07136476172 - 09172030360 [email protected]

5. آیا کاری می توانم انجام دهم تا به مادرم کمک کنم که خاطرات خود را حفظ کند؟

از دست دادن خاطرات گرامی یکی از سخت ترین بخش های بیماری آلزایمر است. برخی از داروها ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. همچنین راه‌هایی وجود دارد که به آنها کمک می‌کند چیزهایی را که به یاد می‌آورند نگه دارند.

 • از یادداشت‌ها، فهرست‌ها و یادداشت‌ها برای یادآوری وظایف روزانه‌شان استفاده کنید.
 • عکس‌های اعضای خانواده و دوستان را در جایی که بتوانند آن‌ها را ببینند نگه دارید. در صورت نیاز آنها را با نام برچسب بزنید.
 • از آنها بخواهید در مورد افراد یا سرگرمی هایی که قبلاً از آنها لذت می بردند صحبت کنند.
 • مطمئن شوید که خواب کافی دارند.
 • آنها را به خواندن، انجام پازل، نوشتن یا انجام کارهای دیگری که ذهن آنها را فعال نگه می دارد تشویق کنید. اما اگر ناامید شدند، آنها را مجبور نکنید که ادامه دهند.

6. آیا جینکو بیلوبا می تواند آلزایمر را درمان کند؟

برای سال‌ها، مردم فکر می‌کردند که این عصاره از درخت جینکو ممکن است یک تقویت کننده حافظه باشد. اما هیچ مدرکی مبنی بر اینکه در درمان یا پیشگیری از آلزایمر موثر است وجود ندارد. در واقع ممکن است مضر باشد. یک مطالعه بزرگ نشان داد که مصرف هر روزه آن ممکن است عوارض جانبی خطرناکی مانند خونریزی بیش از حد ایجاد کند. و جینکو زوال شناخت را کاهش نمی دهد.

7. آیا ورزش برای افراد مبتلا به آلزایمر مفید است؟

بله. ورزش قدرت و استقامت را بهبود می بخشد و قلب را سالم نگه می دارد. همچنین می تواند به عزیزانتان انرژی بیشتری بدهد. خلق و خو و خواب او را بهبود بخشد. فعالیت بدنی همچنین به افراد مبتلا به آلزایمر کمک می کند تا مهارت های حرکتی و تعادل خود را حفظ کنند. می تواند به آنها کمک کند از آسیب های جدی ناشی از سقوط جلوگیری کنند. همچنین می تواند مغز را بهتر کار کند.

نوع ورزشی که برای عزیزان شما مناسب است به میزان تأثیر بیماری بر آنها بستگی دارد. فردی که در مراحل اولیه بیماری قرار دارد ممکن است از پیاده روی، بولینگ، رقصیدن، گلف و شنا لذت ببرد. با بدتر شدن بیماری، ممکن است نیاز به نظارت بیشتری داشته باشند. قبل از شروع هر برنامه ورزشی با پزشک خود صحبت کنید.

8. آیا علائم بیماری آلزایمر در زمان روز متفاوت است؟

بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری در هنگام غروب و عصر گیج، مضطرب و آشفته می شوند. به آن سندرم غروب آفتاب یا غروب آفتاب می گویند. این مشکلات ممکن است چند ساعت یا در طول شب ادامه داشته باشد.

پزشکان دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی باعث سندرم غروب خورشید می‌شود. اما فکر می‌کنند چیزهای مختلف زیادی در این امر نقش دارند. اینها می تواند شامل خستگی جسمی و ذهنی (پس از یک روز طولانی) و تغییر ساعت درونی بدن باشد که با تغییر از روشنایی روز به تاریکی اتفاق می افتد. برخی از افراد مبتلا به آلزایمر در خواب شبانه مشکل دارند. که ممکن است گیجی را بدتر کند. برخی از داروها نیز می توانند به این مشکل اضافه کنند.

چند راه برای شما و عزیزتان برای مقابله با غروب آفتاب:

 • کارهای سخت‌تر را در اوایل روز برنامه‌ریزی کنید. زمانی که آنها کمتر دچار آشفتگی می‌شوند.
 • مراقب رژیم غذایی و عادات غذایی آنها باشید.
 • شیرینی ها و نوشیدنی های حاوی کافئین را فقط در ساعات صبح ارائه دهید. آنها را به صورت یک میان وعده بعد از ظهر یا اوایل شام سرو کنید.
 • به آنها چای گیاهی بدون کافئین یا شیر گرم بدهید. اینها ممکن است به بیمارتان کمک کنند تا آرام شوند.
 • خانه یا اتاق را به خوبی روشن نگه دارید.
 • پرده ها را قبل از غروب خورشید ببندید تا هوای بیرون را تماشا نکنند.
 • اگر روی مبل یا روی صندلی خوابشان برد، بگذارید آنجا بمانند. آنها را برای رفتن به رختخواب بیدار نکنید.
 • حواس آنها را با چیزهایی که از آنها لذت می برند پرت کنید. موسیقی آرام بخش یا یک ویدیوی مورد علاقه ممکن است کمک کند.
 • آنها را تشویق کنید تا در طول روز فعالیت بدنی داشته باشند. ممکن است به آنها کمک کند که شب ها بهتر بخوابند.

9. آیا افرادی که در مراحل اولیه بیماری هستند هنوز به رابطه جنسی علاقه دارند؟

هیچ کس رابطه جنسی را در آلزایمر مطالعه نکرده است. اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری دارای اختلالات خلقی مانند افسردگی یا سایر مشکلات پزشکی هستند که می تواند منجر به مشکلات جنسی شود.

داروهایی که این شرایط را درمان می کنند نیز می توانند بر زندگی جنسی افراد تأثیر بگذارند. افراد مبتلا به زوال عقل اغلب به بسیاری از زمینه های زندگی خود مانند ظاهر، لباس و دوستان خود علاقه کمتری نشان می دهند. این ممکن است بر میل جنسی آنها نیز تأثیر بگذارد.

اگر شریک زندگی شما آلزایمر دارد و در مورد تمایلات جنسی او نگران هستید، موارد زیر را امتحان کنید:

 • از پزشک عزیزتان بپرسید که آیا ممکن است اختلال خلقی داشته باشد.
 • مطمئن شوید که آنها برای هر گونه مشکل پزشکی که ممکن است باعث بدتر شدن احساس آنها شود، درمان می شوند، مانند درد ناشی از آرتریت. از پزشک خود بپرسید که چگونه داروهای آنها ممکن است بر جنسیت آنها تأثیر بگذارد.

در ادامه این مطلب، به مواردی می پردازیم که خطر ابتلا به انواع زوال عقل را افزایش می دهد.

چیزهایی که احتمال ابتلا به زوال عقل را افزایش می دهند

فشار خون بالا

حتی اگر هیچ مشکل سلامتی دیگری نداشتید، فشار خون بالا احتمال ابتلا به زوال عقل عروقی و آلزایمر را افزایش می‌دهد. این احتمالاً به این دلیل است که فشار خون بالا به رگ های خونی مغز شما آسیب می رساند. همچنین می تواند منجر به سایر شرایطی شود که باعث زوال عقل می شود، مانند سکته. مدیریت فشار خون با رژیم غذایی و ورزش – و در صورت نیاز دارو – ممکن است این اتفاق را کاهش دهد یا از وقوع آن جلوگیری کند.

افسردگی

اگر تا به حال این بیماری رایج را داشته اید، ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقل در شما بیشتر باشد. دانشمندان هنوز مطمئن نیستند که علت آن است. ممکن است به سادگی یک علامت اولیه یا نشانه ای از علل دیگر مانند بیماری پارکینسون و هانتینگتون باشد. اگر بیش از 2 هفته احساس ناراحتی می کنید و اگر فکر می کنید به خود آسیب برسانید، فوراً با پزشک یا درمانگر خود صحبت کنید. درمان و دارو می تواند به درمان افسردگی کمک کند.

آسیب سر

یک آسیب خفیف مغزی ممکن است احتمال ابتلا به زوال عقل را در آینده افزایش ندهد. اما ضربه ها یا زمین خوردن های شدیدتر یا مکرر می تواند حتی سال ها پس از اولین ضربه، شانس شما را دو یا چهار برابر کند. اگر به سرتان ضربه زده شد و از هوش رفتید یا دید تاری داشتید، یا احساس سرگیجه، گیجی، حالت تهوع یا حساسیت بیش از حد به نور داشتید، به بیمارستان مراجعه کنید.

چاقی

داشتن وزن اضافی زیاد در میانسالی می تواند شما را در معرض خطر قرار دهد. همچنین احتمال ابتلا به بیماری قلبی و دیابت را که با زوال عقل مرتبط هستند، افزایش می دهد. می توانید BMI (شاخص توده بدنی) خود را به صورت آنلاین بررسی کنید تا ببینید آیا در محدوده «چاق» است یا خیر. پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا یک هدف کاهش وزن که برای شما مناسب است تعیین کنید. یک رژیم غذایی سالم و ورزش منظم می تواند به شما کمک کند اوضاع را تغییر دهید.

منبع: Alzheimer’s Questions to Ask Your Doctor (webmd.com)

Things That Raise Your Chances of Dementia (webmd.com)

در بیماری آلزایمر چه اتفاقی برای مغز می افتد؟

بیماری آلزایمر، پژوهش جدید و یافتن فاکتور جدید!

تاثیر ورزش در شکل گیری ارتباطات جدید عصبی در بیماری آلزایمر!