07136476172 - 09172030360 [email protected]

اسکیزوفرنی نوعی بیماری روانی است که می تواند نحوه تفکر و عمل شما و همچنین احساس شما را تغییر دهد. علائم می تواند به اندازه ای شدید باشد که زندگی روزمره، عملکرد در مدرسه و محل کار و روابط را مختل کند. تخمین زده می شود که یک سوم افرادی که برای اسکیزوفرنی درمان می شوند هنوز با علائم خود دست و پنجه نرم می کنند.

علائم اسکیزوفرنی ممکن است به  سه نوع تقسیم شوند :

 • منفی
 • مثبت
 • شناختی

علائم منفی منجر به فقدان آنچه که ممکن است عملکردهای “عادی” در نظر گرفته شوند، مانند انگیزه، گفتار، و مهارت های تفکر است. نشانه های مثبت به علائمی نسبت داده می شود که وجود دارند اما نباید باشند، مانند هذیان و توهم.

علائم شناختی بر عملکردهای مغز مانند تمرکز، حافظه و توجه تأثیر می گذارد. این علائم ممکن است بر توانایی شما در جهت یابی و تکمیل برنامه روزانه شما تأثیر بگذارد.

برای تشخیص اسکیزوفرنی، یک متخصص سلامت روان، معاینه ای را همراه با آزمایش هایی انجام می دهد تا سایر شرایط احتمالی عصبی یا سلامت روان را رد کند.

روانپزشک معاینه کننده همچنین ممکن است نیاز به صحبت با دوستان، اعضای خانواده یا سایر پزشکان برای دریافت اطلاعات تاییدی داشته باشد که می تواند به ارزیابی کیفیت و مدت علائم کمک کند.

به طور معمول، علائم شما به مدت 6 ماه یا بیشتر رخ می دهد تا اسکیزوفرنی در نظر گرفته شود.

علائم منفی اسکیزوفرنی

علائم منفی اسکیزوفرنی معمولاً از طریق کاهش انگیزه و کناره گیری اجتماعی دیده می شود. گاهی اوقات ممکن است این علائم به اشتباه به عنوان علائم مربوط به افسردگی بالینی تشخیص داده شوند.

در زیر، برخی از رایج ترین علائم منفی اسکیزوفرنی را خواهید دید.

عدم لذت (آنهدونیا)

اغلب با افسردگی بالینی همراه است، فقدان لذت از چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردید نیز می تواند از علائم اسکیزوفرنی باشد. این ممکن است شامل معاشرت، سرگرمی های مورد علاقه، فعالیت ها و موارد دیگر باشد.

همچنین مهم است که به احتمال ابتلا به افسردگی و اسکیزوفرنی به طور همزمان توجه داشته باشید. بر اساس یک بررسی در سال 2017، تخمین زده می شود که حدود 40 درصد از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ممکن است افسردگی را تجربه کنند.

اگر افسردگی در بیماران مبتلا به اسکیزوفرنی وجود داشته باشد، ارزیابی دقیق‌تر طول مدت علائم ممکن است به روشن شدن اینکه آیا می‌تواند اختلال اسکیزوافکتیو، اختلال دوقطبی یا افسردگی روان‌پریشی باشد کمک کند.

مشکل در گفتار (alogia)

اسکیزوفرنی ممکن است نوعی مشکل گفتاری به نام آلوژیا ایجاد کند. تصور می شود که مشکل گفتار در اسکیزوفرنی به مشکلات در کنار هم قرار دادن افکار نسبت داده می شود.

ممکن است متوجه شوید که یکی از عزیزان حرف هایش منطقی نیست. این می تواند گیج کننده باشد اگر شما آنها را برای مدت طولانی می شناسید و با رفتار معمول آنها همخوانی ندارد.

صافی عاطفی

فردی که دچار صافی عاطفی است، ممکن است در ظاهر چهره خود بی احساسی عاطفی یا بی بیان باشد. صدای آنها ممکن است “تخت” یا “بلند” به نظر برسد. این علامت گاهی اوقات به اشتباه به عنوان بی تفاوتی توصیف می شود.

مشکل در کارهای روزانه (اجتناب)

در حالی که ممکن است هر از گاهی کمبود انگیزه را تجربه کنید، اسکیزوفرنی ممکن است باعث شکل شدیدتری به نام طفره رفتن شود. ممکن است انجام کارهای روزمره مانند لباس پوشیدن و مسواک زدن را بسیار سخت کند.

کاهش میل به معاشرت

یکی دیگر از علائم احتمالی که در افسردگی بالینی مشاهده می شود، تمایل به کناره گیری از دیگران، یکی دیگر از علائمی است که می تواند در اسکیزوفرنی رخ دهد. همچنین ممکن است تمایلی به گفتگو با دوستان و عزیزان خود نداشته باشید.

علائم مثبت اسکیزوفرنی

علائم مثبت اسکیزوفرنی علائمی هستند که به طور غیر معمول وجود دارند، زیرا می توانند درک فرد از واقعیت را مختل کنند. برخی از متخصصان بهداشت روان نیز به طور جمعی به این علائم به عنوان روان پریشی اشاره می کنند. علائم مثبت بر اساس “فعال” بیشتر تجربه می شوند.

شایع ترین علائم مثبت اسکیزوفرنی را در نظر بگیرید:

توهمات

توهم به تجربیات حسی اشاره دارد که ممکن است به نظر برسد که واقعاً در حال وقوع هستند، اما در واقع در زندگی واقعی رخ نمی‌دهند.

در اسکیزوفرنی، توهمات ممکن است بیشتر به انواع زیر تقسیم شوند:

 • شنوایی ( شایع ترین )، که در آن صداهایی را می شنوید
 • بصری، که می تواند باعث شود شما افراد یا موارد را به وضوح ببینید
 • مزه ها یا بوها، از جمله طعم های خوب یا بد
 • احساسات فیزیکی یا لمسی

هذیان

هذیان به تفکر یا تثبیت حول باورهای نادرست اشاره دارد. اینها ممکن است برای دیگران غیر منطقی به نظر برسند – و به راحتی می توان آنها را ثابت کرد که اشتباه هستند. اما، مانند توهم، برای فردی که آنها را تجربه می کند بسیار واقعی است.

انواع هذیان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • پارانوئید/آزار و شکنجه، که می تواند باعث شود فکر کنید دیگران می خواهند به شما آسیب برسانند یا از شما پیروی کنند
 • بزرگ، جایی که ممکن است فکر کنید ثروتمند، مشهور یا بسیار با استعداد هستید
 • ارجاعی، که در آن این باور وجود دارد که هنر عمومی یا ارتباطات به سمت شما هدایت می شود
 • حسادت هذیانی/روتومانیک، که می تواند باعث شود فکر کنید یک فرد مشهور عاشق شماست. یا متقاعد شده اید که شریک فعلی تان به شما خیانت می کند.
 • مذهبی، که در آن ممکن است باور داشته باشید که با یک خدا یا یک شیطان ارتباط دارید
 • جسمی، جایی که شما توهماتی در مورد بدن خود دارید که مربوط به یک بیماری بعید است، یا بخشی از دست رفته است.

اختلالات حرکتی

اسکیزوفرنی ممکن است باعث ایجاد حالت کاتاتونی شود که در آن شما برای مدت طولانی به طور غیرعادی بی حرکت دراز می کشید. از طرف دیگر، ممکن است به طور غیرعادی احساس پرش کنید و ممکن است به طور مکرر در حرکات مختلف شرکت کنید.

علائم شناختی اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی همچنین ممکن است بر مهارت های شناختی روزانه تأثیر بگذارد و احتمالاً منجر به مشکلات حافظه، توجه و تمرکز شود. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی نیز ممکن است در انجام کارهای روزمره مشکل تری داشته باشند.

مشکلات تمرکز همراه با تقلا برای کنار هم قرار دادن افکار نیز می تواند منجر به اختلال در گفتار شود. تغییرات شناختی می تواند تصمیم گیری را دشوار کند و بر حافظه کوتاه مدت تأثیر بگذارد.

یکی دیگر از مسائل شناختی بالقوه ای که در اسکیزوفرنی مشاهده می شود، فقدان بینش ( anosognosia ) است که می تواند فرد را از ابتلا به این بیماری غافل کند.

علائم فیزیکی اسکیزوفرنی

مانند سایر انواع شرایط سلامت روان، اسکیزوفرنی علائم فیزیکی زیادی ایجاد نمی کند. اما ممکن است متوجه شوید که فرد مورد علاقه‌تان بی‌حرکت‌تر، جهنده‌تر یا بی‌حساب‌تر از حد معمول به نظر می‌رسد.

همچنین، اگر فرد مورد علاقه شما با کارهای روزمره دست و پنجه نرم می کند، ممکن است بیش از آنچه برای او عادی تلقی می شود، ژولیده یا نامرتب به نظر برسد.

این یک تصور اشتباه است که افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خشن هستند. در حقیقت، پژوهش نشان می دهد که افراد مبتلا به این وضعیت بیشتر قربانی خشونت می شوند. در عین حال، احتمال خشونت یا آسیب رساندن به خود وجود دارد بزرگتر هستند اگر شرایط درمان نشود

علائم در نوجوانان

علائم اسکیزوفرنی معمولاً در دهه 20 یا 30 سالگی ظاهر می شوند، اما ممکن است در اوایل نوجوانی یا اوایل بزرگسالی – به ویژه در مردان – ظاهر شوند. نوجوانان ممکن است علائم اولیه را به عنوان پیشروی اسکیزوفرنی نشان دهند، مانند:

 • با مدرسه مبارزه می کند
 • مشکلات با انگیزه
 • مشکل در روابط
 • مسائل مربوط به تصمیم گیری / قضاوت ضعیف

به خاطر داشته باشید که چنین علائمی مختص اسکیزوفرنی نیست و ممکن است رفتارهای رایج نوجوانان باشد. برای نوجوانان مبتلا به اسکیزوفرنی، مسائل فوق در طی یک یا دو سال آشکار می شود. شخصی که همیشه مشکلات ذکر شده در بالا را داشته است ممکن است مشکلات دیگری داشته باشد.

در عین حال، مهم است که آگاه باشید که تغییرات ظریف در خلق و خو، عملکرد اجتماعی و فرآیندهای فکری ممکن است قبل از بروز علائم مثبت آشکارتر در اسکیزوفرنی رخ دهد.

اگر در مورد سلامت روان نوجوان خود نگرانی دارید، مهم است که با آنها صحبت کنید و با پزشک یا درمانگر آنها تماس بگیرید.

نحوه مدیریت و مقابله با علائم اسکیزوفرنی

مدیریت اسکیزوفرنی یک فرآیند مادام العمر است که به ترکیبی از داروها و درمان ها نیاز دارد. تا به حداقل رساندن اثراتی که برخی علائم ممکن است بر زندگی روزمره شما داشته باشند، کمک کند. کلاس های مهارت های اجتماعی و مهارت های مدیریت زندگی نیز می تواند به شما کمک کند استقلال و اعتماد به نفس بیشتری کسب کنید.

داشتن یک سیستم پشتیبانی نیز مهم است. این ممکن است شامل خانواده یا عزیزان، دوستان یا افرادی باشد که ممکن است در گروه درمانی ملاقات کنید. همچنین اگر نگران علائم جدید یا بدتر شدن آن هستید، می توانید با پزشک خود صحبت کنید.

در نهایت، مهم است که از خود مراقبت کنید. یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم و تکنیک‌های تمدد اعصاب همگی می‌توانند به بهبود سلامتی و کاهش استرس کمک کنند.

خلاصه

اسکیزوفرنی هیچ درمانی ندارد، بنابراین درمان طولانی مدت برای کمک به بهبود کیفیت زندگی و جلوگیری از عوارض مهم است. علائم ممکن است به عنوان مثبت یا منفی طبقه بندی شوند. اگرچه این اختلال سلامت روان می تواند منجر به اثرات شناختی شود که بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد.

همچنین، در حالی که دانستن علائم اسکیزوفرنی مهم است، هرگز نباید خود یا دیگران را تشخیص دهید – فقط یک متخصص سلامت روان می تواند تشخیص دقیقی ارائه دهد تا شما یا عزیزتان بتوانید درمان مناسب را دریافت کنید.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

آنچه باید در مورد اسکیزوفرنی بدانید؟ (قسمت اول)

وگانیسم (گیاهخواری) و افسردگی: آیا رابطه ای وجود دارد؟