07136476172 - 09172030360 [email protected]

مشکل خواب

اختلالات خواب شرایطی هستند که منجر به تغییر در نحوه خواب شما می شوند. مشکل خواب می تواند بر سلامت کلی، ایمنی و کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

کم خوابی می تواند بر توانایی شما در رانندگی ایمن تأثیر بگذارد و خطر سایر مشکلات سلامتی را افزایش دهد. برخی از علائم و نشانه های اختلال خواب عبارتند از:

 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز
 • تنفس نامنظم یا افزایش حرکت در طول خواب.
 • سایر علائم و نشانه ها شامل چرخه خواب و بیداری نامنظم و مشکل در به خواب رفتن است.

انواع مختلفی از اختلالات خواب وجود دارد. آنها اغلب در دسته‌هایی دسته‌بندی می‌شوند که توضیح می‌دهند چرا اتفاق می‌افتند یا چگونه بر شما تأثیر می‌گذارند. اختلالات خواب را می‌توان بر اساس رفتارها، مشکلات مربوط به چرخه‌های طبیعی خواب و بیداری، مشکلات تنفسی، مشکلات خواب یا میزان خواب‌آلودگی شما در طول روز دسته‌بندی کرد.

برخی از انواع رایج اختلالات خواب عبارتند از:

 • بی خوابی، که در آن به سختی به خواب می روید یا در طول شب به خواب می روید.
 • آپنه خواب، که در آن الگوهای غیرعادی تنفس در هنگام خواب را تجربه می کنید. انواع مختلفی از آپنه خواب وجود دارد.
 • سندرم پاهای بی قرار (RLS)، نوعی اختلال حرکتی خواب. سندرم پای بیقرار که بیماری ویلیس-اکبوم نیز نامیده می شود، باعث ایجاد احساس ناراحت کننده و میل به حرکت دادن پاها در هنگام تلاش برای به خواب رفتن می شود.
 • نارکولپسی، وضعیتی که با خواب آلودگی شدید در طول روز و به خواب رفتن ناگهانی در طول روز مشخص می شود.

راه های زیادی برای کمک به تشخیص اختلالات خواب وجود دارد. پزشکان معمولاً پس از تشخیص صحیح اغلب اختلالات خواب را به طور مؤثر درمان می کنند. اگر نمیدانید برای بررسی مشکل خواب باید به کجا مراجعه کنید مقاله زیر را مطالعه کنید تا با بهترین کلینیک خواب شیراز بیشتر آشنا شوید.

مشکل خواب دارم باید کجا مراجعه کنم؟

علائم مشکل خواب

از علائم اختلالات خواب می توان به خواب آلودگی زیاد در طول روز و مشکل در به خواب رفتن در شب اشاره کرد. برخی از افراد ممکن است در زمان های نامناسب مانند هنگام رانندگی به خواب بروند.

علائم دیگر عبارتند از تنفس در یک الگوی غیرمعمول یا احساس میل ناخوشایند برای حرکت در حالی که سعی در به خواب رفتن دارید. حرکات یا تجربیات غیرمعمول یا آزاردهنده در طول خواب نیز ممکن است. داشتن چرخه خواب و بیداری نامنظم یکی دیگر از علائم اختلالات خواب است.

پنج علامت مهم که نشان دهنده اختلال در خواب است

شایع ترین اختلال خواب جدی: آپنه خواب

سندرم آپنه انسدادی خواب (OSAS) باعث می شود راه هوایی شما در هنگام خواب بسته شود. شما از خواب بیدار نمی شوید، اما گلوی شما بسته می شود زیرا زبان و بافت های نرم در پشت کام بالایی شما شل می شوند و با هم برخورد کرده و سبب انسداد می شوند.

در نهایت، مغز شما متوجه می شود که چیزی اشتباه است و یک واکنش مبهوت کننده ایجاد می کند. با خروپف، خرخر یا نفس نفس زدن تکان می‌خورید و الگوی تنفس طبیعی خود را از سر می‌گیرید.

اگر این اتفاق چند بار در هر ساعت اتفاق بیفتد و به مدت 10 ثانیه یا بیشتر طول بکشد، شما دچار آپنه خواب هستید. بسیاری از مردم تا زمانی که همسر یا اطرافیانشان از خروپف شکایت نکند، متوجه نمی شوند که دچار این عارضه می شوند.

حتی اگر شما بیدار نشوید، آنها احتمالا بیدار می شوند. اگر شریک زندگی شما به مزمن بودن این رفتار اشاره می کند، باید خودتان را از نظر اختلال خواب بررسی کنید.

سه نوع آپنه خواب وجود دارد:

آپنه انسدادی خواب، آپنه خواب مرکزی و آپنه خواب مختلط.

نوع آپنه خواب بر اساس علت اختلالات تنفسی فرد تشخیص داده می شود.

آپنه انسدادی خواب (OSA):

OSA زمانی اتفاق می‌افتد که مجرای تنفسی فرد در هنگام خواب مکررا به طور جزئی یا کامل مسدود می‌شود و باعث می‌شود تنفس او به طور غیرطبیعی کم عمق یا از بین برود. انسداد راه هوایی ممکن است به دلیل ساختارهای موجود در گلو، اضافه وزن در صورت یا گردن، یا سایر تغییراتی باشد که راه هوایی را منقبض می کند. حدود 10 تا 30 درصد از بزرگسالان در ایالات متحده به آپنه انسدادی خواب مبتلا هستند.

آپنه خواب مرکزی (CSA):

CSA ناشی از مشکلی در بخشی از مغز به نام ساقه مغز است که تنفس فرد را کنترل می کند. مشکلات در ساقه مغز باعث می شود که تنفس فرد خوابیده برای مدت کوتاهی کند یا متوقف شود. آپنه خواب مرکزی کمتر از OSA شایع است و کمتر از 1 درصد افراد را مبتلا می کند.

آپنه خواب مختلط:

برخی از افراد علائم CSA و OSA را تجربه می کنند. وضعیتی که به آن آپنه خواب مختلط می گویند. از آنجایی که دوره های آپنه خواب مختلط معمولاً با OSA شروع می شود، این وضعیت مانند OSA درمان می شود.

علائم آپنه خواب

به این بستگی دارد که آیا فرد دچار آپنه انسدادی خواب، آپنه مرکزی خواب یا آپنه مختلط خواب است. با این حال، این انواع آپنه خواب علائم مشترکی دارند، مانند:

 • خواب آلودگی بیش از حد در طول روز یا چرت زدن در زمان های نامناسب
 • اختلال در خواب و بیداری مکرر در شب
 • بیدار شدن با سردرد
 • مشکلات تمرکز

علائم مرتبط با آپنه انسدادی خواب عبارتند از:

 • خروپف با صدای بلند
 • بیدار شدن با نفس نفس زدن یا ایجاد صداهای خفگی
 • خشکی دهان در صبح
 • چند بار بیرون آمدن از رختخواب برای ادرار کردن

افراد مبتلا به آپنه خواب مرکزی ممکن است علائم را متوجه نشوند تا زمانی که کسی که خواب فرد را می بیند به آنها اشاره کند. مراقبان یا شرکای وی ممکن است متوجه شوند که تنفس فرد خواب آهسته‌تر، سریع‌تر می‌شود یا در هنگام خواب متوقف می‌شود. افراد مبتلا به CSA ممکن است در شب درد قفسه سینه را نیز تجربه کنند.

آیا خروپف به معنای آپنه خواب است؟

خروپف شایع است و لزوماً به این معنی نیست که شما دچار آپنه خواب هستید. بسیاری از علل دیگر خروپف از جمله احتقان بینی، بارداری و نوشیدن الکل قبل از خواب وجود دارد.

تقریباً همه گاهی اوقات خروپف می کنند. افرادی که آپنه خواب ندارند به ندرت به دلیل خروپف یا مشکل در تنفس از خواب بیدار می شوند. در نتیجه، مانند افراد مبتلا به آپنه خواب، در طول روز بیش از حد خواب‌آلود نیستند.

افراد مبتلا به آپنه خواب تمایل به خروپف بلند و مداوم دارند و اغلب با خفگی یا نفس نفس زدن از خواب بیدار می شوند. خروپف آنها ممکن است آنقدر بلند باشد که از دیوارها و درها شنیده شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

پزشک می تواند تشخیص دهد که آیا علائم یک فرد نتیجه آپنه خواب است یا یک وضعیت سلامتی متفاوت. چندین علامت آپنه خواب مانند خواب آلودگی در طول روز و خروپف نیز می تواند ناشی از شرایط دیگر باشد. بسته به نتایج ارزیابی، پزشک ممکن است انجام آزمایشات اضافی یا کار با متخصص خواب را پیشنهاد دهد.

برای افرادی که مبتلا به آپنه خواب هستند، حفظ ارتباط با پزشک یا متخصص خواب مهم است. اگر درمان‌های آپنه خواب علائم را کاهش نمی‌دهند، علائم جدیدی ایجاد می‌شوند یا علائم فعلی بدتر می‌شوند، باید به پزشکان اطلاع داده شود.

5 علامت اختلال خواب که نباید نادیده بگیرید

اگر یک یا چند مورد از علائم زیر را دارید، باید از نظر آپنه خواب یا اختلال خواب دیگری بررسی شوید.

1. خواب آلودگی در طول روز

خواب آلودگی در طول روز می تواند نشانه اولیه مشکلات آپنه خواب باشد و می تواند شما را تحریک پذیر و از نظر ذهنی خسته کند.

2. خواب آلودگی هنگام رانندگی

خواب‌آلودگی هنگام رانندگی نشانه بسیاری از اختلالات خواب است، به ویژه اگر یک روال رانندگی روزانه داشته باشید که شما را در حالت رانندگی خودکار قرار می‌دهد.

3. یک شریک ناراضی

شریک زندگی ناراضی نشانه آن است که وضعیت شما ممکن است به مرحله جدی تری پیش رفته باشد. زیرا هر شب او را تمام شب بیدار نگه می دارد.

4. افزایش وزن

افزایش وزن می تواند نشانه ای از اختلال متابولیک باشد. اختلالات خواب خطر مقاومت به انسولین و دیابت را افزایش می دهد.

5. فشار خون بالا

فشار خون بالا می تواند خطر حمله قلبی یا سکته را افزایش دهد، به خصوص اگر علائم قلبی عروقی مانند آریتمی درمان نشود.

آیا آماده اید تا در مورد اختلالات خواب با یک پزشک متخصص خواب صحبت کنید؟ برای گرفتن قرار همین الان از طریق تلفن یا آنلاین با ما تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و حرفه ای ما استفاده کنید.

منبع: Sleep disorders – Symptoms and causes – Mayo Clinic

5 Signs You Have a Sleep Disorder You Shouldn’t Ignore: The Spine and Sports Center: Spine & Sports Medicine

چرا هنگام بیدار شدن از خواب سردرد دارید؟ ارتباط آن با “آپنه انسدادی خواب” چیست؟

متخصص خواب کودکان در شیراز

 

به این مقاله امتیاز دهید