07136476172 - 09172030360 [email protected]

هنگامی که مراقب یک فرد مبتلا به آلزایمر هستید:

یکی از اهداف اصلی شما این است که به فرد مبتلا به آلزایمر کمک کنید تا آنجایی که می‌تواند به تنهایی کارهایشان را انجام دهند. این مورد به آنها کمک می کند تا احساس استقلال خود را حفظ کنند. وظایف را به مراحل کوچک تقسیم کنید. یا حتی دستورالعمل‌هایی را بنویسید که به راحتی قابل دنبال کردن هستند. از این چک لیست برای کمک به آنها در مراقبت روزانه استفاده کنید:

آراستن بیمار مبتلا به آلزایمر

به آنها نشان دهید که چگونه دندان های خود را گام به گام مسواک بزنند یا در همان زمان دندان هایشان را مسواک بزنند. اگر مسواک می‌زنید، یک مسواک زاویه‌دار، دسته بلند یا برقی را امتحان کنید. اگر زنی می خواهد آرایش کند، او را تشویق کنید. در صورت تمایل در استفاده از لوازم آرایشی به آنها کمک کنید. اگر آرایش چشم برای آنها سخت به نظر می رسد، از آرایش چشم خودداری کنید. برای ایمن ماندن اصلاح، از تیغ برقی به جای تیغه دار استفاده کنید.

حمام کردن بیمار مبتلا به آلزایمر

برای جلوگیری از افتادن، از یک سر دوش دستی، تشک لاستیکی حمام، میله های دستگیره و یک چهارپایه دوش استفاده کنید. اگر برای ورود و خروج از وان مشکل دارید، حمام اسفنجی را امتحان کنید. برای کمک به آرامش آنها در حین حمام کردن، موسیقی آرام بخش پخش کنید. به آنها بگویید که در هر مرحله از راه چه می کنید.

تا جایی که می توانید به آنها حریم خصوصی بدهید. یک حوله را روی شانه ها و پاهای آنها بگذارید. زیر حوله را با دستمال یا اسفنج تمیز کنید. اگر تمایل دارید یا ممکن است مضطرب شوید و ضربه زدن مشکل ساز است، به آنها یک پارچه شستشو بدهید تا نگه دارند. آنها کمتر احتمال دارد که اعتراض کنند و احتمالا  آرام می شوند.

لباس پوشیدن بیمار مبتلا به آلزایمر

لباس پوشیدن را برای آنها راحت تر کنید. لباس‌هایشان را به ترتیبی که می‌پوشند بچینید یا یک تکه لباس به آنها بدهید. اگر می خواهند هر روز یک لباس بپوشند، با آن دعوا نکنید. 3 یا 4 ست از آنها بخرید. مطمئن شوید که آنها لباس های گشادی داشته باشند که به راحتی پوشیده شوند. شورت و شلوار با کمربند کش دار و کفش های کشویی خوب هستند. از بند کفش، دکمه ها و سگک ها صرف نظر کنید.

غذا خوردن بیمار مبتلا به آلزایمر

زمان غذا را ساده و آرام نگه دارید. تلویزیون و رادیو را خاموش کنید. وسایل غیر ضروری را از روی میز خارج کنید. اگر خوردن چند غذا به طور همزمان آنها را گیج می کند، یک غذا را در یک زمان سرو کنید.

از بشقاب های تک رنگ روی یک سفره یا رومیزی متضاد استفاده کنید تا تشخیص غذا از بشقاب و بشقاب از روی میز آسان تر باشد. در صورت نیاز به آنها یادآوری کنید که بجوند و قورت دهند. عجله نکنید. صبور باشید و زمان کافی برای خوردن به آنها بدهید.

از آنجایی که خوردن به تنهایی برای آنها سخت تر می شود، غذاهای انگشتی مانند ساندویچ ماهی تن، تکه های بروکلی بخارپز یا تکه های پرتقال را امتحان کنید. اگر بلعیدن برای آنها سخت است، غذاهای نرم تری مانند سس سیب، پنیر دلمه و تخم مرغ همزده سرو کنید. 

فعالیت های مربوط به بیمار آلزایمر

کمک در انجام کارها می تواند عزت نفس را افزایش دهد. از آنها بخواهید گردگیری کنند، جارو بکشند، چیزها را تعمیر کنند، جوراب ها را مرتب کنند، لباس ها را تا کنند. دستور پخت غذا را برای شما بخوانند یا زمانی که آشپزی می کنید اندازه بگیرند.

بیماران باید فعال بمانند. برای قوی نگه داشتن ماهیچه ها، تقویت خلق و خو و کمک به خواب، هر روز با هم پیاده روی کنید. اگر نتواند به خوبی دور بزند، ممکن است بتوانند از دوچرخه ثابت یا نوارهای مقاومتی استفاده کنند.

بازی با کلمات، انجام پازل، صحبت در مورد رویدادهای جاری یا باغبانی می تواند به تفکر و حافظه دامن بزند. گوش دادن به موسیقی (و نواختن “نام آن آهنگ”) نیز می تواند افکار دوست داشتنی را به شما بازگرداند.

حساس باشید – اگر احساس کردید که آنها از یک فعالیت احساس ناامیدی یا ناراحتی می کنند، چیز دیگری را امتحان کنید. اگر یک فعالیت کار نمی کند، ممکن است زمان اشتباهی باشد. بعداً دوباره امتحان کنید. نتیجه کارهای خانه یا بازی مهم نیست. زمانی که با هم می گذرانید و فعالیت هایی که به روز عزیزتان شادی یا معنا می بخشد، انجام دهید.

در برخی مواقع، فرد مورد علاقه شما مبتلا به آلزایمر برای مراقبت از خود به کمک نیاز خواهد داشت و ممکن است نتواند به تنهایی زندگی کند. تسهیلات مراقبت طولانی‌مدت می‌توانند به شما کمک کنند تا مطمئن شوید که آنها ایمن هستند و توجه لازم را دریافت می‌کنند.

گزینه های زیادی وجود دارد، و پیدا کردن گزینه ای که برای هر دوی شما مناسب است مهم است.

خدمات مراقبتی برای افراد مبتلا به آلزایمر معمولا به سه گروه تقسیم می شوند:

  • مراقبت دوره ای 
  • مراقبت های مسکونی
  • آسایشگاه

مراقبت دوره ای

این نوع خدمات به مراقبان چند ساعت رهایی از نیازهای روزمره مراقبت از فرد مبتلا به آلزایمر می دهد. همیشه می توانید از یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود برای چند ساعت کمک بخواهید. اما دو نوع اصلی خدمات حرفه ای وجود دارد:

خدمات در منزل.

فرد مورد علاقه شما می تواند در امور خانه داری و مراقبت های شخصی مانند حمام کردن، لباس پوشیدن و ورزش کمک بگیرد. برخی از سازمان ها در مورد دارو و مراقبت های پزشکی کمک می کنند. اگرچه برنامه های دولتی وجود دارد که این خدمات را ارائه می دهد. ممکن است لازم باشد شخصی را به صورت خصوصی یا از طریق یک آژانس استخدام کنید.

خدمات روز بزرگسالان

این بهترین راه برای اطمینان از اینکه فرد مورد علاقه شما به تعامل با دیگران ادامه می دهد است. اغلب می توانید این برنامه ها را در مراکز اجتماعی پیدا کنید. کارکنان در طول روز فعالیت‌های مختلفی مانند گروه‌های پشتیبانی، برنامه‌های رقص، فعالیت‌های موسیقی و بازی‌ها را هدایت می‌کنند. آنها معمولا حمل و نقل و وعده های غذایی را نیز فراهم می کنند. سازمان های اجتماعی یا تأسیسات مسکونی در منطقه خود بررسی کنید تا ببینید آیا آنها مراقبت های تنفسی را ارائه می دهند یا خیر.

مراقبت های مسکونی

تصمیم برای انتقال عزیزان مبتلا به بیماری آلزایمر به یک مرکز مسکونی آسان نیست. اما اغلب بهترین راه برای اطمینان از دریافت سطح مراقبت مورد نیاز است.

سه نوع اصلی وجود دارد:

خانه سالمندان:  این نوع محیط برای افرادی که مبتلا به آلزایمر اولیه هستند که هنوز هم می توانند از خود مراقبت کنند و با خیال راحت به تنهایی زندگی کنند، اما برای اداره کل خانه مشکل دارند، بهتر است. به طور کلی، این مکان ها نظارت 24 ساعته ندارند و کارکنان ممکن است اطلاعات کمی در مورد زوال عقل داشته باشند.

زندگی کمکی اولیه: این مرحله بین زندگی مستقل و زندگی در خانه سالمندان است. تسهیلات زندگی کمکی، مسکن و غذا و همچنین خدمات مراقبت های بهداشتی و هر گونه حمایت دیگری را که عزیزتان نیاز دارد، مانند کمک در انجام کارهای خانه یا حمام کردن، ارائه می دهد. یک خانه سالمندان خوب می تواند نیازهای زیادی مانند برنامه ریزی مراقبت روزانه، فعالیت های اجتماعی، معنویت، تغذیه و مراقبت های پزشکی را برطرف کند. بسیاری از امکانات دارای واحدهای ویژه ای هستند که برای افراد مبتلا به زوال عقل طراحی شده است.

جوامع بازنشستگی مراقبت مداوم:  این سطوح مختلف مراقبت های اقامتی – زندگی مستقل، زندگی کمکی، و خدمات پرستاری در خانه – را در یک مکان ارائه می دهند. ساکنان می توانند در صورت تغییر نیازهایشان برای دریافت خدمات مختلف در داخل مرکز جا به جا شوند.

مراقبت در آسایشگاه

مراقبت در آسایشگاه برای درمان یک بیماری نیست. بلکه برای مدیریت درد و سایر علائم زمانی است که بیمار در اواخر عمر خود قرار دارد. در مورد آلزایمر، زمانی که فرد در مراحل پایانی قرار دارد، می تواند باعث آرامش و مراقبت شود. مراقبت می تواند در خانه یا در یک مرکز پرستاری انجام شود.

شما باید بتوانید سازمان های آسایشگاه محلی را پیدا کنید. اما به یک ارجاع از پزشک نیاز دارید. آژانس های مراقبت در منزل، بیمارستان ها و خانه های سالمندان نیز ممکن است این خدمات را ارائه دهند. فرد مورد علاقه شما برای کمک به تنظیم یک برنامه مراقبتی به طور خاص با نیازهای آنها، ارزیابی می شود. هزینه هر نوع مراقبت بسته به خدمات و جامعه متفاوت است.

چنان چه از مشکلات مربوط به حافظه رنج می برید، ما در انستیتو سلامت مغز دانا در کنارتان هستیم.

منبع: Alzheimer’s Health Care Facilities: How to Choose the Best One (webmd.com)

A Daily Checklist for Caregivers of Alzheimer’s Patients (webmd.com)

ارتباط بین آلزایمر و دیابت! دیابت نوع 3؟!

خواب و حافظه در مغز افراد مسن! آلزایمر!

کمبود خواب و آلزایمر! هدف از خوابیدن چیست؟