07136476172 - 09172030360 [email protected]

زندگی با زوال عقل بر احساسات، افکار و پاسخ های فرد تأثیر می گذارد. مهم است که نیازهای عاطفی فرد را بشناسیم و به آنها پاسخ دهیم.

تاثیر روانی تشخیص زوال عقل 

فردی که اخیراً به زوال عقل تشخیص داده شده است، احتمالاً طیف وسیعی از احساسات را تجربه می کند. اینها ممکن است شامل غم، از دست دادن، خشم، شوک، ترس، ناباوری و حتی تسکین باشد.

گاهی اوقات افراد با تشخیص زوال عقل واکنش های مثبتی را تجربه می کنند. آنها می توانند از دانستن آنچه اشتباه است احساس آرامش کنند. یا از اینکه می توانند از قبل برنامه ریزی کنند خوشحال باشند.

برخی از افراد ممکن است برای مقابله با این احساسات تلاش کنند. آنها ممکن است از آینده ترس داشته باشند. از لحظات سردرگمی و فراموشی بترسند. یا از تأثیر زوال عقل بر اطرافیانشان ناراحت باشند. تایید تشخیص ممکن است در برخی افراد باعث افسردگی و اضطراب شود.

تعدادی از درمان‌های گفتاری و – در صورت نیاز – درمان‌های دارویی برای افسردگی و اضطراب وجود دارد. اطرافیان فرد نیز واکنش‌های عاطفی خاص خود را خواهند داشت. مهم است که هم فرد مبتلا به زوال عقل و هم اطرافیانش احساس کنند که می توانند احساسات خود را بیان کنند.

نکاتی برای مراقبین

 • نگرانی های یک فرد را نادیده نگیرید
 • گوش کنید و به او نشان دهید که کنار او هستید.
 • سعی کنید از لحظه لذت ببرید. سعی کنید زمان زیادی را صرف فکر کردن در مورد آنچه در آینده ممکن است داشته باشد یا ممکن است نداشته باشید، نکنید.
 • حس شوخ طبعی ممکن است کمک کند، اگر در زمان مناسب باشد.

اثرات عاطفی زوال عقل

افراد مبتلا به زوال عقل اغلب تغییراتی را در واکنش های عاطفی خود تجربه می کنند. آنها ممکن است کنترل کمتری بر احساسات خود و نحوه بیان آنها داشته باشند. برای مثال، ممکن است فردی نسبت به چیزها بیش از حد واکنش نشان دهد. تغییرات خلقی سریع داشته باشد یا احساس تحریک پذیری کند.

آنها همچنین ممکن است به طور غیرعادی دور یا بی علاقه به چیزها ظاهر شوند. این تغییرات اغلب برای مراقبین دشوار است. به یاد داشته باشید که این تغییرات تا حدی ناشی از آسیب به مغز فرد است.

ممکن است شخصی به دلیل کاهش توانایی خود در تفکر واضح یا از دست دادن خاطرات واقعی، نسبت به یک موقعیت واکنش احساسی بیشتری نسبت به آنچه انتظار می رود نشان دهد.

مهم است که فراتر از کلمات یا رفتارهایی که می بینید، به احساساتی که فرد ممکن است سعی در بیان آنها داشته باشد نگاه کنید. احساسات قوی نیز ممکن است ناشی از نیازهای برآورده نشده باشد. مراقبین باید سعی کنند این نیازها را پیدا کنند و در صورت امکان آنها را برآورده کنند.

تاثیر زوال عقل بر اعتماد به نفس و عزت نفس

زوال عقل ممکن است باعث شود افراد احساس ناامنی کنند. ممکن است اعتماد به خود و توانایی هایشان را از دست بدهند. آنها ممکن است احساس کنند دیگر کنترلی در دست ندارند. یا حتی به قضاوت خود اعتماد نکنند.

آنها همچنین ممکن است اثرات انگ و “تحقیر” اجتماعی را تجربه کنند. شرایطی که  در نتیجه تشخیص بیماری، مردم با آنها یکسان رفتار نمی کنند. تأثیرات بر سلامت، شرایط مالی، وضعیت شغلی و روابط با اطرافیان نیز ممکن است تأثیر منفی بر عزت نفس داشته باشد.

با این حال، برخی از افراد در نتیجه تشخیص خود، از طریق فعالیت هایی مانند شرکت در کلاس یا گروه پشتیبانی، روابط جدیدی را ایجاد می کنند. عزت نفس بالا به برخی از افراد این امکان را می دهد که بهتر با شرایط سلامت مزمن کنار بیایند.

نکاتی برای مراقبین

 • ستایش و تشویق فراوان به فرد ارائه دهید.
 • موفقیت ها را جشن بگیرید و روی نکات مثبت تمرکز کنید.
 • از انتقادات تند یا اظهارنظرهای تحقیر آمیز خودداری کنید.
 • اطمینان حاصل کنید که افراد برای انجام فعالیت هایی که از آنها لذت می برند یا به آنها هدف می دهد، زمان دارند.
 • اگر فردی مرتکب اشتباه شد، سعی کنید تا حد امکان از او حمایت کنید.
 • به افراد کمک کنید تا روابط اجتماعی موجود را حفظ کنند و روابط جدید ایجاد کنند. این را می توان با راه اندازی فعالیت های مشترک با دوستان و خانواده، پیوستن به گروه های سرگرمی و تشویق گفتگو انجام داد.

درک و حمایت از فرد مبتلا به زوال عقل

حمایت باید نسبت به فرد به عنوان یک فرد حساس باشد. این مراقبت شخص محور نامیده می شود. حمایت همچنین باید بر ارتقای رفاه و رفع نیازهای آنها متمرکز باشد. مهم است که روی چیزهایی که فرد هنوز دارد تمرکز کنید. نه روی چیزهایی که ممکن است از دست داده باشد.

به جای آنچه که به یاد می آورد، روی احساسات فرد تمرکز کنید. فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است دنیایی را تجربه کند که با دنیای اطرافیانش بسیار متفاوت است. برای درک و حمایت از فرد، سعی کنید مسائل را از دیدگاه او ببینید و راهبردهای مقابله ای او را بشناسید.

راهبردهای مقابله ای که ممکن است فرد مبتلا به زوال عقل از آن استفاده کند

 • استراتژی های عملی. تنظیم یادآوری ها یا اعلان ها، تهیه تصمیمات پیشرفته یا یک وکالت نامه پایدار برای آینده.
 • استراتژی های اجتماعی. تکیه بر کمک خانواده، جستجوی حمایت معنوی، پیوستن به گروه های فعالیت جدید راهبردهای احساسی.
 • استفاده از شوخ طبعی. تمرکز بر لذت کوتاه مدت یا زندگی برای لحظه.
 • تمرکز بر جنبه های مثبت استراتژی های بهبود سلامت. ورزش بیشتر، اتخاذ یک رژیم غذایی سالم تر، کاهش مصرف الکل و سیگار.

پاسخ به زوال عقل

نحوه واکنش فرد به زوال عقل به شخصیت، تجربیات قبلی، درک او از زوال عقل، حمایت اجتماعی و عاطفی که دریافت می کند و محیط اطرافش بستگی دارد. افراد ممکن است در زمان های مختلف راهبردهای مقابله ای متفاوتی را اتخاذ کنند.

برخی از افراد ممکن است اذعان نکنند که دچار زوال عقل هستند. آنها ممکن است انکار کنند که مشکلاتی را تجربه می کنند. دیگران ممکن است آگاه باشند که همه چیز در حال سخت‌تر شدن است. اما احساس می‌کنند که این بخشی طبیعی از پیری است تا بخشی از زوال عقل.

هویت

احساس هویت یک فرد – که خود را به عنوان آن می پندارد – توسط چیزهای زیادی شکل می گیرد. از جمله روابط، نقش در خانواده و اجتماع، سرگرمی ها و شغل. برای مثال، شخصی ممکن است خود را باغبانی مشتاق معرفی کند.

تغییرات ناشی از زوال عقل ممکن است منجر به تغییر در احساس هویت آنها شود. مهم است که خانواده، دوستان و مراقبان از این موضوع آگاه باشند. زیرا آنها می توانند بر نحوه دید فرد مبتلا به زوال عقل تأثیر بگذارند. آنها باید سعی کنند با فرد مبتلا به زوال عقل به عنوان یک فرد رفتار کنند نه اینکه او را با شرایط تعریف کنند. یا بر جنبه های منفی مانند توانایی های از دست رفته تمرکز کنند.

تغییرات در رفتار

با پیشرفت بیماری، فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است شروع به رفتارهایی کند که هم برای خودش و هم برای اطرافیانش چالش برانگیز و ناراحت کننده است. برای مثال، یک فرد مبتلا به زوال عقل ممکن است:

 • بی قرار یا آشفته شود
 • فریاد یا جیغ بزند
 • نسبت به دیگران مشکوک شود
 • دنبال کسی در اطراف باشد
 • یک سوال را بارها بپرسد

این رفتارهای خارج از شخصیت ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتد که فرد نیازی دارد که برآورده نشده است. یا اینکه نمی تواند با آن ارتباط برقرار کند. مثلا: ممکن است تشنه، گرسنه باشد. یا درد داشته باشند. ممکن است چیزی را اشتباه متوجه شده باشد و احساس خطر کند. آنها ممکن است ناامید یا بی حوصله باشند.

در مرکز سلامت مغز دانا، چه کمکی به فرد مبتلا به زوال عقل و آلزایمر می شود؟

در این مرکز، ابتدا شاخص های شناختی این افراد بررسی می شود. هدف این است که با استاندارد ترین و به روزترین روش ها، وضعیت حافظه فرد ارزیابی گردد. با ارزیابی دقیق نقایص شناختی فرد و نقاط قوت او، پزشک متخصص برنامه بازتوانی متناسب با همان فرد را برای او تجویز می کند. یعنی برای همه افراد مراجعه کننده یک نسخه واحد وجود نخواهد داشت و هدف درواقع پزشکی شخصی سازی شده است. به این صورت احتمال اینکه برنامه بازتوانی شناختی به نتیجه مطلوب برسد بیشتر خواهد بود.

 

برای اطلاعات بیشتر به اینجا مراجعه نمایید.

منبع: Understanding and supporting a person with dementia | Alzheimer’s Society (alzheimers.org.uk)

واحد علوم اعصاب شناختی (حافظه، توجه و یادگیری)

 

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)