07136476172 - 09172030360 [email protected]

برخی از رفتارهای رایج کودک مانند صاف کردن گلو، سرفه یا ناتوانی در نشستن گاهی اوقات می‌تواند نشانه‌ای از اختلال تیک باشد.

  • اختلالات تیک و سندرم تورت از هر 100 کودک 1 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.
  • بسیاری از افراد مبتلا به تیک یک احساس فیزیولوژیکی را تجربه می کنند که آنها را وادار به انجام تیک می کند.
  • مداخله رفتاری جامع برای تیک ها (CBIT) برای درمان اختلالات تیک استفاده می شود.

آگاهی افراد عادی از اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD) و اضطراب در کودکان در سال های اخیر بهبود یافته است. با این حال، گام‌ها در زمینه آگاهی از اختلالات تیک و سندرم تورت چندان قوی نبوده است. علیرغم اینکه از هر 100 کودک 1 کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

«هنوز انگ اجتماعی در مورد اختلالات تیک و سندرم تورت وجود دارد. ما اغلب می بینیم که سندرم تورت تنها با کوپرولالیا، که اصطلاح فنی برای فحش دادن [غیرارادی] است، مرتبط است. با این حال، این یکی از نادرترین علائم اختلال تیک است.

فحش دادن و رفتار نامناسب به عنوان بارزترین نشانه اختلال تیک تلقی می شود. لیندسی می گوید که بسیاری از والدین ممکن است علائم رایج دیگر را از دست بدهند.

او می‌گوید: «خانواده‌ها ممکن است متوجه نباشند که برخی از رفتارهای عملکردی که ما هر روز انجام می‌دهیم، مانند صاف کردن گلو، سرفه، بو کردن، یا پلک زدن، رایج‌ترین تیک‌ها محسوب می‌شوند.

آیا تیک، انقباض عصبی یا آلرژی است؟

جری بابریک ، دکترا، روانشناس ارشد بالینی و مدیر خدمات اختلال وسواس فکری-اجباری در مؤسسه Child Mind، برای درک بهتر اینکه آیا فرزند شما تیک دارد یا خیر ، می گوید که درک تیک چیست.

در حالی که تیک ها به عنوان یک حرکت غیرارادی تعریف می شوند، او می گوید که بسیاری از اوقات آنها ارادی هستند.

بابریک گفت: «بسیاری از افرادی که دارای اختلال تیک هستند، میل پیش‌آگاهی دارند.  یک احساس فیزیولوژیکی که در بدن قبل از تیک ایجاد می‌شود.

او می گوید بهترین مقایسه احساس گزگزی است که درست قبل از عطسه در بینی شما ایجاد می شود.

“تنها زمانی است که عطسه ای می آید و تنها چیزی که باعث از بین رفتن احساس می شود عطسه است. بسیاری از افرادی که دارای اختلالات تیک هستند، چنین حسی را در بدن خود خواهند داشت. معمولاً در جایی که تیک در شرف وقوع است، و انجام تیک باعث از بین رفتن این احساس می شود.

در حالی که انقباضات عصبی شبیه تیک‌ها هستند، بوبریک می‌گوید تفاوت این است که وقتی یک فرد می‌تواند احساس را در بدن خود قبل از بروز تیک یا انقباض تشخیص دهد. و اگر انجام این انقباض باعث می‌شود احساس بهتری داشته باشد، تیک را تجربه می‌کند. اگر انجام انقباض یا تیک باعث بهبودی آنها نشود، ممکن است یک عادت عصبی دلیل آن باشد.

Bubrick گفت: “این فقط رفتار تیک یا انقباض نیست که ما به آن نگاه می کنیم، بلکه عملکرد رفتار است که مهم است.”

 تفاوت با آلرژی

لیندسی می‌گوید تا جایی که آلرژی‌ها پیش می‌آیند، بسیاری از آلرژی‌ها می‌توانند علائم فیزیولوژیکی شبیه تیک را ایجاد کنند. مانند پلک زدن ، سرفه، صاف کردن گلو یا بو کردن.

«بسیاری از مواقع اگر والدین این علائم را ببینند، ممکن است ابتدا به پزشک اطفال خود مراجعه کنند. و سپس زمانی که مداخله اولیه مؤثر واقع نشد، به متخصص مراجعه می کنند. بچه‌های زیادی دارم که به سراغم می‌آیند که سال‌های زیادی را صرف دارو و درمان آلرژی یا ریه کرده‌اند تا بفهمند که در تمام مدت دچار اختلال تیک بوده‌اند.»

لیندسی اضافه می کند که ابتدا مراجعه به متخصص اطفال منطقی است زیرا تعیین علت می تواند دشوار باشد.

به عنوان مثال، او توضیح می دهد که ممکن است یک کودک داروهای آلرژی را برای پاکسازی گلو یا سرفه ای که تصور می شود مربوط به گرده در ماه های پاییز است مصرف کند، اما علائم در سایر مواقع سال که گرده گل کم است ادامه می یابد.

لیندسی پس از مراجعه به یک متخصص آلرژی و عدم بهبودی می‌گوید: «ممکن است متوجه شویم که [علائم] در واقع به هیجان و استرس سال تحصیلی جدید مربوط می‌شوند، نه پاییز. بنابراین ما به الگوی رفتار و مدت زمان ماندگاری آن نگاه می کنیم.

اختلالات تیک چگونه تشخیص داده می شود؟

Bubrick می‌گوید این امری عادی است که کودکان به مدت چند هفته هر بار تیک‌های گذرا را در دوران کودکی تجربه کنند. با این حال، یک متخصص اطفال می تواند ارزیابی کند که آیا کودک شما باید به متخصص مراجعه کند یا خیر.

ما نمی‌توانیم آن را به‌عنوان یک اختلال تیک تشخیص دهیم، مگر اینکه مطمئن باشیم که چیزی پزشکی [علائم] را توضیح نمی‌دهد. مراجعه به متخصص مغز و اعصاب یا متخصص آلرژی یا گوش و حلق و بینی تا حدی معمول است تا بررسی شود که هیچ چیز پزشکی باعث ایجاد علائم نشده است. بابریک گفت: اگر آزمایش‌های پزشکی نشان دهند که هیچ اتفاقی نمی‌افتد، تشخیص اختلال تیک آسان‌تر است.

اگر مشخص شود که کودکی ممکن است به اختلال تیک مبتلا باشد، به یک ارائه دهنده سلامت رفتاری، مانند روانشناس یا درمانگر کودکان ارجاع داده می شود.

هنگامی که یک کودک به لیندسی ارجاع داده می شود، او تعیین می کند که آیا آنها دارای بیماری های همراهی هستند که اغلب با اختلالات تیک مرتبط هستند. مانند اضطراب، اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD) یا ADHD. سپس نوع اختلال تیک را تشخیص می دهد.

او می گوید که اختلال تیک به این معنی است که کودک یا فقط تیک های حرکتی دارد. (هر گونه حرکت بدن، مانند انقباض چشم یا چرخش شانه). یا فقط تیک های صوتی (هر چیزی که صدا تولید می کند، مانند سرفه یا صاف شدن گلو).

 سندرم تورت

سندرم تورت نوعی اختلال تیک است که در آن کودک دارای تیک های حرکتی متعدد و حداقل یک تیک صوتی است. به عنوان مثال، کودک ممکن است چانه را بچرخاند، موهایش را لمس کند و سپس گلویش را صاف کند.

«وقتی با خانواده‌ها کار می‌کنم، اغلب آنها فکر می‌کنند که سندرم تورت ممکن است جدی‌ترین شرایط باشد. اما این درست نیست. من با بچه‌هایی کار می‌کنم که نمی‌توانند روی صندلی بنشینند. زیرا تیک‌های حرکتی‌شان بسیار بد است، اما هرگز صدایی در نمی‌آورند.»

اختلالات تیک چگونه درمان می شوند؟

درمان اختلالات تیک و سندرم تورت یکسان است.- مداخله رفتاری جامع برای تیک ها (CBIT) که بر ارائه مهارت هایی به کودکان برای مدیریت تیک هایشان تمرکز دارد.

Bubrick می گوید که سه مرحله برای درمان وجود دارد:

1. آموزش آگاهی

این به کودک می آموزد که بفهمد تیک چگونه به نظر می رسد.  و چه احساسی دارد و چه چیزی باعث آن می شود.

“آیا بیشتر در کلاس ریاضی به این دلیل رخ می دهد که کودک در آنجا تقلا می کند. یا اینکه کودکی او را مسخره می کند یا در موقعیت های استرس زا یا شلوغ اتفاق می افتد؟” بابریک می گوید.

بابریک برای آگاهی بیشتر از احساس بدن آنها هنگام وقوع تیک، می گوید که او دقیقاً کودکان را در مورد آنچه بدن آنها انجام می دهد راهنمایی می کند.

می‌توانم بگویم، متوجه شدم اولین حرکتی که اتفاق افتاد این بود که چشم‌هایت به شدت پلک زد. و بعد شانه‌ات را به سمت گوشت آوردی. و بعد غرغر کردی. آیا متوجه این موارد شدید؟ ممکن است کودک بگوید که متوجه غرغر شده است، اما چشم را نه.  بنابراین من از آنها می‌خواهم که دفعه بعد وقتی تیک را تجربه می‌کنند، بیشتر توجه کنند.

2. استراتژی های آرامش

این شامل تکنیک های تنفس عمیق و مدیتیشن هدایت شده است.

«هیچکس وقتی بدن در هنگام خواب آرام است تیک نمی‌زند. استرس و تیک بهترین دوستان هستند. وقتی تحت استرس قرار می گیرید بدن شما بسیار سفت می شود. و وقتی بدن شما بسیار سفت می شود. احتمال ابتلا به تیک بیشتر می شود. بابریک گفت: این علت و معلول نیست، اما به هم مرتبط هستند.

3. یافتن پاسخ رقیب

این به این دلیل است که ماهیچه های مورد استفاده در حین تیک زمانی که میل به تیک ایجاد می شود به روشی متفاوت استفاده می شود.

زمانی که یک کودک تیک دارد، مغز، برای مثال سیگنال هایی را به چشم ها می فرستد و می گوید:. “ما باید احساس کنیم عضله چشم به سرعت حرکت می کند.  و وقتی احساس می کنیم عضلات چشم به سرعت حرکت می کنند، می توانیم روز خود را ادامه دهیم. بابریک توضیح داد.

او اضافه می کند که CBIT روشی را برای فریب مغز به روشی ساده آموزش می دهد.

در برخی موارد، ممکن است علاوه بر درمان، دارو برای کودکان نیز تجویز شود.

لیندسی می‌گوید: «داروهای خاصی برای تیک‌ها وجود ندارد. اما گاهی اوقات پزشکان ممکن است از داروهای اضطراب یا ADHD یا حتی داروهای فشار خون برای کمک به کودکان مبتلا به اختلال تیک استفاده کنند.

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

سندرم تورت: علائم، درمان و علل (قسمت اول)

درک نارساخوانی در کودکان