07136476172 - 09172030360 [email protected]

شب ادراری 

که بی اختیاری شبانه نیز نامیده می شود – ادرار غیر ارادی در هنگام خواب پس از سنی است که در آن خشک ماندن در شب به طور منطقی قابل انتظار است.

ملحفه و پیژامه خیس – و یک کودک خجالت زده – صحنه ای آشنا در بسیاری از خانه ها است. اما ناامید نشوید! خیس کردن رختخواب نشانه ای از آموزش بد برای رفتن به توالت نیست. این اغلب فقط یک بخش طبیعی از رشد کودک است.

به طور کلی، شب ادراری قبل از 7 سالگی نگران کننده نیست. در این سن، کودک شما ممکن است هنوز در حال کنترل مثانه در شب باشد. اگر شب ادراری ادامه پیدا کرد، مشکل را با صبر و درک درمان کنید. تغییرات سبک زندگی، تمرین مثانه، هشدارهای رطوبت و گاهی اوقات مصرف دارو ممکن است به کاهش شب ادراری کمک کند.

علائم

اکثر بچه ها تا سن 5 سالگی به طور کامل توالت رفتن را آموزش دیده اند. اما واقعاً هیچ تاریخ هدفی برای کنترل کامل مثانه وجود ندارد. بین سنین 5 تا 7 سالگی، شب ادراری برای برخی از کودکان یک مشکل باقی می ماند. پس از 7 سالگی، تعداد کمی از کودکان هنوز رختخواب خود را خیس می کنند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر کودکان به تنهایی از شب ادراری پیشی می گیرند. اما برخی نیاز به کمک کمی دارند. در موارد دیگر، شب ادراری ممکن است نشانه یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. در موارد زیر با پزشک کودک خود مشورت کنید:

  • کودک شما هنوز پس از 7 سالگی تخت را خیس می کند
  • پس از چند ماه خشک شدن در شب شروع به خیس کردن تخت می کند
  • خیس کردن بستر با ادرار دردناک، تشنگی غیرعادی، ادرار صورتی یا قرمز، مدفوع سفت یا خروپف همراه است.

علل شب ادراری

هیچ کس به طور قطع نمی داند که چه چیزی باعث خیس شدن در رختخواب می شود. اما عوامل مختلفی ممکن است نقش داشته باشند:

یک مثانه کوچک

مثانه کودک شما ممکن است به اندازه کافی برای نگهداری ادرار تولید شده در طول شب رشد نکرده باشد.

ناتوانی در تشخیص مثانه پر

اگر اعصابی که مثانه را کنترل می کنند دیر به بلوغ می رسند، مثانه پر ممکن است کودک شما را بیدار نکند. به خصوص اگر کودک شما خواب عمیقی دارد.

عدم تعادل هورمونی در دوران کودکی

برخی از بچه ها هورمون ضد ادرار (ADH) کافی برای کاهش تولید ادرار در شب تولید نمی کنند.

عفونت مجاری ادراری

این عفونت می تواند کنترل ادرار را برای کودک شما دشوار کند. علائم و نشانه ها ممکن است شامل خیس شدن در رختخواب، تکرر ادرار، ادرار قرمز یا صورتی و درد در هنگام ادرار باشد.

آپنه خواب

گاهی اوقات خیس شدن در رختخواب نشانه آپنه انسدادی خواب است. وضعیتی که در آن تنفس کودک در طول خواب قطع می شود. این مورد اغلب به دلیل التهاب یا بزرگ شدن لوزه ها یا آدنوئیدهاست. علائم و نشانه های دیگر ممکن است شامل خروپف و خواب آلودگی در طول روز باشد.

دیابت

برای کودکی که معمولاً در شب خشک است، خیس کردن رختخواب ممکن است اولین علامت دیابت باشد. سایر علائم و نشانه‌ها ممکن است شامل دفع مقادیر زیادی ادرار در یک زمان، افزایش تشنگی، خستگی و کاهش وزن با وجود اشتهای خوب باشد.

یبوست مزمن

از همین عضلات برای کنترل دفع ادرار و مدفوع استفاده می شود. زمانی که یبوست طولانی مدت باشد، این ماهیچه ها می توانند ناکارآمد شوند و در خیس شدن در رختخواب شب هنگام نقش داشته باشند.

یک مشکل ساختاری در دستگاه ادراری یا سیستم عصبی

به ندرت، شب ادراری مربوط به نقص در سیستم عصبی یا سیستم ادراری کودک است.

عوامل خطر

شب ادراری می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. اما در پسران دو برابر بیشتر از دختران است. عوامل متعددی با افزایش خطر شب ادراری مرتبط است، از جمله:

  • استرس و اضطراب. رویدادهای استرس زا – مانند تبدیل شدن به یک برادر یا خواهر بزرگتر، شروع یک مدرسه جدید، یا خوابیدن دور از خانه – ممکن است باعث شب ادراری شود.
  • سابقه خانوادگی. اگر یکی از والدین کودک یا هر دوی آنها تخت را در کودکی خیس کنند، کودک آنها نیز شانس زیادی برای خیس کردن تخت دارد.
  • اختلال کمبود توجه/بیش فعالی (ADHD). شب ادراری در کودکان مبتلا به ADHD شایع تر است.

عوارض اگرچه خسته کننده است، اما خیس کردن تخت بدون دلیل فیزیکی هیچ خطری برای سلامتی ندارد. با این حال، شب ادراری می تواند مشکلاتی را برای کودک شما ایجاد کند، از جمله:

  • احساس گناه و خجالت که می تواند منجر به کاهش عزت نفس شود
  • از دست دادن فرصت برای فعالیت های اجتماعی، مانند خوابیدن و کمپ
  • بثورات در قسمت پایین و ناحیه تناسلی کودک – به خصوص اگر کودک شما با لباس زیر خیس بخوابد

به طور کلی:

شب ادراری نوعی پاراسومنیا یا یک اختلال خواب است که باعث فعالیت ها یا رفتارهای نامطلوب در طول خواب می شود. در کودکان خردسال در حالی که مغز و مثانه آنها بالغ می شود رایج است.

اکثر بچه ها در سنین 5 تا 7 سالگی می توانند مثانه خود را در هنگام خواب کنترل کنند. اگر کودکی بعد از 7 سالگی همچنان رختخواب را خیس کند، شب ادراری به یک اختلال خواب تبدیل می شود.

این وضعیت به دو نوع اولیه یا ثانویه طبقه بندی می شود:

شب ادراری اولیه – کودک بزرگتر حداقل دو بار در هفته رختخواب را خیس می کند و در شش ماه گذشته هرگز خشک نشده است. شب ادراری ثانویه – کودک بزرگتر در شش ماه گذشته خشک مانده است. اما شروع به خیس کردن تخت حداقل دو بار در هفته به مدت حداقل سه ماه کرده است.

بزرگسالان همچنین می توانند به شب ادراری ثانویه مبتلا شوند. مقابله با شب ادراری می تواند برای کودکان و بزرگسالان به طور یکسان خسته کننده باشد.

مرکز اختلالات خواب در انستیتو سلامت مغز دانا برای کمک به شما اینجاست. اگر در خشک ماندن در طول شب مشکل دارید، ارزیابی خطر اختلالات خواب را توسط متخصصین ما انجام دهید. اگر می خواهید درباره احتمال ابتلا به اختلال خواب مانند شب ادراری در  اطلاعات بیشتری کسب کنید، اینجا کلیک کنید.

همچنین می‌توانید با ارائه‌دهنده مراقبت‌های اولیه خود در مورد ارجاع به مرکز اختلالات خواب در انستیتو سلامت مغز دانا صحبت کنید. جایی که می‌توانید از یک متخصص خواب دارای مجوز خدمات تخصصی دریافت کنید. ما بیماران در رده های  سنی مختلف را می بینیم.

منبع: Bed-wetting – Symptoms and causes – Mayo Clinic

Goshen Health | What is Enuresis? | Treating Bedwetting in Children & Adults

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

از کجا بدونم که مشکل خواب دارم؟

 

به این مقاله امتیاز دهید