07136476172 - 09172030360 [email protected]

کودکان با سرعت خود به نقاط عطف رشد می رسند و برخی سریعتر از دیگران حرکت می کنند. دو خواهر و برادر در یک خانواده ممکن است با سرعت های متفاوت به نقاط عطف برسند. تأخیرهای جزئی و موقت معمولاً دلیلی برای هشدار نیستند، اما تأخیر مداوم یا تأخیرهای متعدد در رسیدن به نقاط عطف می تواند نشانه ای باشد که ممکن است بعداً در زندگی با چالش هایی روبرو شود. تأخیر در رسیدن به نقاط عطف زبان ، تفکر، مهارت های اجتماعی یا حرکتی را تاخیر رشد می گویند.

تأخیر رشد ممکن است ناشی از عوامل مختلفی از جمله وراثت، عوارض دوران بارداری و زایمان زودرس باشد. علت همیشه مشخص نیست

اگر مشکوک هستید که فرزندتان تاخیر رشدی دارد، با پزشک اطفال او صحبت کنید. تأخیر رشد گاهی نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است که فقط پزشکان می توانند آن را تشخیص دهند.

هنگامی که تشخیص دادید، می توانید برای درمان یا سایر مداخلات اولیه برای کمک به پیشرفت و رشد کودک خود در بزرگسالی برنامه ریزی کنید.

تاخیر در مهارت حرکتی ظریف و درشت

مهارت های حرکتی ظریف شامل حرکات کوچک مانند در دست گرفتن یک اسباب بازی یا استفاده از مداد رنگی است. مهارت‌های حرکتی درشت به حرکات بزرگ‌تری مانند پریدن، بالا رفتن از پله‌ها یا پرتاب توپ نیاز دارند.

بچه‌ها با سرعت‌های متفاوتی پیشرفت می‌کنند. اما بیشتر بچه‌ها می‌توانند تا 3 ماهگی سرشان را بلند کنند. تا 6 ماهگی با کمک بنشینند و خیلی ها قبل از جشن تولد دومشان راه بروند.

در سن 5 سالگی، اکثر کودکان می توانند به مدت 10 ثانیه یا بیشتر روی یک پا بایستند و می توانند از چنگال و قاشق استفاده کنند.

نشان دادن برخی از علائم زیر می تواند به این معنی باشد که کودک شما در ایجاد برخی از عملکردهای حرکتی ظریف یا درشت تاخیر دارد:

 • تنه و اندام های شل
 • دست ها و پاهای سفت
 • حرکت محدود در بازوها و پاها
 • ناتوانی در نشستن بدون حمایت در 9 ماهگی
 • تسلط رفلکس های غیر ارادی بر حرکات ارادی
 • ناتوانی در تحمل وزن روی پاها و ایستادن در حدود یک سالگی

خارج شدن از محدوده طبیعی همیشه جای نگرانی نیست، اما ارزش ارزیابی فرزندتان را دارد.

تاخیر در گفتار و زبان

بر اساس موسسه ملی ناشنوایی و سایر اختلالات ارتباطی فعال ترین زمان برای یادگیری گفتار و زبان، 3 سال اول زندگی است. زیرا مغز رشد می کند و بالغ می شود.

فرآیند یادگیری زبان زمانی آغاز می شود که یک نوزاد با گریه با گرسنگی ارتباط برقرار می کند. در 6 ماهگی، اکثر نوزادان می توانند صداهای زبان اصلی را تشخیص دهند.

در 12 تا 15 ماهگی، نوزادان باید بتوانند دو یا سه کلمه ساده را بیان کنند، حتی اگر واضح نباشند.

اکثر کودکان نوپا تا ۱۸ ماهگی می توانند چندین کلمه را بیان کنند. هنگامی که به سن 3 سالگی می رسند، اکثر کودکان می توانند در جملات کوتاه صحبت کنند.

تاخیر گفتار و زبان یکی نیستند. صحبت کردن نیاز به هماهنگی ماهیچه های مجرای صوتی، زبان، لب ها و فک برای ایجاد صدا دارد.

تاخیر در گفتار زمانی اتفاق می‌افتد که کودکان به اندازه‌ای که برای سنشان انتظار می‌رود کلماتی را بیان نمی‌کنند.

تاخیر زبان زمانی اتفاق می افتد که کودکان در درک آنچه دیگران می گویند یا نمی توانند افکار خود را بیان کنند مشکل دارند. زبان شامل صحبت کردن، اشاره کردن، امضا کردن و نوشتن است.

تشخیص تأخیر گفتار و زبان در کودکان خردسال دشوار است. کودکی که چیزها را می‌فهمد و می‌تواند نیازهای خود را بیان کند (شاید با اشاره یا امضا کردن)، اما آن‌طور که باید کلمات را به زبان نمی‌آورد، ممکن است یک تاخیر گفتاری جداگانه داشته باشد.

شنوایی ضعیف می تواند باعث تأخیر گفتار و زبان شود، بنابراین پزشک معمولاً آزمایش شنوایی را در حین تشخیص انجام می دهد. کودکان مبتلا به تاخیر گفتار و زبان اغلب به یک آسیب شناس گفتار و زبان ارجاع داده می شوند .

مداخله زودهنگام می تواند کمک بزرگی باشد.

اختلال طیف اوتیسم

اختلال طیف اوتیسم (ASD) اصطلاحی است که برای توصیف چندین وضعیت عصبی رشدی استفاده می شود. افراد اوتیستیک ممکن است متفاوت از افراد فکر کنند، حرکت کنند، ارتباط برقرار کنند و حواس را پردازش کنند.

اوتیسم معمولا در اوایل کودکی تشخیص داده می شود و شامل تاخیر قابل توجهی در رشد زبانی و اجتماعی است.

پزشک اطفال شما در مورد رشد کودک شما در هر بازدید از پیشینه او می پرسد. در واقع، آکادمی اطفال آمریکا توصیه می کند که همه کودکان از نظر علائم اوتیسم در 18 و 24 ماهگی با استفاده از ابزار غربالگری استاندارد غربالگری شوند.

علائم گاهی اوقات در اوایل آشکار است، اما ممکن است تا زمانی که کودک به سن 2 یا 3 سالگی نرسد، متوجه آن نشوید.

علائم و نشانه‌های ASD متفاوت است، اما معمولاً شامل تاخیر در مهارت‌های گفتاری و زبانی و چالش‌های برقراری ارتباط و تعامل با دیگران است.

هر فرد اوتیسمی منحصر به فرد است، بنابراین علائم و روشی که افراد آن را تجربه می کنند بسیار متفاوت است.

برخی از علائم عبارتند از:

 • پاسخگوی نام آنها نیست
 • دوست نداشتن در آغوش گرفتن یا بازی با دیگران
 • عدم بیان چهره
 • ناتوانی در صحبت کردن یا مشکل در صحبت کردن، ناتوانی در ادامه مکالمه یا به خاطر سپردن کلمات و جملات
 • حرکات تکراری
 • توسعه روال های خاص
 • مشکلات هماهنگی

هیچ درمانی برای ASD وجود ندارد. اما روش‌های درمانی و سایر روش‌ها می‌توانند به کودک شما کمک کنند تا ابزارهای بیشتری برای برقراری ارتباط، کاهش استرس و در برخی موارد مدیریت کارهای روزانه در اختیار او قرار دهد.

علل و احتمال تاخیر رشد

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری، حدود 17 درصد  کودکان بین 3 تا 17 سال دارای یک یا چند ناتوانی رشدی هستند.

بیشتر ناتوانی های رشدی قبل از تولد کودک اتفاق می افتد. اما برخی از آنها ممکن است پس از تولد به دلیل عفونت، آسیب یا عوامل دیگر رخ دهند.

شناسایی علل تاخیر رشد دشوار است و موارد مختلفی می تواند در ایجاد آن نقش داشته باشد. برخی از بیماری ها منشا ژنتیکی دارند، مانند سندرم داون .

عفونت یا سایر عوارض در دوران بارداری و زایمان و همچنین زایمان زودرس نیز می تواند باعث تاخیر در رشد شود.

تأخیر در رشد همچنین می تواند نشانه ای از سایر بیماری های زمینه ای باشد، از جمله:

 • اختلالات طیف اوتیسم (ASDs)
 • فلج مغزی
 • اختلالات طیف الکل جنینی
 • سندرم لاندو کلفنر
 • میوپاتی، از جمله دیستروفی عضلانی
 • اختلالات ژنتیکی مانند سندرم داون و سندرم X شکننده

به یاد داشته باشید که کودکان با سرعت های متفاوتی رشد می کنند. بنابراین ممکن است آنچه شما به عنوان تاخیر فکر می کنید برای فرزندتان طبیعی باشد. با این حال، اگر نگران هستید، مهم است که فرزندتان را توسط متخصصان ارزیابی کنید.

کودکان در سن مدرسه که با تاخیر رشدی تشخیص داده می شوند، ممکن است واجد شرایط دریافت خدمات ویژه باشند. این خدمات با توجه به نیاز و مکان متفاوت است.

برای اطلاع از اینکه چه خدماتی در دسترس است، با پزشک و مربیان مدرسه دانش آموز خود مشورت کنید. آموزش تخصصی، به ویژه زمانی که زود شروع شود، می تواند به پیشرفت فرزند شما کمک کند و در مدرسه به موفقیت بیشتری دست یابد.

درمان تأخیر رشد با توجه به تاخیر خاص متفاوت است. برخی از درمان‌ها شامل فیزیوتراپی برای کمک به تاخیر در مهارت‌های حرکتی و درمان رفتاری و آموزشی برای کمک به ASD و تاخیرهای دیگر است.

در برخی موارد ممکن است داروها تجویز شوند. ارزیابی و تشخیص توسط متخصص اطفال برای ارائه یک برنامه درمانی خاص برای کودک شما بسیار مهم است.

چشم انداز

بسیاری از عوامل ژنتیکی و محیطی در رشد کودک نقش دارند و می توانند به تاخیر کمک کنند. حتی زنانی که حاملگی سالم و مراقبت مناسب در دوران بارداری و پس از آن دارند نیز می توانند دارای فرزندی با تاخیر رشد باشند.

اگرچه شناسایی دلایل تاخیر ممکن است دشوار باشد، درمان ها و خدمات پشتیبانی زیادی برای کمک وجود دارد.

هر چه زودتر بتوانید تاخیر را تشخیص دهید، برای رشد کودکتان تا بزرگسالی بهتر خواهد بود.

منبع:

 

واحد علوم اعصاب رفتاری (اضطراب، افسردگی و سایر اختلالات خلقی-رفتاری)

سه نوع شایع از اختلالات یادگیری کودکان

آیا اوتیسم از طریق گفتار فرد، قابل تشخیص است؟