07136476172 - 09172030360 [email protected]

دیس کالکولیا تشخیصی است که برای توصیف مشکلات یادگیری مرتبط با مفاهیم ریاضی استفاده می شود. گاهی اوقات به آن “نارساخوانی اعداد” می گویند که کمی گمراه کننده است. نارساخوانی به مشکل در خواندن و نوشتن اشاره دارد، در حالی که نارساخوانی به طور خاص به ریاضیات مربوط می شود.

بسیاری از کودکان هنگام گوش دادن به ریاضیات فکر می کنند سخت ترین موضوعی است که باید با آن روبرو شوند، گاهی اوقات ترسی است که بزرگترها ایجاد می کنند، اما مواردی وجود دارد که سختی آن بسیار مشهود می شود و با وجود تلاش کودک در حل آن ناکام می ماند. مشکلاتی که حتی در زندگی روزمره نیز رایج است.این عارضه به نام دیس کالکولیا شناخته می شود.

حداقل یک مطالعه بر اساس داده های جمع آوری شده از دانش آموزان دبستانی آلمانی، تخمین می زند که 3 تا 7 درصد از بزرگسالان و کودکان دچار اختلال حساب هستند.

اختلال حساب فراتر از سختی درک ریاضی است. وقتی چیزی را یادداشت می‌کنید، بزرگ‌تر از اشتباه کردن با جمع کردن اعداد یا معکوس کردن ارقام است.

اگر دچار اختلال حساب هستید، درک مفاهیم گسترده‌تری که بر قواعد ریاضی حاکم است، دشوار است. مانند اینکه آیا یک مقدار از مقدار دیگر بیشتر است یا اینکه جبر چگونه کار می‌کند.

این مقاله به فرآیند تشخیص دیسکالولیا و همچنین علائم، علل و درمان می‌پردازد.

نحوه تشخیص دیس کالکولیا

کسانی که این شرایط را ارائه می دهند ممکن است هنگام نوشتن یک عدد و بیان معنی آن با حروف مشکل داشته باشند، هنگام انجام محاسبات مانند جمع یا تفریق ساده آنها تمایل دارند با نتایج اشتباه گرفته شوند، شاید بسیاری فکر می کنند که 2 + 2 = 3 در زمان شمارش آنها گیج می شوند و مهارت های عددی آنها از بین می رود.

هنگام حل مسائل ریاضی در جایی که منطق لازم است، آنها داده های مسئله را جذب نمی کنند و در به خاطر سپردن داده ها و دانستن اینکه کدام معادله را برای حل صحیح آن باید اعمال کنند مشکل ایجاد می کنند. به عبارت دیگر، اگر در مسئله ای که به شما ارائه می شود، که حتی می تواند مربوط به زندگی روزمره باشد، باید اشیا را کم یا اضافه کنید، در این دوراهی قرار می گیرید که کدام روش مناسب است، بسیاری آن را دشوار می دانند. هنگام انجام این محاسبات بقیه اعداد را اضافه کنید.

مشکلات مربوط به دیسکالکولیا از سنین پایین با ورود کودکان به پیش دبستانی شروع می شود، در این زمان والدین و معلمان باید مراقب مشکلاتی باشند که نوزاد در طول رشد مدرسه خود ایجاد می کند.

علائم دیس کالکولیا بسته به سن و مرحله رشد ممکن است متفاوت به نظر برسند. علائم رایج دیس کالکولیا عبارتند از:

  • مشکل در درک یا به خاطر سپردن مفاهیم ریاضی مانند ضرب، تقسیم، کسر، جمع و قرض گرفتن
  • مشکل در تطبیق نشانه های کلامی یا نوشتاری و نمادها ی ریاضی آن
  • دشواری در توصیف توالی رویدادها یا به خاطر سپردن مراحل یک فرآیند ریاضی
  • مشکل در توضیح فرآیندهای ریاضی یا نشان دادن کار زمانی که از شما خواسته می شود یک کار ریاضی را کامل کنید

چه چیزی باعث دیس کالکلولیا می شود؟

ما به تحقیقات بیشتری نیاز داریم تا بفهمیم که چه چیزی باعث دیسکولیا می شود، اما برخی نظریه های رایج در مورد علت وقوع آن وجود دارد.

برخی از محققان بر این باورند که دیسکولیا نتیجه فقدان آموزش های اولیه دقیق در ریاضیات است.

کودکانی که به آنها آموزش داده می شود که مفاهیم ریاضی صرفاً مجموعه ای از قوانین مفهومی هستند که باید از آنها پیروی کنند، به جای اینکه در استدلال عملی پشت آن قوانین آموزش داده شوند، ممکن است مسیرهای عصبی مورد نیاز برای درک چارچوب های ریاضی پیچیده تر را توسعه ندهند.

تحت این نوع منطق، کودکی که هرگز با چرتکه شمارش را یاد نگرفته است، یا هرگز ضرب را با استفاده از مواردی که به مقادیر محسوس افزایش می‌دهند، نشان نداده است، ممکن است بیشتر در معرض ابتلا به دیسکالولیا باشد.

دیس کالکولیا ممکن است به خودی خود رخ دهد یا در کنار سایر تأخیرهای رشدی و شرایط عصبی رخ دهد.

کودکان و بزرگسالان ممکن است در صورت داشتن موارد زیر احتمال بیشتری برای تشخیص دیسکالولیا دریافت کنند:

دیس کالکولیا ممکن است یک جزء ژنتیکی نیز داشته باشد. استعداد ریاضی مانند ناتوانی های یادگیری در خانواده ها وجود دارد. تشخیص اینکه چقدر استعداد ارثی است و چقدر نتیجه فرهنگ خانوادگی شماست سخت است.

به عنوان مثال، اگر با مادری بزرگ شده‌اید که مرتباً می‌گوید در ریاضیات «بی فایده» است. و در نتیجه نمی‌تواند به شما در یادگیری ریاضی کمک کند، به احتمال زیاد با ریاضی هم مشکل خواهید داشت. تحقیقات بیشتری برای درک چگونگی نقش عوامل ژنتیکی در ناتوانی های یادگیری مورد نیاز است.

دیسکالکلیا چگونه تشخیص داده می شود؟

دیس کالکولیا در چند مرحله تشخیص داده می شود.

ابتدا پزشک شما اطلاعاتی در مورد سابقه پزشکی و خانوادگی دریافت می کند. این سؤالات برای رد سایر تشخیص‌های احتمالی و اطمینان از اینکه شرایط فیزیکی فوری وجود ندارد که نیاز به رسیدگی داشته باشد.

برای مرحله بعدی، بزرگسالان ممکن است به روانشناس و کودکان به تیمی از متخصصان یادگیری شامل روانشناس و کارشناس آموزش ویژه ارجاع داده شوند. آن‌ها آزمایش‌های بیشتری را انجام می‌دهند تا بفهمند آیا تشخیص دیس کالکولیا منطقی است یا خیر.

دیس کالکولیا چگونه درمان می شود؟

دیس کالکولیا را می توان با استراتژی های درمانی مدیریت کرد. در صورت عدم درمان، دیس کالکولیا در بزرگسالان می تواند منجر به مشکلات در کار و مشکلات مدیریت مالی شود. خوشبختانه، استراتژی‌هایی برای کودکان و بزرگسالان وجود دارد.

برای کودکان

یک متخصص آموزش ویژه ممکن است گزینه های درمانی را برای کودک شما در مدرسه و خانه پیشنهاد کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • تمرین مکرر مفاهیم پایه ریاضی، مانند شمارش و جمع
  • تقسیم مطالب موضوعی به واحدهای کوچکتر برای آسانتر کردن هضم اطلاعات
  • استفاده از گروه های کوچک سایر کودکان برای آموزش ریاضی
  • مرور مکرر مفاهیم پایه ریاضی در نمایش های عملی و ملموس

یک بررسی در 2012  از متون مربوط به درمان اختلال حساب مشاهده شد که میزان موفقیت راهبردهای توصیه شده برای درمان دیس کالکولیا به خوبی مستند نشده است. بهترین برنامه درمانی استعدادها، نیازها و علایق فردی فرزند شما را در نظر می گیرد.

برای بزرگسالان

اگر در یک محیط آکادمیک با منابع آموزشی ویژه در دسترس نباشید، درمان اختلال حساب برای بزرگسالان می تواند چالش برانگیزتر باشد.

متخصص مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است بتواند با تمرینات و مطالب آموزشی به شما کمک کند تا مسیرهای عصبی مورد استفاده در ریاضیات را تقویت کنید. آموزش یا تدریس خصوصی می‌تواند به درمان اختلال حسابرسی بزرگسالان و همچنین نارساخوانی بزرگسالان کمک کند.

چشم انداز افراد مبتلا به دیسکالولیا چیست؟

دیس کالکولیا قابل درمان است و تشخیص زودهنگام می تواند تفاوت بزرگی در نحوه تجربه یادگیری ریاضیات توسط فرد مبتلا ایجاد کند. ممکن است یادگیری مفاهیم ریاضی برای افراد مبتلا به اختلال محاسباتی چالش برانگیزتر باشد، اما به هیچ وجه غیرممکن نیست.

داده‌هایی که چشم‌انداز بلندمدت افراد مبتلا به اختلال حساب را نشان می‌دهند، محدود است. گروه‌های مدافع و مربیان ادعا می‌کنند که برخی از افراد مبتلا به این بیماری در ریاضیات عالی می‌شوند و به دنبال مشاغل ریاضی می‌روند.

خلاصه

دیس کالکولیا به یک ناتوانی یادگیری اشاره دارد که یادگیری مفاهیم ریاضی را دشوار می کند. افرادی که دچار اختلال حساب هستند، ممکن است مجبور شوند رویکرد متفاوتی برای یادگیری مفاهیم ریاضی داشته باشند، به آرامی پیش بروند یا با مطالب جدید بیشتر مرور کنند.

دیس کالکولیا چیزی نیست که افراد از آن بطور کامل رها شوند، اما قابل درمان است. اگر فکر می کنید که شما یا فرزندتان دچار دیس کالکولیا هستید، در مورد نگرانی های خود با پزشک خود صحبت کنید.

منبع: