07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

رویدادهای محلی و جهانی امسال خستگی عاطفی و فشارهای روانی شدیدی را بوجود آورده اند که اغلب یکی پس از دیگری رخ می دهد. این اتفاقات شامل ویروس کرونا COVID-19، انزوای اجتماعی، قرنطینه، دستورهای خانه نشینی، مشروبات الکلی، از دست دادن شغل، بی عدالتی نژادی، اعتراضات و تظاهرات هستند. بدون شک سال 2020 پر از تغییر و آسیب بوده است.

 

علاوه بر ناآرامی های اجتماعی، ممکن است شغل پر فشار، استرس مالی یا فقر، سرپرستی، تربیت فرزندان، بیماری مزمن یا مرگ یکی از اعضای خانواده یا دوست را تجربه کرده باشید.

ممکن است از خود بپرسید که اتفاق بعدی چیست یا چه چیز دیگری را باید تحمل کنید. با وقوع این وقایع، احتمالا احساس ناخوشایندی دارید و تحریک پذیری بیشتری را متحمل می شوید و برای تمرکز و ایجاد انگیزه در خود، در حال مبارزه هستید.

حتی ممکن است ندانید که چه چیزی باعث ایجاد این احساس در شما می شود. احساس گیر افتادن می کنید. از نظر احساسی خسته شده اید.

 

فرسودگی عاطفی چیست؟

 

وقتی استرس وقایع منفی یا چالش برانگیز زندگی که مدام ادامه می یابد روی هم انباشته می شوند، احساس فرسودگی را به دنبال دارد. به این حالت، خستگی عاطفی می گویند. برای بیشتر افراد، خستگی عاطفی با گذشت زمان به تدریج جمع می شود.

فرسودگی عاطفی شامل علائم عاطفی، جسمی و عملکردی است.

علائم احساسی عبارتند از:

اضطراب
بی علاقگی
افسردگی
احساس ناامیدی
احساس ناتوانی یا گیر افتادن
تحریک پذیری
کمبود انگیزه
عصبی بودن
گریه

 

علائم جسمی عبارتند از:

خستگی
سردرد
بی اشتهایی
درد عضلات یا تنش عضلانی

 

علائم عملکردی عبارتند از:

عدم رعایت اصول
تعهد پایین کار
غیبت بیشتر
انجام وظایف کاری با سرعت کمتر

 

درمان خستگی عاطفی

 

با شناخت عوامل استرس زا قادر هستید آنها را به حداقل برسانید یا از بین ببرید. خستگی عاطفی قابل درمان است. هنگامی که قادر به تغییر شرایط استرس زا نیستید و از کنترل شما خارج است، مهم است که بر لحظه فعلی تمرکز کنید.

در زمان حال شما، بسیاری از وقایع خنثی یا مثبت اتفاق می افتد. وقتی روی این نوع رویدادها تمرکز می کنید، در مورد آنچه در اطراف شما اتفاق می افتد، چشم انداز بهتری خواهید داشت.

استرس اغلب به عنوان تهدیدی برای بقا تعبیر می شود. وقتی این اتفاق می افتد، ترشح هورمون های استرس از مغز شما را افزایش می دهد و منجر به تجربه خستگی عاطفی می شود.

 

وقتی روی وقایع خنثی یا مثبت کوچک تمرکز کنید، مغز شما می تواند درک کند که تهدید آنچنان که به نظر میرسد وحشتناک نیست. میزان هورمون استرس ترشح شده کاهش می یابد، بنابراین شما می توانید احساس تعادل بیشتری داشته باشید.

 

سایر استراتژی های کاهش خستگی عاطفی عبارتند از:

 

عامل استرس زا را از بین ببرید یا به حداقل برسانید
یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید
ورزش
به اندازه کافی خوابیدن
برای درگیر شدن در لحظه حاضر، ذهن آگاهی را تمرین کنید.

اگر فکر می کنید از خستگی عاطفی رنج می برید با یک ارائه دهنده بهداشت روان یا متخصص علوم اعصاب و سلامت مغز صحبت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا علل و علائمی را که تجربه می کنید شناسایی کرده و به تعیین برنامه ای که به شما کمک می کند تا حس رفاه را بدست آورید، کمک می کنند.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

 

 

 

به این مقاله امتیاز دهید