07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

وقتی مردم در مورد “پیر شدن” صحبت می کنند، معمولاً به ظاهر اشاره می کنند. اما شما همچنین می توانید به پیر شدن مغز هم اشاره داشته باشید. در سالهای اخیر، تحقیقات علمی افراد 80 و 90 ساله که مغز آنها به خوبی کار می کند را مورد مطالعه قرار داده است.

 

محققان شروع کرده اند که راز پیشگیری از پیر شدن مغز و داشتن ذهنی با عملکرد عالی را در سنین پیری کشف کنند و ما درمورد اینکه چه چیزی این افراد را متمایز می کند، باید بیشتر بیآموزیم. در حالی که برخی از عوامل ژنتیکی دخیل هستند، اما بسیاری از موارد هم تحت کنترل ما می باشند.

 

1. مثبت اندیش بمانید

 

اگر فکر می کنید نمی توانید هیچ تاثیری بر روی سن ذهنی خود داشته باشید، بهتر است قدم هایی را برای اثرگذاری بر سلامت ذهن خود بردارید. مثبت اندیش ماندن مهم است.

“ما این کلیشه های فوق العاده منفی راجع به افزایش سن را داریم، و این از زمانی شروع می شود که ما واقعاً جوان هستیم. تا زمانی که ما پیرتر می شویم، این ها در سلامتی ما تأثیر منفی می گذارند. ”

علاوه بر این، به نظر می رسد استرس مرتبط با چشم انداز و نگرش منفی، تغییرات واقعی در بدن ما ایجاد می کند که می تواند با ایجاد آسیب سلول ها، پیری را تسریع کند.

“آنچه بوجود آمده این است که فیلتر ذهنی ما – چگونه دنیا را می بینیم – چقدر واقعیت ما را تعیین می کند و وقتی در موقعیت های سخت زندگی قرار بگیریم چه قدر رنج خواهیم برد.”

 

2. مشارکت خوبی داشته باشید

 

تنهایی و انزوا باعث ایجاد فشارهای جسمی و ذهنی زیادی می شود. بنابراین، برقراری ارتباط با دوستان را در اولویت قرار دهید، خواه طیف وسیعی از آشنایان را ترجیح دهید یا چند رابطه صمیمی.

 

3. خوش فرم بمانید

 

یکی از جنبه های پیری که به خوبی درک می شود، اهمیت خواب، ورزش و رژیم غذایی است.

محققان شواهد فیزیکی را در مغز مشاهده کرده اند که نشان می دهد سطح بالاتر ورزش و رژیم مدیترانه ای ما را در برابر پیری مقاوم تر می کند و باعث می شود سریعتر و با وضوح بیشتری فکر کنیم.

کرامر در پست وبلاگ UCSF می گوید: “هر چه بزرگتر می شویم، وقتی می بینیم حافظه و مهارت های دیگر ما کاهش می یابد، مردم فکر می کنند که این بخشی از پیری طبیعی است. اما لازم نیست اینطور باشد. ”

این موضوع با تحقیقاتی که قبلاً گزارش شده است نشان می دهد که ورزش های هوازی و تمرینات مقاومتی بدون در نظر گرفتن فراوانی، توانایی های شناختی را بهبود می بخشند، ولی چاقی نتیجه عکس دارد.

برخی از غذاها با افزایش سن برای سلامت مغز شما نیز بهتر هستند، از جمله توت و سبزیجات تازه.

مطالعات همچنین نشان داده است که فشار خون بالا می تواند در از دست دادن حافظه نقش داشته باشد و افراد سیگاری بیشتر در معرض افت شناختی قرار دارند. ذهن و بدن به وضوح به هم پیوند خورده اند.

 

4. مراقبه کنید

 

محققان آزمایشی را انجام دادند که در آن از بیش از دوازده نفر خواسته شد به مدت یک ماه مراقبه انجام دهند. آنها ویژگی های شخصیتی، اضطراب، افسردگی و برخی از نشانگرهای فیزیکی میکروسکوپی مرتبط با سن ذهنی و جسمی را به نام “تلومرها” ردیابی کردند.

 

تلومرها – درپوش انتهای کروموزوم ها – به طور طبیعی با افزایش سن کوتاه می شوند. تلومرهای کوتاهتر در میانسالی می توانند شروع زودهنگام بیماری قلبی، زوال عقل، برخی سرطان ها و سایر بیماری های وابسته به سن را پیش بینی کنند.

 

“در پایان دوره، طول تلومر شرکت کنندگان به طور قابل توجهی افزایش یافته بود و شرکت کنندگان با بالاترین سطح اولیه اضطراب و افسردگی، بیشترین تغییرات را در طول مطالعه نشان دادند.”

 

4. همیشه در حال یادگیری باشید

 

چه یافتن یک سرگرمی جدید و چه خواندن یک کتاب خوب، کاوش چیزهای جدید از مزایای شناختی مشخصی برخوردار است. تحقیقات حتی نشان می دهد که بازی های ویدیویی باعث حفظ و بهبود عملکرد شناختی می شوند.

مطالعه سال 2013 توسط محققان دانشگاه لندن نشان داد که بازی ویدئویی، استراتژی علمی تخیلی، به بازیکنان کمک می کند تا ایده ها را سریعتر پردازش کنند و “انعطاف پذیری شناختی” را تقویت کنند، که اساساً یک توانایی چند وظیفه ای است.

مطالعه دیگری که در سال 2013 در مجله علمی Neurology منتشر شد نشان داد که فعالیتهایی مانند خواندن و نوشتن با حفظ حافظه ارتباط دارد. و مطالعه دیگری در همان ژورنال نشان داد که دو زبانه بودن می تواند شروع زوال عقل را حدود 4 سال به تأخیر بیندازد.

تحقیقات همچنین پیشنهاد کرده است حل معما های کلمه ای و عددی می تواند بیش از 2 سال از دست دادن حافظه مرتبط با زوال عقل را به تأخیر بیندازد و حتی می تواند حافظه و عملکرد شناختی را بهتر از برخی داروها حفظ کند. برای پیشگیری از پیر شدن مغز، هرگز یادگیری را متوقف نکنید!

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منابع:

 

Bilingualism delays age at onset of dementia, independent of education and immigration status

Real-Time Strategy Game Training: Emergence of a Cognitive Flexibility Trait

Cardiovascular risk factors and cognitive decline in adults aged 50 and over: a population-based cohort study

 

 

به این مقاله امتیاز دهید