07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

بیماران معمولاً در مورد سابقه پزشکی و علائمی که تجربه کرده اند با پزشک صحبت خواهند کرد. سپس یک پزشک برای تأیید تشخیص ممکن است چند آزمایش انجام دهد. برخی از علائم اولیه بیماری ام اس ممکن است نشانه هایی از بیماری های دیگر باشد ، بنابراین ممکن است تشخیص مثبت آن زمان بر باشد. برخی از آزمایشاتی که پزشکان استفاده می کنند ، تصویربرداری با تشدید مغناطیسی ، گرفتن مایع مغزی نخاعی از کمر و ثبت سیگنال عصبی است.

 

تشخیص

 

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI)

MRI از میدان های مغناطیسی قوی برای ایجاد تصویری از مغز و نخاع استفاده می کند.

 

گرفتن مایع مغزی نخاعی از کمر

روشی است که برای نمونه برداری از مایع مغزی نخاعی (CSF) استفاده می شود ، مایعی که مغز و نخاع را احاطه کرده است. یک سوزن طولانی بین مهره های اطراف نخاع وارد می شود و مقدار کمی مایعات خارج می شود. بیماران مبتلا به ام اس اغلب دارای سلولهای التهابی در CSF هستند.

 

پتانسیل های برانگیخته شده

اندازه گیری پتانسیل های برانگیخته شامل ثبت فعالیت الکتریکی مغز از الکترودهای پوست سر است. از پتانسیل های برانگیخته بصری ، اصوات (پتانسیل های برانگیخته شنوایی) یا ضربه های کوچک به پوست (پتانسیل های برانگیخته شده حسی) می توان برای همگام سازی فعالیت الکتریکی مغز استفاده کرد. از آنجا که آکسونهای اطراف میلین در MS آسیب دیده اند ، تکانه های الکتریکی درون سلولهای عصبی کوچکتر یا کندتر از حد نرمال خواهند بود.

بیماری ام اس چگونه درمان می شود؟

 

کورتیکواستروئیدها

کورتیکواستروئیدها مواد شیمیایی مرتبط با هورمون های تولید شده توسط غده فوق کلیه هستند. این داروها به عنوان عوامل ضد التهاب عمل می کنند و همچنین سیستم ایمنی بدن را سرکوب می کنند. اگرچه کورتیکواستروئیدها می توانند مدت زمان علائم را کاهش دهند ، اما بیماری MS را درمان نمی کنند. نمونه هایی از کورتیکواستروئیدها متیل پردنیزولون

 

اینترفرون ها

داروهای اینترفرون پاسخ ایمنی را سرکوب می کنند و همچنین به عنوان عوامل ضد ویروسی عمل می کنند. داروهای بتا اینترفرون نشان داده اند که در درمان نوع عود کننده و بهبودی ام اس موثر هستند.

 

گلاتیرامر استات

گلاتیرامر استات ترکیبی است که شبیه میلین است. هنگامی که بیماران از این دارو استفاده می کنند ، به نظر می رسد سیستم ایمنی بدن به جای میلین طبیعی به آن حمله می کند و به برخی از بیماران اجازه می دهد تا بهبود یابد.

سرکوب کننده سیستم ایمنی

داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی ویژگی های سیستم ایمنی بدن را مسدود یا مهار می کنند ، بنابراین احتمال حمله بدن به میلین خود را کاهش می دهد. نمونه هایی از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی عبارتند از: متوترکسات ، سیکلوفسفامید ، سیکلوسپورین و میتوکسانترون.

 

بیماری MS: درون مغز چه می گذرد؟ (قسمت اول)

 

5 نکته برای زندگی بهتر با MS: بیماران و مراقبان

 

اعتقاد بر این است که مولتیپل اسکلروزیس (MS) در اثر حمله نادرست سیستم ایمنی به میلین خود فرد ، ماده چربی عایق کننده اعصاب است و به آنها کمک می کند تا سیگنال های الکتریکی را برای کنترل حرکت ، گفتار و سایر عملکردها ارسال کنند.

 

اگر به بیماری ام اس مبتلا هستید یا به شخصی که مبتلا به آن است اهمیت می دهید ، می دانید که این یک بیماری گاهی همراه با ناامیدی و غیر قابل پیش بینی است. تشخیص اینکه چه زمانی علائمی مانند بی حسی ، ضعف ، از دست دادن تعادل و مشکلات شناختی زندگی شما را پیچیده می کند دشوار است.

 

در اینجا چند نکته آورده شده است که می تواند برای بیماران و مراقبان مراقبت از بیماری MS راحت تر باشد.

 

  1. برای سلامتی مطلوب غذا بخورید.

 

همه می توانند از یک رژیم غذایی مناسب بهره مند شوند ، اما به خصوص افرادی که بیماری های مزمن مانند ام اس دارند.

 

انجمن ملی مولتیپل اسکلروزیس خاطرنشان می کند که هیچ رژیم خاصی برای بیماری ام اس وجود ندارد ، اما داشتن یک رژیم غذایی کم چربی و سرشار از ویتامین و فیبر می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید ، در حالی که انرژی خود را به حداکثر برسانید و از عملکرد مثانه و روده سالم حمایت کنید.

 

یک رژیم غذایی بهتر ممکن است در واقع برای بیماران ام اس درمانی باشد ، زیرا می تواند به آنها کمک کند تا از سندرم متابولیک ، فشار خون بالا ، قند خون بالا ، کلسترول بالا ، چاقی شکمی و مقاومت به انسولین جلوگیری کنند که بیماران را در معرض خطر قرار می دهد ابتلا به دیابت ، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مزمن.

 

2. متعهد به ورزش منظم باشید.

 

تحقیقات نشان می دهد افراد مبتلا به ام اس که در یک برنامه ورزشی هوازی شرکت می کنند ، از بهبود تناسب اندام قلبی عروقی ، افزایش قدرت ، عملکرد بهتر مثانه و روده و احساس خوش بینی بیشتر بهره مند می شوند.

 

یوگا ، تای چی تطبیقی و ورزش های آبی نیز تمرینات عالی برای افراد مبتلا به ام اس و هر شخص دیگری است ، از جمله مراقبان پر مشغله ای که می توانند از مدیریت استرس بهره مند شوند.

 

3. خواب با کیفیت را فراموش نکنید

 

ام اس می تواند باعث مشکلات خواب ، از جمله بی خوابی ، تکرر ادرار شبانه ، نارکولپسی و اسپاسم پا شود – بیش از نیمی از بیماران ام اس با سندرم پای بی قرار رنج می برند. دکتر کالابرسی می گوید ، “خواب در عملکرد مغز بسیار دست کم گرفته می شود. ما می دانیم که بین خواب کم و آلزایمر و ام اس همبستگی وجود دارد.

چرا با وجود خستگی خواب نمی روید؟ خستگی و بی خوابی، علت چیست؟

وی گفت: “دشوار است که تشخیص دهید کدام یک از آنها مهم است ، زیرا افراد مبتلا به ام اس الگوهای خواب را مختل کرده اند. بیداری در اوایل صبح می تواند ناشی از افسردگی و بیداری شبانه به دلیل بیش فعالی مثانه باشد. اما ما می دانیم که خواب ضعیف با توانایی شناختی ضعیف در روز ارتباط دارد ، که می تواند بر توانایی کنار آمدن بیماران تأثیر بگذارد. ”

 

فعال باشید و از پزشک خود کمک بخواهید ، خواه مبتلا به ام اس هستید یا از شخصی که به آن مبتلا است مراقبت می کنید. بیماری مزمن می تواند طاقت فرسا باشد و بیماران ام اس و مراقبان آنها هر دو به اندازه خواب کافی به خواب با کیفیت نیاز دارند.

 

4. محیط خود را امن کنید

 

علائم MS می تواند به طور ناگهانی ایجاد شود و بیماران را از نظر جسمی در محیط خود سخت کند.

 

زندگی برای افراد مبتلا به ام اس راحت تر است ، در صورتی که خانه ها و دفاتر آنها برای حداکثر کارایی و حداقل خطر تنظیم شده است. وسایل ضروری را در دسترس آسان قرار دهید ، ویژگی های ایمنی را در حمام و دوش نصب کنید و برای کاهش خطر سقوط ، شلوغی را کاهش دهید.

 

5. گروه های پشتیبان و حمایتی را فراموش نکنید

 

خودیاری و گروه های پشتیبانی ام اس می توانند به شما کمک کنند تا با سایر بیماران و مراقبان ارتباط برقرار کنید و یک شبکه ارزشمند برای تبادل نظر ، اخبار جدید تحقیق و تشویق ایجاد کنید. بیمارستانها یا مراکز مراقبت محلی و همچنین سازمانهای ام اس را بررسی کنید.

 

شما مست نیستید، فقط کم خوابیده اید!