07136476172 - 09172030360 [email protected]

تحقیقاتی که توسط NIH BRAIN، صورت گرفته است، نشان می دهد که الکترونسفالوگرافی با تراکم بالا (EEG) می تواند به عنوان یک الگوی تصویربرداری عملکردی پویا در آینده در نظر گرفته شود.

تحقیقات NIH BRAIN محققان را به ایجاد “تصویری پویا و جدید از مغز، که برای اولین بار نشان می دهد که چگونه سلولهای فردی و مدارهای عصبی پیچیده در هم زمان و هم مکان” با یکدیگر در ارتباطند، راهنمایی می کند. یک تکنیک ایده آل برای تصویربرداری عملکردی مغز انسان، فعالیت مغز را با وضوح زمانی بالا، وضوح مکانی بالا و پوشش گسترده مکانی نشان می دهد.

 

 

این گروه در زمینه تصویربرداری عملکردی در علوم اعصاب تغییر بزرگی ایجاد کرده است. این مطالعه با بودجه NIH چندین سال به طول انجامید و با بررسی ده ها بیمار مبتلا به صرع، یک فناوری تصویربرداری تولید کرده است که از ثبت EEG با تراکم بالا برای نقشه برداری از شبکه های اساسی مغز استفاده می کند.

این تحقیق که در مجله Nature Communications منتشر شده است، گامی بزرگ در جهت تعیین توانایی تصویربرداری پویا از عملکرد و اختلال عملکرد مغز انسان است که به نوبه خود می تواند بینش مهمی در مورد مکان و چگونگی پردازش اطلاعات اساسی ایجاد کند.

EEG از مدتها پیش یکی از مؤثرترین روشهای کاربردی موجود برای نقشه برداری از مغز انسان بوده است. علارغم مزیت این روش با وضوح زمانی بالا این فناوری هنوز هم از نظر دقت مکانی قابل ارتقاء و بحث برانگیز است.

رویکرد پیشنهادی این تیم می تواند برای اولین بار با استفاده از EEG با چگالی بالا، اندازه و دامنه مناطق فعال در مغز را دقیقاً تخمین بزنند و همچنین تعامل بین مناطقی که به لحاظ عملکردی مرتبط هستند را برقرار کنند. یافته های آنها با استفاده از ثبت های بالینی ساخته شده در کلینیک مایو، تجزیه و تحلیل در مجموع 1027 مورد EEG و 86 تشنج ثبت شده از 36 بیمار مورد تأیید قرار گرفت.

 

 

روش این تیم که (FAST-IRES) نامیده می شود، از یادگیری ماشین برای ارزیابی عینی منابع سیگنال و فعالیت آنها استفاده می کند، زیرا در طول زمان تغییر می کنند. برخلاف تکنیک های تصویربرداری قبلی، برای تعیین میزان منبع نیازی به الگوریتم ad hoc یا مداخله انسانی نیست و فقط نیاز به حداقل اطلاعات ورودی و شهودی از جانب پزشکان دارد.

FAST-IRES می تواند تأثیر عمده ای در تحقیقات و درمان انواع اختلالات عصبی و روانشناختی مانند آلزایمر، پارکینسون، سکته مغزی، درد مزمن و حتی افسردگی داشته باشد. با این حال، این روش برای کسانی که از صرع مقاوم به دارو رنج می برند، منحصر به فرد است.

تقریباً یک درصد از جمعیت جهانی از صرع رنج می برند و تقریباً یک سوم موارد مبتلا به صرع مقاوم به دارو هستند و نیاز به مداخله جراحی دارند. با این حال، تاکنون هیچ روش تصویربرداری غیر تهاجمی از ویژگی دقت بالای مکانی برای تعیین دقیق منطقه صرع  برخوردار نیست که نشان دهنده حداقل مقدار بافتی باشد که برای متوقف کردن تشنج باید حذف شود.

“با تجزیه و تحلیل شبکه های صرع با چارچوب پیشنهادی FAST-IRES، ما نشان داده ایم که EZ را می توان با دقت بالا از ثبت های EEG با چگالی بالا پوست سر، به صورت عینی و غیر تهاجمی تعیین کرد.”

با فناوری تصویربرداری قدرتمندتر، بیش از دو برابر الکترودهایی که بطور کلی در یک کلینیک مورد استفاده قرار می گیرد، در حال حاضر در دسترس بیماران قرار گرفته در کلینیک مایو است. ظرف پنج سال آینده، روش FAST-IRES بر طرز تشخیص تعدادی از اختلالات عصب شناختی تأثیرگذار خواهد بود.

“این کار نشان می دهد که تصویربرداری از منبع EEG ممکن است به یک الگوی با وضوح زمانی و مکانی بالا برای فناوری تهیه نقشه مغز انسان تبدیل شود.”

تحقیقات وی ممکن است برای کسانی که از صرع رنج می برند، تغییر دهنده زندگی باشد و از محققان و پزشکان در زمینه های عصب شناسی، جراحی مغز و علوم اعصاب انسان سودمند باشد. این کار NIH و جامعه علمی را یک قدم به دستیابی به یک تصویر پویا و جدید از مغز نزدیک می کند.

برای اطلاعات بیشتر به موسسه سلامت مغز دانا مراجعه کنید.

منبع:

Medical Xpress

به این مقاله امتیاز دهید