07136476172 - 09172030360 [email protected]

اضافه بار حسی زمانی اتفاق می افتد که از حواس پنج گانه خود اطلاعات بیشتری نسبت به توان مغزتان دریافت می کنید که بتواند آنها را مرتب کند و پردازش کند. گفت‌وگوهای متعدد در یک اتاق، چراغ‌های چشمک زن یا یک مهمانی با صدای بلند، همگی می‌توانند علائم اضافه بار حسی را ایجاد کنند.

هر کسی می تواند اضافه بار حسی را تجربه کند و محرک ها برای افراد مختلف متفاوت است. اضافه بار حسی با چندین بیماری دیگر از جمله اوتیسم ، اختلال پردازش حسی ، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و فیبرومیالژیا مرتبط است.

علائم اضافه بار حسی

علائم اضافه بار حسی بسته به مورد متفاوت است. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • مشکل در تمرکز به دلیل ورودی حسی رقابت کننده
 • تحریک پذیری شدید
 • بی قراری و ناراحتی
 • اصرار کنید که گوش های خود را بپوشانید یا از چشمان خود در برابر ورودی های حسی محافظت کنید
 • احساس هیجان اضافه بار
 • استرس، ترس یا اضطراب در مورد اطراف خود
 • سطوح بالاتر از حد معمول حساسیت به بافت ها، پارچه ها، برچسب های لباس، یا سایر مواردی که ممکن است روی پوست ساییده شوند.

چه عواملی باعث اضافه بار حسی می شود؟

مغز شما مانند یک سیستم کامپیوتری زیبا و پیچیده عمل می کند. حواس شما اطلاعاتی را از محیط شما منتقل می کند. و مغز شما اطلاعات را تفسیر می کند و به شما می گوید که چگونه واکنش نشان دهید.

اما وقتی اطلاعات حسی رقیب وجود دارد، مغز شما نمی‌تواند همه آن‌ها را همزمان تفسیر کند. برای برخی از افراد، این احساس مانند “گیر کردن” است. مغز شما نمی تواند اولویت بندی کند که بر چه اطلاعات حسی باید تمرکز کند.

سپس مغز شما این پیام را به بدن شما می فرستد که باید از برخی از ورودی های حسی که تجربه می کنید دور شوید. مغز شما با تمام ورودی هایی که دریافت می کند به دام افتاده است و بدن شما در یک واکنش زنجیره ای شروع به وحشت می کند.

شرایط مرتبط با اضافه بار حسی

هر کسی می تواند اضافه بار حسی را تجربه کند. اضافه بار حسی نیز یکی از علائم رایج برخی از بیماری ها است.

تحقیقات علمی و گزارش ها به ما می گوید که افراد اوتیستیک اطلاعات حسی را متفاوت تجربه می کنند. اوتیسم با حساسیت اضافه باربه ورودی های حسی مرتبط است، که احتمال اضافه بار حسی را بیشتر می کند.

با اختلال بیش فعالی کمبود توجه (ADHD) ، اطلاعات حسی برای جلب توجه مغز شما رقابت می کند. این می تواند به علائم اضافه بار حسی کمک کند.

شرایط سلامت روانی مانند اختلال اضطراب فراگیر و PTSD نیز می‌توانند بار حسی را تحریک کنند. پیش‌بینی، خستگی و استرس همگی می‌توانند به تجربه اضافه بارحسی کمک کنند. و باعث می‌شوند حواس در طول حملات پانیک و دوره‌های PTSD تشدید شود.

فیبرومیالژیا به پردازش حسی غیرطبیعی مربوط می شود. محققان هنوز در حال کار برای درک چگونگی ارتباط با درد فیبرومیالژیا هستند. اضافه بار حسی مکرر می تواند از علائم فیبرومیالژیا باشد.

برخی از افراد مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس (MS) گزارش می دهند که اضافه بارحسی را به عنوان علامت این بیماری تجربه می کنند .

از آنجایی که ام اس وضعیتی است که با تکانه های عصبی مرتبط است، منطقی است که تحریک اضافه باراز حواس شما می تواند باعث اضافه بار حسی شود. به خصوص زمانی که علائم ام اس تشدید می شود.

سایر شرایط مربوط به اضافه بار حسی عبارتند از:

اضافه بار حسی در کودکان

اضافه بار حسی در کودکان می تواند چالشی برای تشخیص، درمان و کنار آمدن با آن باشد. اگر از یک وضعیت پزشکی آگاه هستید که اضافه بار حسی را به عنوان یک علامت نشان می دهد، ممکن است قبلاً با واکنش های شدیدی که اضافه بار حسی می تواند ایجاد کند آشنا باشید.

یک مطالعه در سال 2004 تخمین زده است که بیش از 5 درصد از مهدکودک ها در ایالات متحده معیارهای شرایط پردازش حسی را برآورده می کند.

اما کودکی که اضافه بارحسی را تجربه می کند، لزوماً شرایط مرتبطی ندارد. مغز کودکان هنوز در حال رشد است و یاد می گیرد که چگونه انواع مختلف تحریک را مرتب کند. این بدان معناست که کودکان بیشتر از بزرگسالان اضافه بارحسی را تجربه می کنند.

یادگیری تشخیص علائم اضافه بار حسی در مراحل اولیه می تواند به شما در مدیریت واکنش های کودک کمک کند. اگر کودک شما وقتی صورتش خیس می‌شود، به شدت به صداهای بلند واکنش نشان می‌دهد یا قبل از ورود به یک جمع گروهی مضطرب می‌شود، به‌طور غیرقابل کنترل گریه می‌کند، ممکن است کودک شما اضافه بارحسی را تجربه کند.

هنگامی که یاد گرفتید محرک های کودک خود را تشخیص دهید، می توانید به آرامی به او یاد دهید که چگونه بار حسی را تشخیص دهد.

 به کودکان خود آموزش دهید

به کودک خود برای توضیح آنچه در حال رخ دادن است، بگویید و به او بفهمانید که احساسش طبیعی، معتبر و موقت است. می توانید به او کمک کند تا با آن مقابله کند. ممکن است متوجه شوید که از موقعیت‌های خاصی که باعث تحریک فرزندتان می‌شود، راحت‌تر از همه اجتناب کنید.

مسائل حسی ممکن است چالش‌های مهمی برای کودکان در مدرسه ایجاد کند، جایی که دانش‌آموزان جوان باید در مورد یک محیط حسی واضح مذاکره کنند. کودکانی که اضافه بارحسی را تجربه می کنند ممکن است بتوانند با یک کاردرمانگر یا متخصص دیگر کار کنند. تا با محیط مدرسه سازگار شوند.

علائم مکرر اضافه بار حسی ممکن است نشان دهنده این باشد که کودک شما یک وضعیت پردازش حسی داشته است. بیان محدود احساسات، فقدان تماس چشمی، مشکل در تمرکز حتی در محیط‌های ساکت یا آرام، و تاخیر در رشد گفتار همگی از علائم اولیه این شرایط هستند.

در مورد هر گونه نگرانی در مورد یادگیری و رشد کودک خود با پزشک خود صحبت کنید.

منابعی برای کمک به کودکان و والدینی که به شدت به تحریک حساس هستند، وجود دارد. مرکز ملی اوتیسم ، مرکز منابع ADHD ، و موسسه STAR برای اختلال پردازش حسی ، همگی دارای صفحات منبعی با نکات مفید، داستان های موفقیت، و فهرست های انجمن هستند که می توانید از آنها برای یافتن پشتیبانی استفاده کنید.

پزشک اطفال کودک شما نیز ممکن است راهنمایی هایی برای کمک به او داشته باشد.

نحوه مقابله با اضافه بار حسی

اگر می‌دانید که حواس شما درگیر می‌شوند و باعث اضافه بار حسی می‌شوند، می‌توانید با تشخیص محرک‌های خود با این وضعیت کنار بیایید. ممکن است کمی طول بکشد. اما تلاش کنید تا بفهمید تجربیات اضافه بارحسی شما چه وجه مشترکی دارند.

برخی از افراد بیشتر توسط صداها تحریک می شوند. در حالی که برخی دیگر توسط نورهای ضربان دار و جمعیت زیاد تحریک می شوند.

شما می توانید سعی کنید از محرک های اضافه بار حسی جلوگیری کنید، زمانی که بدانید چه چیزی باعث آن برای شما می شود. همچنین ممکن است بخواهید همان فعالیت ها را انجام دهید و در همان رویدادهایی شرکت کنید که اگر این شرایط را نداشتید، انجام می دادید.

شما می توانید با تفکر خلاقانه در مورد چگونگی کاهش ورودی حسی در موقعیت های تحریک کننده، در مورد اضافه بار حسی فعال باشید.

درخواست برای خاموش کردن چراغ‌ها یا موسیقی و بستن درها برای محدود کردن آلودگی صوتی هنگام ورود به یک اجتماع ، اقدامات پیشگیرانه‌ای هستند که می‌توانید قبل از وارد شدن بار حسی انجام دهید. نکات دیگر شامل موارد زیر است:

 • فهرستی را به فروشگاه ببرید تا بر روی کار مورد نظر تمرکز کنید. این می تواند به جلوگیری از غرق شدن در گزینه ها، رایحه ها و صداها در هنگام خرید کمک کند.
 • هنگامی که در یک گردهمایی بزرگ هستید، مکالمات را در گوشه و کنار اتاق یا اتاق های جداگانه برگزار کنید.
 • زمانی که وارد یک محیط بسیار هیجان انگیز می شوید، یک برنامه با خود داشته باشید. محرک های خود را یادداشت کنید و فضاهای امن را از قبل شناسایی کنید و طرح را با فردی که به آن اعتماد دارید به اشتراک بگذارید. این می تواند به کاهش اضطراب ناشی از اضافه بار حسی کمک کند.
 • برنامه ریزی کنید که رویدادها را زودتر ترک کنید تا احساس کنید راه فراری دارید.
 • استراحت کافی داشته باشید و آب زیادی بنوشید. این به عملکرد مغز شما در سطوح مطلوب کمک می کند.

سناریوها

اگرچه محرک‌های اضافه بار حسی برای همه متفاوت است، در اینجا چند سناریو رایج وجود دارد که در آن اضافه بار حسی اتفاق می‌افتد:

یک گردهمایی  در تعطیلات بعد از کار

در یک گردهمایی از همکاران، ممکن است از معاشرت با افرادی که عادت به دیدن آنها در یک محیط کاری دارید هیجان زده باشید. اما شما همچنین ممکن است احساس کنید که خودآگاه هستید و از خود مطمئن نیستید.

جشن ها و مهمانی ها معمولاً دارای موسیقی بلند هستند و در شب برگزار می شوند. بنابراین علاوه بر احساس اضطراب، اکنون در تلاش برای شنیدن صحبت های افراد از طریق موسیقی هستید. و پس از یک روز طولانی برای شروع خسته شده اید.

در استخر با فرزندان کوچک خود

پسر یا دختر شما مشتاقانه منتظر است تا مهارت های شنای تازه آموخته خود را در استخر اجتماعی نشان دهد. اما به محض ورود، صدای بلندی از بازی بچه‌های دیگر شنیده می‌شود که متوجه می‌شوید فرزندتان دچار تردید می‌شود.

به نظر می رسد همه افرادی که در اطراف استخر جمع شده اند یک اسباب بازی استخری با صدای جیر جیر دارند یا در حال خوردن یک میان وعده با صدای بلند هستند. هنگامی که کودک شما پاهای خود را در آب فرو می‌کند، شروع به طغیان عاطفی می‌کند – از آب بیرون می‌رود و از تلاش مجدد خودداری می‌کند.

در حالی که آب عامل محرک در این سناریو بود، سایر محرک های محیطی بودند که باعث اضافه بار حسی شدند.

درمان اضافه بار حسی

در حال حاضر گزینه های درمانی زیادی برای اضافه بار حسی وجود ندارد. بیشتر «درمان‌ها» به اجتناب از موقعیت‌های محرک و حفظ آرامش و هیدراته نگه داشتن بدن تا حد ممکن خلاصه می‌شود.

کاردرمانی و تغذیه درمانی می تواند به کودکان در مدیریت تحریک و محرک ها کمک کند. یک روش درمانی به نام یکپارچگی حسی در میان محققان و درمانگران وجود دارد . اگرچه محققان هنوز در حال کار برای درک اینکه چگونه یکپارچگی حسی به مغز کمک می کند.

درمان شرایط مرتبط می تواند علائم اضافه بار حسی را بهبود بخشد. برای مثال مشخص شده است که داروی آریپیپرازول (Abilify) پردازش حسی را در افراد اوتیستیک بهبود می بخشد.

خلاصه

اضافه بار حسی می تواند بسیار طاقت فرسا باشد، اما شناسایی مکانیسم های مقابله ای که برای شما کار می کنند، شما را دوباره کنترل می کند. هنگامی که شما اضافه بارحسی را تجربه می کنید، هیچ اشکالی ندارد که خود را از موقعیت دور کنید تا تحریک مغزتان را کاهش دهید.

اگر کودک شما اضافه بارحسی را تجربه می کند، سعی کنید کلماتی را به او بگویید تا بتوانند احساس خود را توضیح دهند. اگر اغلب برای شما یا فرزندتان اتفاق می افتد، در مورد شرایط احتمالی مرتبط با پزشک خود صحبت کنید.

منبع:

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

آشنایی با علائم اختلال طیف اوتیسم در کودکان (قسمت اول)

درک نارساخوانی در کودکان