07136476172 - 09172030360 [email protected]

 

گردن درد، دردی است که از ناحیه گردن شروع می شود و می تواند با ایجاد درد در یک یا هر دو بازو همراه باشد. گردن درد می تواند ناشی از تعدادی اختلال یا بیماری باشد که هر یک از بافت های گردن، اعصاب، استخوان ها، مفاصل، رباط ها یا عضلات را درگیر می کند.

 

ستون فقرات گردنی، شامل هفت استخوان (مهره های C1-C7) است که توسط دیسک های بین مهره ای از یکدیگر جدا می شوند. این دیسک ها باعث می شوند ستون فقرات آزادانه حرکت کند و در طول فعالیت به عنوان کمک فنر عمل کند.

هر استخوان مهره ای دارای یک دهانه است که یک فضای طولی توخالی مداوم را تشکیل می دهد. این فضا که کانال نخاعی نامیده می شود، ناحیه ای است که نخاع و دسته های عصبی از آن عبور می کنند.

در هر سطح مهره ای، یک جفت از اعصاب نخاعی از روزنه های کوچکی خارج می شوند (یکی در سمت چپ و یکی در سمت راست). این اعصاب ماهیچه ها، پوست و بافت های بدن را تأمین می کنند و بنابراین احساس و حرکت را به تمام قسمت های بدن می رسانند.

نخاع و اعصاب ظریف توسط مایع نخاعی در کیسه دورال و مهره های استخوانی محافظت می شود. مهره های استخوانی بیشتر توسط رباط ها و عضلات قوی پشتیبانی می شوند که آنها را به یکدیگر متصل می کند و امکان حرکت ایمن را فراهم می کند.

 

علل

 

درد گردن ممکن است در اثر آرتروز، تخریب دیسک آرتروز، باریک شدن کانال نخاع، التهاب عضلات، فشار یا ضربه باشد. در موارد نادر، ممکن است نشانه ای از سرطان یا مننژیت باشد. برای مشکلات جدی گردن، باید با یک پزشک مراقبت های اولیه و اغلب یک متخصص مانند جراح مغز و اعصاب برای تشخیص دقیق و تجویز درمان مشورت شود.

سن، آسیب ها، وضعیت بد یا بیماری هایی مانند آرتروز می تواند منجر به تحلیل رفتن استخوان ها یا مفاصل ستون فقرات گردنی شود و باعث ایجاد فتق دیسک شود. آسیب شدید ناگهانی گردن همچنین ممکن است منجر به فتق دیسک، تخریب رگ های خونی، آسیب مهره ای شود و در موارد شدید منجر به فلج دائمی می شود. دیسک های فتق شده ممکن است باعث باریک شدن کانال نخاع یا دهانه های کوچکی شود که به نوبه خود منجر به فشار به اعصاب نخاعی می شود.

فشار بر نخاع در ناحیه گردن می تواند یک مشکل جدی باشد. زیرا در واقع همه اعصاب به بقیه بدن برای رسیدن به مقصد نهایی (بازوها، سینه، شکم، پاها) باید از گردن عبور کنند. این می تواند عملکرد بسیاری از اندام های مهم را به خطر بیندازد. فشار بر روی یک عصب می تواند منجر به بی حسی، درد یا ضعف در ناحیه تأمین کننده عصب شود.

 

تنگی کانال نخاع

 

تنگی کانال نخاع زمانی اتفاق می افتد که کانال نخاع، نخاع را فشرده می کند و بیشتر اوقات ناشی از تحلیل رفتن مرتبط با پیری است. دیسک های ستون فقرات که مهره های آنها را جدا می کند ممکن است خشک شوند.

در نتیجه، فضای بین مهره ها کوچک می شود و دیسک ها توانایی عمل به عنوان کمک فنر را از دست می دهند. همزمان استخوان ها و رباط های ستون فقرات کمتر قابل انعطاف و ضخیم می شوند.

این تغییرات منجر به باریک شدن کانال نخاع می شود. علاوه بر این، تغییرات دژنراتیو مرتبط با تنگی دهانه می تواند مهره ها را تحت تأثیر قرار دهد. تا زمانی که علائم محدود به درد گردن باشد، تنگی خفیف را می توان به صورت محافظه کارانه درمان کرد. تنگی شدید ممکن است باعث آسیب نخاع شود و نیاز به ارجاع به جراح مغز و اعصاب دارد.

 

 

آسیب های گردن

 

آسیب های گردن می تواند در هنگام تصادفات با وسایل نقلیه موتوری، سایر رویدادهای آسیب زا یا ورزش رخ دهد. علائم این آسیب ها شامل سفتی گردن، درد شانه یا بازو، سردرد، درد صورت و سرگیجه است. درد ناشی از آسیب وسیله نقلیه موتوری ممکن است به دلیل پارگی عضلات یا آسیب دیدگی مفاصل بین مهره ها باشد. پارگی رباط یا آسیب دیسک از دیگر دلایل درد است. درمان محافظه کارانه این آسیب ها شامل داروهای ضد درد، کاهش فعالیت بدنی و فیزیوتراپی است.

 

علائم

 

علاوه بر گردن درد، فشار بر روی ریشه عصب یا نخاع توسط فتق دیسک ممکن است منجر به موارد زیر شود:

درد در بازو
بی حسی یا ضعف در بازو
سوزن سوزن شدن در انگشتان دست
مشکل در تعادل و راه رفتن
ضعف در بازوها یا پاها

 

چه زمانی و چگونه می توان از مراقبت های پزشکی استفاده کرد

 

کسانی که گردن درد دارند ممکن است به دلیل درد در گردن، شانه یا گزگز و بی حسی در بازوها یا ضعف به جراح مغز و اعصاب ارجاع شوند.

در موارد زیر برای گردن درد باید از جراحان مغز و اعصاب کمک گرفت:

بعد از آسیب یا ضربه به سر
تب یا سردرد همراه با درد گردن
سفتی گردن
درد یک بازو
سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف در بازوها یا دست ها وجود دارد
علائم گردن همراه با ضعف پا یا از دست دادن هماهنگی در بازوها یا پاها
درد به داروهای مسکن بدون نسخه پاسخ نمی دهد
درد بعد از یک هفته بهبود نمی یابد

 

آزمایش و تشخیص

 

در صورت لزوم، براساس سابقه بیمار، علائم، معاینه فیزیکی و نتایج مطالعات تشخیصی، توسط جراح مغز و اعصاب تشخیص داده می شود. در صورت بی اثر بودن دارو و فیزیوتراپی، ممکن است برخی از بیماران تحت مطالعات تصویربرداری قرار بگیرند. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اسکن توموگرافی رایانه ای (اسکن CT یا CAT)
دیسکوگرافی
الکترومیوگرافی (EMG)
مطالعات هدایت عصبی (NCS)
تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)
میلوگرام
بلوک ریشه اعصاب انتخابی
اشعه ایکس

 

درمان های غیر جراحی

 

بیشتر دلایل گردن درد تهدید کننده زندگی نیستند و با گذشت زمان و درمان پزشکی محافظه کارانه برطرف می شوند. تعیین استراتژی درمان عمدتا به شناسایی محل و علت درد بستگی دارد.

اگرچه درد گردن می تواند کاملاً ناتوان کننده و دردناک باشد، اما مدیریت غیر جراحی می تواند بسیاری از علائم را کاهش دهد. پزشک ممکن است داروهایی را برای کاهش درد یا التهاب و داروهای شل کننده عضلات تجویز کند تا بهبودی ایجاد شود.

کاهش فعالیت های بدنی یا پوشیدن گردنبند طبی ممکن است به پشتیبانی از ستون فقرات، کاهش تحرک و کاهش درد و تحریک کمک کند. تزریق  کورتیکواستروئیدها، می تواند به طور موقت درد را تسکین دهد.

گاهی اوقات، ممکن است استروئیدهای اپیدورال توصیه شود. گزینه های درمانی محافظه کارانه گاهی تا شش یا هشت هفته ادامه دارند.

اگر بیمار دچار هرگونه ضعف یا بی حسی در بازوها یا پاها است، باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد. اگر بیمار دچار ضربه ای شده و اکنون گردن درد همراه با ضعف یا بی حسی را تجربه کرده است، مشاوره فوری با جراح مغز و اعصاب توصیه می شود.

 

عمل جراحی

 

هنگامی که درمان محافظه کارانه برای گردن درد تسکینی ایجاد نمی کند، ممکن است نیاز به جراحی باشد. اگر:

درمان محافظه کارانه کمکی نمی کند
بیمار به دلیل درد مداوم کاهش عملکرد را تجربه می کند
بیمار علائم عصبی پیشرونده ای را تجربه می کند که شامل بازوها و پاها است
بیمار در تعادل یا راه رفتن دچار مشکل می شود

در غیر این صورت بیمار از سلامتی خوبی برخوردار است

اگر بیمار سیگار می کشد، باید سعی کند سیگار را ترک کند. سیگار کشیدن به ساختارها و معماری ستون فقرات آسیب می رساند و روند بهبودی را کند می کند. در صورت اضافه وزن، بیمار باید سعی کند لاغر شود. سیگار کشیدن و چاقی تأثیر منفی بر نتیجه جراحی ستون فقرات دارند.

فواید جراحی همیشه باید با دقت در مقابل خطرات آن سنجیده شود. اگرچه درصد زیادی از بیماران تسکین قابل توجه درد پس از جراحی را گزارش می کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که جراحی به هر فردی کمک کند.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

healthline.com

به این مقاله امتیاز دهید