07136476172 - 09172030360 info@danabrain.ir

 

میلیون ها نفر در سراسر جهان به SARS-CoV-2، ویروس عامل COVID-19 آلوده شده اند. کشورها هم اکنون برای کنترل ویروس و محافظت از آسیب پذیرترین شهروندان خود، دست به اقدامات گسترده واکسیناسیون می زنند.

 

یکی از بزرگترین مسائلی که باید روشن شود این است که آیا واکسیناسیون و / یا عفونت قبلی با SARS-CoV-2 محافظت پایداری در برابر این ویروس کشنده ایجاد می کند. خبر خوب این است که سرانجام علم ایمونولوژی برخی سرنخ ها را در این خصوص مشخص کرده است.

برای درک اینکه آیا مصونیت امکان پذیر است، مهم است که ماهیت ویروس کرونا SARS-CoV-2 را در نظر بگیریم. این یک ویروس بتاکورونا است و چندین ویروس بتاکورونا در حال حاضر به طور گسترده در انسان ها در حال انتشار است – آنها بیشتر به عنوان علت سرماخوردگی برای ما شناخته شده اند.

با این حال، مصونیت در برابر ویروس های ایجاد کننده سرماخوردگی طولانی مدت نیست، به همین دلیل بسیاری از محققان این سؤال را مطرح می کنند که آیا ایمنی طولانی مدت نسبت به ویروس کرونا SARS-CoV-2 امکان پذیر می باشد؟

 

ایمنی و حفاظت آموزش دیده

 

اولین سلولهای ایمنی بدن برای پاسخ به عفونت جهت حمله به مهاجم طراحی شده اند تا بتوانند گسترش عفونت را کنترل کرده و آسیب وارد شده را محدود کنند.

سلولهایی که بعدا پاسخ می دهند و مسئول ایمنی هستند، به عنوان لنفوسیت شناخته می شوند که شامل سلولهای B و T هستند. لنفوسیت ها برای یادگیری شناسایی عامل تهدید کننده که با آن روبرو هستند، به زمان نیاز دارند، اما پس از آموزش می توان به سرعت آنها را جستجو کرد و ویروس را از بین برد.

سلول های T و سلول های B برای مقابله با عفونت با هم کار می کنند، اما عملکردهای کاملاً متفاوتی دارند که آنها را قادر می سازد تا با تهدیدات مختلف مقابله کنند.

سلول های B آنتی بادی می سازند که عفونت ها را خنثی می کند. سلول های T به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند – سلول های T کمکی و سلول های T سیتوتوکسیک.

سلولهای T سیتوتوکسیک مستقیماً ویروسها و سلولهایی را که ویروسها آلوده کرده اند از بین می برند. سلول های T کمکی از عملکرد سلول های B و سلول های T سیتوتوکسیک پشتیبانی می کنند. در مجموع این سلولها به عنوان سلولهای “مؤثر” شناخته می شوند.

سلول ویروسی در بدن توسط آنتی بادی های کوچک مورد حمله قرار می گیرد.
سلول های B، یک بار برای شناسایی یک تهدید آموزش داده می شوند، آنتی بادی های خاص عامل تهدید را ایجاد می کنند که به تخریب آن کمک می کند.

اکنون مطالعات نقش مهمی را که این سلولهای مؤثر در مبارزه با COVID-19 دارند، نشان داده اند. پس از رفع عفونت، این سلول ها باید از بین بروند تا از آسیب بیش از حد در بدن جلوگیری کنند.

اما برخی از سلولهای مؤثر همچنان پابرجا هستند. در یک تحقیق اولیه که هنوز توسط سایر دانشمندان بررسی نشده است، سلولهای T عملکردی شش ماه پس از آلودگی شناسایی شده اند. به همین ترتیب، حتی بیمارانی که COVID-19 خفیف داشته اند، شش تا نه ماه پس از عفونت، آنتی بادی قابل تشخیص دارند. با این حال، آنتی بادی ها با گذشت زمان کاهش می یابند، بنابراین این آنتی بادی ها علیه SARS-CoV-2 می توانند در نهایت ناپدید شوند.

 

یادآوری خطر

 

چنین اکتشافاتی امید برای محافظت در برابر عفونت مجدد را افزایش می دهد. اما اگر یا بالاخره سطح لنفوسیت های مؤثر کاهش یابد چه اتفاقی می افتد؟

خوب، سیستم ایمنی بدن ما یک حیله دیگر در آستین خود دارد تا برای مدت طولانی از ما محافظت کند، حتی پس از کاهش سلول های تأثیرگذار و سطح آنتی بادی ها. هنگامی که لنفوسیت ها برای مقابله با ویروس آموزش دیدند، مجموعه ای از سلول ها آن را به یاد می آورند و برای آینده نگهداری می شوند. در صورت مواجهه مجدد با تهدید، این سلول ها می توانند به سرعت مستقر شوند.

سلول های حافظه ابزاری فوق العاده قدرتمند برای سیستم ایمنی بدن ما هستند و می توانند عمر طولانی داشته باشند، با مطالعاتی که نشان داده شده سلول های حافظه B برای آبله حداقل 60 سال پس از واکسیناسیون و آنفلوانزای اسپانیایی حداقل 90 سال پس از بیماری همه گیر 1918 ادامه دارد.

برای درک اینکه آیا ایمنی طولانی مدت نسبت به SARS-CoV-2 امکان پذیر است، مهم است که نه تنها سلولهای مؤثر بلکه انواع سلولهای حافظه – سلول های حافظه B  T کمکی و سیتوتوکسیک در نظر گرفته شود.

خوشبختانه سلولهای حافظه را می توان از طریق ساختارها و پروتئینهای خاصی که در سطح خود بیان می کنند شناسایی کرد و به محققان این امکان را می دهد تا آنها را از سلولهای موثر تشخیص دهند.

اکنون که COVID-19 برای یک سال با ما بوده است، محققان قادر به جهش های بزرگی در درک پاسخ حافظه به COVID-19 هستند. شواهدی در مورد پاسخ سلولهای T حافظه در حال ظهور است که شش تا نه ماه پس از عفونت طول می کشد، و یک مطالعه اخیر (که هنوز توسط سایر دانشمندان بررسی نشده است) همچنین آنچه را که به نظر می رسد پاسخ سلول حافظه B است، شناسایی کرده است.

به نظر می رسد کارکنان بهداشتی که به ویروس مبتلا شده اند برای بار دوم به COVID-19 دارای علائم مبتلا می شوند. EPA-EFE
مطالعات همچنین بررسی کرده اند که آیا قرارگیری قبلی در معرض ویروس باعث محافظت می شود یا خیر، تحقیقات نشان می دهد که در موج دوم انگلستان، کارکنان بهداشتی که قبلاً آلوده شده بودند یا کاملاً در برابر عفونت مجدد محافظت می شدند یا در صورت ابتلا مجدد ویروس بدون علائم بودند. چنین مطالعات مشاهده ای امید ما را برای دوام و پتانسیل ایمنی محافظتی افزایش می دهد.

ما هنوز چیزهای زیادی در مورد ایمونولوژی COVID-19 داریم، اما سرعت تحقیق حیرت انگیز است و هرچه بیشتر یاد بگیریم، قدرت بیشتری برای غلبه بر این ویروس داریم.

سیستم ایمنی بدن ما فوق العاده قدرتمند است، و این مطالعات نشان می دهد پاسخ های ایمنی مداوم نه ماه پس از عفونت دلیل واقعی داشتن یک چشم انداز نوید بخش است. آنها به ما اطمینان می دهند که با واکسیناسیون، ما یک فرصت واقعی برای پیروزی در جنگ علیه COVID-19 داریم.

 

برای اطلاعات بیشتر به مؤسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

 

منبع:

theconversation.com

Discordant neutralizing antibody and T cell responses in asymptomatic and mild SARS-CoV-2 infection