07136476172 - 09172030360 [email protected]

آپنه خواب و فشارخون

قلب و ریه ها رابطه کاری نزدیکی دارند. وجود مشکل در یکی می تواند باعث ایجاد مشکل در دیگری شود. به عنوان مثال، آپنه خواب و فشار خون بالا اغلب دست به دست هم می دهند و هر یک از شرایط به عنوان یک عامل خطر برای دیگری در نظر گرفته می شود.

برای آشنایی با رابطه بین آپنه خواب و فشار خون بالا و همچنین نحوه تاثیر درمان هایی مانند فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) بر فشار خون، ادامه مطلب را بخوانید. ما همچنین داروهای دیگری را که ممکن است برای کمک به مدیریت فشار خون به آنها نیاز داشته باشید، بررسی خواهیم کرد.

آپنه خواب و فشار خون بالا

آپنه خواب با پرفشاری خون (فشار خون بالا) ارتباط نزدیکی دارد. فشار خون بالا زمانی اتفاق می‌افتد که نیروی پمپاژ خون به دیواره‌های شریان‌ها به‌طور مداوم بیش از حد بالا باشد. این بدان معنی است که قلب و رگ های خونی شما بیشتر از آنچه باید کار می کنند.

دو نوع اصلی آپنه خواب وجود دارد: آپنه انسدادی خواب که بسیار شایع است و آپنه مرکزی خواب که بسیار کمتر است.

  • آپنه انسدادی خواب (OSA) اختلالی است که در آن راه هوایی شما در هنگام خواب مسدود می شود. OSA شما را به طور مداوم در طول شب بیدار می کند. و باعث خروپف و خواب آلودگی در طول روز می شود.

احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افراد مبتلا به OSA بیشتر از افراد عادی است. و افراد مبتلا به فشار خون بالا ممکن است بیشتر از همسالان خود به OSA مبتلا شوند.

تحقیقات نشان می دهد که:

50 درصد از افراد مبتلا به OSA فشار خون بالا دارند. در حالی که 30٪  افراد مبتلا به فشار خون بالا نیز OSA دارند.

در افراد بدون OSA، سطح فشار خون به طور معمول در طول شب کاهش می‌یابد. تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به OSA این افت را به یک شکل تجربه نمی کنند.

در افراد مبتلا به OSA، سطح فشار خون اغلب در طول شب افزایش و کاهش می یابد. هنگامی که راه هوایی شما مسدود می شود، فشار خون به طور لحظه ای افزایش می یابد و با باز شدن راه هوایی کاهش می یابد.

شدت OSA و فشار خون بالا نیز ممکن است نقش داشته باشد. مطالعات نشان می‌دهد که حدود 75 درصد از افراد دارای فشار خون بالا که به درمان‌های سنتی مقاوم هستند، دارای آپنه خواب هستند.

چرا آپنه خواب بر فشار خون شما تأثیر می گذارد؟

آپنه خواب می تواند فشار خون شما را از راه های مختلفی افزایش دهد.

هنگامی که تنفس قطع می شود، حتی برای یک لحظه، سطح اکسیژن در خون شما می تواند کاهش یابد (هیپوکسی) در حالی که سطح دی اکسید کربن افزایش می یابد. این اتفاق می تواند بر میزان انقباض قلب و پمپاژ خون به بافت های بدن تأثیر بگذارد.

راه دیگری که OSA فشار خون را افزایش می دهد کمبود خواب است. برخی از مطالعات، خواب کمتر از 5 ساعت در شب یا وقفه های خواب مکرر – که در افراد مبتلا به OSA رایج است – را با افزایش فشار خون مرتبط دانسته اند.

OSA اثرات دیگری نیز دارد که ممکن است به فشار خون بالا کمک کند، از جمله:

التهاب کل بدن
اختلالات متابولیک
افزایش فعال شدن سیستم عصبی سمپاتیک شما
استرس اکسیداتیو
هم فشار خون بالا و هم OSA می توانند در نتیجه عوامل خطر مشترک مانند:

آترواسکلروز
آسیب های عروقی
انقباض عروق غیر طبیعی
تغییرات در سطوح آدرنال

آیا CPAP به فشار خون بالا کمک می کند؟

CPAP یک درمان استاندارد برای آپنه خواب است. یک دستگاه CPAP جریان ثابتی از فشار هوا را در هنگام خواب از طریق بینی یا دهان شما ارسال می کند. این کار راه هوایی شما را باز نگه می دارد. از آنجا که نیروی هوا از انسداد جلوگیری می کند، از مکث های تنفسی که شما را بیدار می کند نیز جلوگیری می کند.

مطالعات نشان داده اند که استفاده از CPAP نه تنها به درمان آپنه خواب کمک می کند، بلکه ممکن است سطح فشار خون شما را در طول روز کمی کاهش دهد.

اگر تشخیص آپنه خواب را دریافت کرده اید، یک متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است برای شما نسخه ای برای دستگاه CPAP بنویسد. این دستگاه توسط تامین کنندگان خدمات تخصصی که با ارائه دهندگان بیمه کار می کنند عرضه می شود.

اکثر ارائه دهندگان بیمه دستگاه های CPAP را تا زمانی که نسخه ای از یک متخصص مراقبت های بهداشتی برای این خدمات داشته باشید پوشش می دهند.

پس از دریافت نسخه و دستگاه خود، یک متخصص نحوه استفاده از دستگاه را به شما آموزش می دهد. دستورالعمل های سازنده را برای تمیز کردن و مراقبت از دستگاه خود دنبال کنید تا از مشکلاتی مانند ذات الریه یا سایر عفونت های تنفسی جلوگیری کنید.

درمان آپنه خواب و فشار خون بالا

درمان CPAP به تنهایی اغلب برای درمان فشار خون بالا کافی نیست، صرف نظر از اینکه کدام بیماری را ابتدا ایجاد کرده اید.

CPAP اغلب برای درمان آپنه خواب کافی است و ممکن است فشار خون شما را اندکی کاهش دهد. اما ممکن است به درمان های اضافی نیاز داشته باشید. بسیاری از داروهای مختلف را می توان برای درمان فشار خون بالا استفاده کرد. مثلا:

مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE).
بلاک کننده های گیرنده آنژیوتانسین II (ARBs)
مسدود کننده های کانال کلسیم
مسدود کننده های بتا
دیورتیک ها
تغییر سبک زندگی نیز می تواند بسیار موثر باشد.

این موارد شامل:
  • خوردن یک رژیم غذایی سالم
  • حفظ وزن متوسط
  • تمرین منظم
  • ترک سیگار
  • جراحی هایی مانند برداشتن لوزه ها نیز می تواند به رفع انسدادهایی که ممکن است در آپنه خواب شما نقش دارند کمک کند. با پزشک در مورد اینکه آیا جراحی گزینه ای امن و واقع بینانه برای شرایط خاص شما است یا خیر صحبت کنید.

آیا وقتی از خواب بیدار می شوید همچنان فشار خون دارید؟

تغییرات فشار خون ناشی از آپنه خواب لزوماً پس از بیدار شدن متوقف نمی شود. به همین دلیل مهم است که اقداماتی را برای کاهش فشار خون بالا انجام دهید، حتی اگر از دستگاه CPAP استفاده می کنید. شما می توانید با ترکیبی از تغییرات سبک زندگی و دارو، سطح فشار خون بالا را کاهش دهید.

خلاصه مطلب

قلب و ریه های شما ارتباط نزدیکی با هم دارند و برای عملکرد مطلوب به یکدیگر وابسته هستند.

اگر آپنه خواب دارید، با یک پزشک در مورد اقداماتی که می توانید برای پیشگیری یا درمان مشکلات موجود در فشار خون بالا انجام دهید، صحبت کنید. فشار خون بالا درمان نشده می تواند منجر به تعدادی از عوارض شود.

مراقب سلامتی خود باشید و قرار ملاقات های منظم سلامتی و مراقبت های پیشگیرانه را برنامه ریزی کنید. تا به شناسایی زودهنگام مشکلات هر یک از این بیماری ها کمک کنید و از عوارض جدی تر بالقوه جلوگیری کنید.

خجسته رحیمی جابری

پژوهشگر دکتری تخصصی علوم اعصاب

منبع: https://www.healthline.com/health/sleep-apnea/sleep-apnea-hypertension

 

واحد خواب (اختلالات خواب-سلامت خواب)

شب ادراری! علل و درمان ها!

متخصص ترک آلپرازولام در شیراز

به این مقاله امتیاز دهید