07136476172 - 09172030360 [email protected]

خلاصه ی مقاله : برخورد با فلزاتی مانند نیکل، سرب و کبالت در دوران بارداری می تواند روی سیستم غدد درون ریز اثر بگذارد. این تاثیر می تواند در زندگی آینده ی فرد تاثیر بگذارد و ریسک بعضی از بیماری ها را بالا ببرد.

 

بر طبق یک پژوهش که به تازگی در دانشگاه Rutgers انجام شده است، تماس با فلزاتی مانند نیکل، کبالت ، آرسنیک و سرب می تواند روی هورمون های مادر در زمان بارداری اثر بگذراد.این پزوهش در مجله ی environment international چاپ شده است.

 

تماس با فلزات در دوران بارداری با مواردی مانند تولد زودرس ، وزن کم در نوزادان و پری اکلامسی (یکی از عوارض بارداری برای مادر) ارتباط دارد اما اطلاعات کمی در دست است که “نحوه” ی اثر این فلزات بر این بیماری ها را توضیح دهد.
این پژوهش جدید ، نشان می دهد که این فلزات می توانند با تاثیر بر سیستم غدد درون ریز که مسئول هورمون های بدن است، این تاثیرات را ایجاد کند.

دوران بارداری و فلزات

“یک تعادل کوچک هورمونی می تواند بین حاملگی تا به دنیا آمدن را باعث شود و تغییر در این تعادل می تواند روی مادر و جنین اثر منفی داشته باشد.”
این پژوهش ، نمونه های ادرار و خون ۸۱۵ زن که در آزمایش شرکت کرده اند را بررسی کرده است.
این پژوهش از سال ۲۰۱۰ آغاز شده است و به تاثیر عوامل محیطی بر بارداری زنان می پردازد. تمرکز پژوهش بر ناحیه ی پورتو ریکو است.

این پژوهش به این نتیجه رسید که تماس با فلزات، غدد درون ریز را مختل می کند و هورمون های بارداری را تحت تاثیر قرار می دهد.
این اختلال ، بستگی به زمانی دارد که مادر با این فلزات تماس پیدا کرده است.
تاثیرات این فلزات ، حتی می تواند تا بعد از تولد نیز ادامه پیدا کند.
تغییرات ایجاد شده در هورمون های جنسی و استرویید در زمان بارداری ، با عدم رشد کافی جنین و در نتیجه وزن کم در هنگام تولد ارتباط دارد.
این مسئله بسیار مهم است زیرا در نواحی ای که افراد بیشتر در معزض آلودگی با فلزات قرار دارند، نرخ تولد های زودهتگام و بیماری های بارداری بالا است.
تماس با این آلودگی ها ، با رویداد های هواشناسی مختلف، بد تر هم می شود. رویداد هایی مانند خشکسالی ، سیل، و طوفان ها در به جا گذاشتن این آلودگی ها اثرگذارند.
پژوهش های آینده باید روی نحوه ی تغییرات عملکرد غدد درون ریز و نحوه ی تاثیرات آن ها بر تولد نوزاد دقیق شوند.

 

منبع:

neurosciencenews

به این مقاله امتیاز دهید