07136476172 - 09172030360 [email protected]

تیمی از محققان مرکز علوم زیستی دانشگاه جورجیا دریافته اند که اگزوزومهای عصبی در سیستم عصبی که پیامهایی به مغز می دهند، اگر به عنوان فناوری پیام رسانی سلول به سلول استفاده شوند- می توانند پیشرفت آسیب های ضربه مغزی را، به حداقل برساند یا حتی از آن جلوگیری کند. 

این تحقیق در تاریخ 27 نوامبر در مجله Neurotrauma گزارش شده است و گام های مهمی در تهیه داده ها برای توسعه صنعت و تولید تجاری از یک روش ترمیمی TBI-IV ترسیم می کند.

فناوری جدید ترمیم کننده، از اگزوزومهای بیو ساخته شده است که می توانند نگهداری شوند و به صورت داخل وریدی تزریق شوند. پس از تزریق، اگزوزوم ها به یک واسطه پیام برای تنظیم مجدد، بازسازی و هماهنگی ارتباط با سلول های همسایه و دوردست تبدیل می شوند. در نتیجه، این درمان جدید، بهبودی عملکردی در موش های صحرایی پس از TBI را نشان داد.

 

 

 

 

تشخیص صدمات مغزی دشوار است، زیرا هر بیمار مبتلا به TBI مجموعه ای از شرایط منحصر به فرد را تعیین می کند که با توجه به دوره زمانی و شدت آسیب و همچنین خصوصیات فردی مانند سن، جنس و شغل متغیر است. با استفاده از این تکنیک جدید بالقوه، محققان RBC امیدوارند که توانایی طبیعی مغز در بهبودی را تقویت کرده و درمانی را برای پزشکان ارائه دهند که بلافاصله در موارد شدید TBI قابل اجرا باشد.

Lohitash Karumbaiah، استادیار در کالج علوم کشاورزی و محیط زیست UGA و یکی از نویسندگان اصلی این مقاله اذعان داشت: “از نظر مکانیکی، TBI کابوس یک پزشک است.” “از آنجا که اتفاقات زیادی در مغز اتفاق می افتد، شما نمی توانید دقیقاً آنچه را که اشتباه پیش می رود، مشخص کنید و بدون اینکه سریعاً بهبود یابد، وضعیت بسیار پیچیده می شود.”

برای مبتلایان به TBI، درمان در زمان آسیب با مایعات IV قابل اجرا است. با استفاده از چندین تزریق داخل وریدی با دوز کم، تزریق داخل وریدی به منظور سرعت بخشیدن به بازسازی سلولهای عصبی و حمایت از سلولها در پی آسیب دیدگی طراحی شده است.

 “تجویز اگزوزوم در IV بیمار همیشه از جراحی های تهاجمی مغز ارجح است.” “آنچه ما می توانیم انجام دهیم این است که به پزشکان فرصتی بدهیم تا پاسخ التهابی TBI را تنظیم کنند، نه اینکه سعی کنند پس از ایجاد این مشکل، آن را درمان کنند.”

برنامه دیگری که تیم در نظر گرفته است، استفاده از فناوری Exosome به عنوان یک برنامه مدیریت پیشگیرانه برای تمام سطوح TBI، که می تواند آسیب های آتی را به حداقل برساند یا از آن جلوگیری کند.

 “توسعه دارو برای TBI حاد، بسیاری از مشکلات بالینی را متحمل شده است و نیاز به تغییر  به سمت یک درمان هدفمندتر و شخصی تر است.” “ما هنوز چیزهای زیادی برای یادگیری داریم، اما موفقیت ما دراین مطالعه می تواند نقطه اوج را ایجاد کند.”

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Sun, M.K., et al. (2019) Extracellular vesicles mediate neuroprotection and functional recovery after traumatic brain injury. Journal of Neurotrauma

به این مقاله امتیاز دهید