از نگرانی‌های مربوط به سلامت روان باشد، درمانگر شما ممکن است یک ارزیابی دقیق برای تعیین اینکه چرا خواب شما تحت تأثیر قرار گرفته است انجام دهد و از تکنیک‌های متعددی برای درمان استفاده کند.

برخی از تکنیک‌هایی را که ممکن است درمانگران خواب استفاده کنند در ادامه بیان می‌کنیم.

بهداشت خواب

بهبود بهداشت خواب مستلزم ایجاد عادات و روتین های مرتبط با خواب سالم است. این به معنای تغییر عادات اساسی سبک زندگی است که بر خواب تأثیر می گذارد، مانند محدود کردن الکل، کافئین، و سیگار کشیدن و افزایش ورزش. همچنین بر ایجاد یک برنامه خواب و بیداری ثابت تمرکز دارد.

خواندن این مطلب را از دست ندهید: بهداشت خواب چیست + توصیه هایی برای خوب خوابیدن

بهینه سازی محیط خواب

درمانگر شما ممکن است توصیه کند که جنبه‌های محیط خواب خود را تغییر دهید تا راحت و مساعد برای خواب بی‌وقفه باشد. به عنوان مثال، ساکت، تاریک و خنک نگه داشتن اتاق و پنهان کردن ساعت ممکن است کمک کند.

اتاق خواب و بهترین تنظیمات محیط برای خواب خوش

کنترل محرک ها

کنترل محرک شامل حذف نشانه هایی است که ذهن شما را مجبور به مقاومت در برابر خواب می کند.

به عنوان مثال، ممکن است اغلب در رختخواب خود دراز بکشید و با موبایل مشغول شوید، که باعث می شود تخت خود را با هیجان همراه کنید. کنترل محرک شما را تشویق می کند که به یک زمان خواب ثابت متعهد شوید و از تخت فقط برای خواب استفاده کنید. درمانگرتان ممکن است به شما بگوید که اگر نمی‌توانید ظرف 20 دقیقه بخوابید، اتاق خواب را ترک کنید و تنها زمانی که احساس خواب آلودگی کردید، برگردید.

شاید خواندن این مطلب برای شما ضروری باشد: نمیتونم شبا بخوابم: نکات کاربردی برای غلبه بر اختلال فاز خواب تاخیری

تکنیک نیت متناقض

درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی از تکنیکی به نام نیت متناقض استفاده می کند که از شما می خواهد متعهد شوید که بیدار بمانید. این کار به این دلیل است که شما نگران نخوابیدن نیستید. رها کردن مقاومت و اضطراب اغلب می تواند خواب را آسان تر کند.

مشاوره اختلال خواب چگونه کمک کننده است؟

درمان اختلال خواب ممکن است در مدیریت کلی چندین بیماری مفید باشد، از جمله:

 • اختلالات خواب مانند بی خوابی، سندرم پای بی قرار، آپنه خواب و نارکولپسی.
 • اختلالات سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب، اختلال دوقطبی، سوء مصرف مواد، وسواس یا OCD و PTSD.
 • بیماری های جسمانی، زیرا کافی نخوابیدن می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، بیماری قلبی، سکته مغزی و چاقی را افزایش دهد.

خواندن این مطلب جذاب و مهم را از دست ندهید: تست خواب چیست + هزینه، عوارض جانبی و انواع آن

فواید مشاوره اختلال خواب

برخی از مزایای درمان اختلالات خواب عبارتند از:

آگاهی و درک را بهبود می بخشد:

مراجعه به یک دکتر متخصص خواب می تواند به شما کمک کند تا بهتر بفهمید که چرا نمی توانید خوب بخوابید. همچنین می تواند شما را از عادت های روتین و بهداشت خواب خود آگاه تر کند.

افکار غیر مفید مرتبط با خواب را هدف قرار می دهد:

درمان می تواند به شناسایی و اصلاح افکار غیر مفید مانند “چرا نمی توانم مانند یک فرد عادی در طول شب بخوابم؟” یا “می‌دانم امشب نمی‌توانم خوب بخوابم” یا “من باید در ۱۰ دقیقه آینده بخوابم تا ۷ ساعت بخوابم” کمک کند.

عادات خواب سالم را ترویج می کند:

درمان اختلال خواب می تواند به شما کمک کند عادات و روال های مرتبط با خواب سالم را ایجاد کنید.

مسائل مربوط به سلامت روان را درمان می کند:

درمان اختلالات خواب می تواند به شناسایی و درمان مسائل مربوط به سلامت روان که ریشه در ناتوانی شما در خواب دارد کمک کند و آن را به یک راه حل بلند مدت تبدیل کند.

وابستگی به دارو را کاهش می دهد:

برخی از افراد برای کمک به خواب به داروها، مانند قرص های خواب آور تکیه می کنند. این یک راه حل کوتاه مدت است که علت مشکل را درمان نمی کند. درمان می تواند به کاهش وابستگی شما به داروهای خواب کمک کند.

اثربخشی مشاوره اختلال خواب

درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی به طور گسترده برای اثربخشی در محیط های بالینی، آزمایشگاهی و همچنین اثربخشی در دنیای واقعی مورد تحقیق قرار گرفته است.

یک مطالعه در سال 2011 نشان داد که درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی بهبود در موارد زیر را به همراه داشته است:

 • علائم بی خوابی
 • سطح انرژی
 • بهره وری
 • اعتماد به نفس
 • سلامت کلی

یک مطالعه در سال 2019 نشان داد که یک برنامه کوتاه مدت درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی به بهبود خواب و خلق و خوی بیماران مبتلا به بی خوابی و افسردگی کمک می کند.

چیزهایی که برای مشاوره اختلال خواب

باید در نظر بگیرید

درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی نیاز به کار و تمرین مداوم دارد. برخی از رویکردهای درمان شناختی رفتاری برای بی‌خوابی، مانند قصد متناقض و کنترل محرک، ممکن است در کوتاه مدت باعث کاهش خواب شما شوند. با این حال، با ثبات و تعهد، احتمالاً متوجه نتایج پایدار خواهید شد.
مهم است که به فرآیند متعهد باشید و صبور باشید. انتظار نتایج فوری می تواند باعث ناامیدی و تسلیم شدن شما شود.

از کجا باید شروع کرد

اگر می خواهید درمان اختلالات خواب را شروع کنید، به دنبال دکتر متخصص در زمینه خواب باشید. می‌توانید به دنبال یک دکتر خواب در نزدیکی خود بگردید، یا درمانگرانی را که به صورت آنلاین خدماتشان را توضیح داده اند، جستجو کنید، زیرا ممکن است درمانگران خواب محدود باشند. در مورد هزینه ها و مدت درمان با درمانگر صحبت کنید.

بررسی کنید که آیا این شکل از درمان تحت پوشش طرح بیمه شما است یا خیر و آیا درمانی که شناسایی کرده اید بیمه شما را شامل می شود یا خیر.

قبل از شروع درمان یا در ویزیت اولیه خود، می توانید انتظار داشته باشید که فرم ها و پرسشنامه های متعددی را پر کنید، زیرا دکتر متخصص خواب معمولاً از یک فرآیند ارزیابی قوی برای تعیین علل بی خوابی شما استفاده می کند.

اگر به دنبال بهترین دکتر اختلالات خواب در شیراز هستید با ما در تماس باشید. ما هر خدمتی را که در زمینه اختلالات خواب ارائه می کنیم به دقت مورد بررسی قرار می دهیم، بنابراین می توانید مطمئن باشید که تصمیم شما برای دریافت خدمت در انستیتو سلامت مغز  مورد تایید و زیر نظر متخصصین خبره اختلالات خواب می باشد.

آدرس: شیراز بلوار بعثت (حدفاصل چهارراه خلدبرین و فلکه سنگی) مجتمع پزشکی مریم طبقه پنجم – واحد 13 انستیتو سلامت مغز

ایمیل: [email protected]

اینستاگرام: danabrain.ir@

حرف آخر

خواب یک عملکرد ضروری است که با چندین اختلال سلامت روانی و جسمی دیگر در ارتباط است. اگر مشکل خواب دارید، یک شکل تخصصی از درمان به نام درمان شناختی رفتاری می تواند به بهبود کیفیت خواب شما کمک کند. داشتن یک خواب خوب در شب می تواند تفاوت قابل توجهی در خلق و خوی، بهره وری و رفاه کلی شما ایجاد کند.

تشخیص و درمان اختلالات خواب در مرکز سلامت مغز دانا

اگر به دنبال بهترین دکتر اختلال خواب در شیراز هستید در کلینیک سلامت مغز علاوه بر بر متخصصین مرتبط با اختلالات خواب، از فناوری های ویژه ای برای تشخیص نوع اختلالات خواب فرد استفاده می شود. یکی از این فناوری ها، تست خواب یا پلی سومنوگرافی است.

تنها بر پایه تشخیص قطعی اختلال خواب فرد است که درمان دقیق و مناسب را می توان تعیین کرد. با توجه به اینکه بیش از 80 نوع اختلال خواب وجود دارد، تست خواب تنها تست استاندارد جهت تشخیص قطعی نوع اختلال خواب است. که در کلینیک خواب مرکز سلامت مغز دانا انجام می شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد کلینیک خواب اینجا راببینید.

استفاده از فناوری های نوین برای درمان اختلالات خواب: یکی دیگر از برتری های کلینیک سلامت مغز، استفاده از فناوری های روز دنیا (مانند انواع تحریک مغز، نوروفیدبک، تحریک عصب واگ و بایوفیدبک) برای درمان اختلال خواب است. به خاطر داشته باشید تنها راه درمان شما فقط دارو نیست!

واحد سلامت خواب و اختلالات خواب انستیتو سلامت مغز دانا همزمان با واحد ارزیابی و تشخیص این مرکز در چارچوبی دانش بنیان و با همکاری و زیر نظر آزمایشگاه اختلالات رفتاری خواب دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به منظور ارزیابی، تشخیص و مداخلات در زمینه اختلالات خواب به ارائه خدمات می پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر واحد مربوطه را در سایت ما ببینید یا با کارشناسان تماس بگیرید.

کلینیک خواب شیراز (اختلالات خواب-سلامت خواب)

بهترین دکتر اختلال خواب در شیراز (با فناوری روز دنیا)

دکتر خوب برای اختلال خواب: بهترین متخصص اختلالات خواب کیست

دکتر بی خوابی در شیراز

تست خواب چیست + هزینه، عوارض جانبی و انواع آن

 

 

منابع:

 1. Manber R, Bernert RA, Suh S, Nowakowski S, Siebern AT, Ong JC. CBT for insomnia in patients with high and low depressive symptom severity: adherence and clinical outcomesJ Clin Sleep Med. 2011;7(6):645-652. doi:10.5664/jcsm.1472
 2. https://www.verywellmind.com/sleep-therapy-definition-types-techniques-and-efficacy-5199015
 3. Pigeon WR, Funderburk JS, Cross W, Bishop TM, Crean HF. Brief CBT for insomnia delivered in primary care to patients endorsing suicidal ideation: a proof-of-concept randomized clinical trialTransl Behav Med. 2019;9(6):1169-1177. doi:10.1093/tbm/ibz108
 4. Sleep Education. Cognitive behavioral therapy.
به این مقاله امتیاز دهید